Nyt tuli pohjanoteeraus Cornwellilta, tämä uusin kirja ei nimittäin ota tuulta alleen millään. Cornwell on lisäksi vaihtanut kerrontatyyliään tässä kirjassa.
Kirjassa Scarpetta ikäänkuin itse toimii kertojana tarinassa eikä kertojana toimi itse Cornwell.
Sitäpaitsi tässä kirjassa vilisee teknisiä termejä enemmän kuin edellisissä.
Patricia Cornwell, Kuolleiden satama
7
377
Vastaukset 7
- aivannäin
Joo, ihan samaa mieltä. En käsitä, kuinka tätä on edes julkaistu, todellakin pohjanoteeraus. Edellinen, eli Scarpetta sen sijaan oli loistava!
- hguyeyf8e
Eivät kaikki muutkaan ole pitäneet...
http://www.kirjaseuranta.fi/Patricia_Cornwell/Kuolleiden_satama/
- eluna
Parhaillaan olen ko.kirjan puolessa välissä ja ihan kyllästynyt. Koen olevani melko ahkera lukija ja pysyn monimutkaisissakin juonenkäänteissä mukana. Tässä kirjassa on ollut kuitenkin vaikea pysyä kärryillä...välillä olen epäillyt että jäikö muutama sivu vahingossa lukematta. Osasyy voi tietysti olla se, että tämän lukeminen on ollut niin takkuista ja olen aina muutaman sivun jälkeen jättänyt kesken.
Tykkäsin aikoinaan kovasti Cornwellin kirjoista ja innoissani aloin tätä lukemaan mutta pettymys oli suunnaton... Pidin alkupään Scarpetta-tarinoista kovasti. Mutta sarja olisi saanut päättyä Köyhien kalmistoon. Sen jälkeiset käänteet muuttuivat liikaa saippuaoopperaksi.
- shaissee2
Patricia Cornwell; Punainen usva
Kyllä voi cornwellin unohtaa,kirjat menee alaspäin,ei päätä häntää.Viimeiset viisi kirjaa olisi saanut jäädä lukematta. - Tossukkaaa
Mitä tässä Kuolleisen satamassa tapahtuu? (Juonireferointi?)
- 10-14
En oikeastaan koskaan oikein pitänyt Cornwellista. Minä-kerronta ei oikein miellytä eikä myöskään tämä nykyinen muoti, että minä-henkilö on kovin voimakkaasti henkilökohtaisesti sidoksissa juttuun eikä vain tutki sitä ulkopuolisena. Cornwell, Lehtolainen, Nesbö tekevät kaikki saman virheen. Nimenomaan silloin, kun päähenkilö on poliisi tai muu virkamies, tuo häiritsee minua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän51991Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15868Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501799- 46737
- 42664
- 37619
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE166553Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37530Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan55501