Miten Suomessa: Autoveroton hinta: 18120 €, Autovero: 3729 €, Kokonaishinta: 21849 €
Espanjassa:
FORD FOCUS Trend 1,0 Ecoboost Auto-Start-Stop 100cv 5p desde 13.450 €
http://www.ford.es/Hidden/Condicioneslegalesfocus
Miten ekopöhinä voi olla luovutushinnaltaan Epsanjassa liki 5.000 edullisempi kuin suomen veroton hinta ?
Tuohan kannattaisi käydä hakemassa spaniasta ??
Espanjassa:
FORD FOCUS Trend 1,0 Ecoboost Auto-Start-Stop 100cv 5p desde 13.450 €
http://www.ford.es/Hidden/Condicioneslegalesfocus
Miten ekopöhinä voi olla luovutushinnaltaan Epsanjassa liki 5.000 edullisempi kuin suomen veroton hinta ?
Tuohan kannattaisi käydä hakemassa spaniasta ??
Vastaukset 21
Vanhimmat
sama juttu joka autossa...
miksiköhan autoja haetaan euroopasta????
http://www.autohaus24.de/neuwagen-kaufen/ford
ELI:
Viikon lomalle Espanjaan, aurinkoa ja Focuksen ajo takaisin Suomeen, rajalla vero muine maksuineen alle 4000 13.200.
Näitähän voisi pistää myyntiin 19.500 / kpl ja tienata 20.000 eur/kk
elä ala yrittäjäks, noin positiivisilla laskelmilla!
Mut tienaishan sillä, ennenku huomattais jobbariks!
KÄY SITTEN HUOLLATTAMASSA AUTOSI spaaniassas ja hoida takuutkin siellä.
Suomessa kaikki on vaan KALLISTA (kummolallista) !
Onko takuu rajoitettu vain maahantuojan takuuseen eli se ei ole enää voimassa, kun ajat rajasta ulos?
Ensisijaisesti myyjä vastaa myymästään tuotteesta, eli jos tulee ongelmia niin sitten yhteyttä sinne Espanjaan.
Samoin maahantuoja tiettysti vastaa vain maahan tuomistaan autoista.
Autoissa valmistajat toiki hoitaa myöntämiään takuita missä maassa tahnsa. Onhan näistä ollut oikeudessakin tapauksia käsiteltävänä kun suomalainen korjaamo ei ole meinannut hoitaa epävirallista kanavaa tuleen atuon takuuasioita.
Älä jätä päivätyötä. Nettohintahan olisi maahan tuotuna 16t 4t eli 20t. Suomalaisesta liikkeestä auto lähtee 22 tonnilla. Voi olla vaikea löytää kahtakymmentä ostajaa kuukaudessa jotka maksaa 21 tonnia, ei tarjoa vaihtoautoa ja on rahat tilillä, eli ei tarvi rahoitusta.
Eli ei se espanjan auto ole kuin sen 2100€ halvempi, joka tulee heidän kampanja-alennuksena.
Tuosta kolmipyttyisestä kannattanee odottaa ensimmäiset tyyppiviat, testaajaksi on turha alkaa.
Renulla on vastaavaa Energy TCe alumiinikoppaan tehtynä. Suomeen eivät niitä toistaiseksi anna.
Honda on kehitellyt jo vuosikymmenen Thaimaan kehitysyksikössä Aasian markkinoille ekokoneita, joita ei ole täällä nähty. Mikä lienee syy ?
Taitavat Kiinalaiset viedä tässäkin lopulta pisimmän korren:
http://cheryengine.manufacturer.globalsources.com/si/6008830697655/pdtl/Diesel-engine/1045598668/1.0L-Diesel-Engine.htm
Myyjillä tuntuu olevan kova usko että tämä moottori myy.
Pyysin vaihtotajouksen kolmesta liikkeestä ja kaikissa oli hinta suoraan hinnastosta ilman mitään alennuksia. Haiskahtaa jopa vähän kartellillta....
Mutta kuten tuossa sanottiin, niin kannattaakin ehkä odotella se korjattu versio...
Ei oikein taivu tuo espanja... Mitähän hintoja nämä ovat? Onko tässä joku ylimääräinen kahden tonnin alennus? Espanjan taloustilanteen tietäen, voi olla että autokaupassa ollaan aika lirissä... Varsinainen hinta näyttää olevan lähes eurolleen sama kuin Suomessa.
Vehículo seleccionado
Nuevo Ford Focus
5 puertas
Trend
1.0 Ecoboost Auto-Start-Stop 100cv
5 Velocidades
PVP base (IVA, transporte e impuesto de matriculación incluidos).
18.050,00 €
Campaña Promocional
2.100,00 €
Opciones seleccionadas
Rojo Vulcano
Tela Negro Charcoal /Gris
Precio final
15.950,00 €
*Incluye la campaña en vigor
"Miten ekopöhinä voi olla luovutushinnaltaan Epsanjassa liki 5.000 edullisempi kuin suomen veroton hinta ?"
Auton autoveroton hinta suomessa on 18120€ ja espanjassa 18.050€, tosin Espanjassa hinta ilmeisesti sisältää toimituskulut ja suomessa liikkeet perii siitä vielä 600€ lisää. Eli normaali hintaero on vain noin 700€, mutta nyt tuohon espanjalaiseen autoon saa 2100€ kampanja-alennuksen.
Jos katsoo hintaa laskurin kautta niin lopullinen hinta on 15.950€, tuohon kun maksaa neljä tonnia suomalaista autoveroa päälle, niin lopullinen hinta on parin tonnin päässä suomalaisesta. Kai sitä suomikaupastakin jonkulaisen alennuksen saa jos ostaa rahalla ilman vaihturia?
Saksalla luovutushinta veroineen 13.164 (tarjous autohaus24.de Rabatt 26,05%)
Espanjassa 13.450
ekopuusti on tonnin kalliimpi, mutta tuo on taso kuitenkin
http://www.autohaus24.de/neuwagen-kaufen/ford/focus/kompaktwagen/modelle#!s2;dc=5;tl=Ambiente
En tunne Fordin varustetasoa Suomessa, mutta ihmetyttää kun saksalaisessa lisävarustelistassa on manuaali-ilmastointi 1150 euroa ja CD-radio 600 euroa.
Tuo autohausin malli on tosiaan Ambiente, jonka hinta Saksassa on noiden varusteiden verran edullisempi kuin Trend.
No niin, Suomessa myytävissä on Trend mallissa manu ilmastointi ja radio valmiina... ja istuinlämmittimet (?). Sillähän se hintaero jo selittyy.
Vuokrasin tällaisen Fuengirolassa ihan testimielessä, kierrettiin Andalucia ja etenkin vuoristossa laitettiin autoa kovaan testiin.
Perille päästiin muutamien ongelmien jälkeen, mutta kulutus n. 200 km tankkausten välillä (5 kpl) oli yli 11 l /100 km. Ilmeisesti Los Bolichesissa kulutus saattoi olla alhaisempi.
Tuli ihan mieleen nuo artikkelit:
Ford suuren luotettavuustutkimuksen merkittävin putoaja:
http://www.automerkit.fi/uutiset/muut-uutiset/artikkelit/ford-suuren-luotettavuustutkimuksen-merkittaevin-putoaja.html
Auton kulutustiedoissa ei saa olla ilmaa
http://www.iltalehti.fi/autot/2012031915341743_au.shtml
Auton ostaja voi viedä asian Kuluttajariitalautakuntaan, jos hän epäilee valmistajan ilmoittaneen vääriä kulutuslukemia. Hinnanalennus tai jopa kaupan purku voi olla mahdollinen virheellisten kulutustietojen vuoksi.
HEHHEHEH!!!
Ehkä huonoin provo ikinä!!!!!!!!! Ajappa sillä aygollasi kotiin vaan...jos ikinä ehdit ennen ku tuuli kaataa sen!!!!!
Aivan, moiti mun muijaa, mut älä mun hevosta.