nii olen ajatellut hankkia kohtuullisen pelikoneen mutta ei minulla ole harmaintakaan aavistusta miknä lainen sen pitöisi olla .
eli voiko joku auttaa täsää
näppäimistö, näyttö ja hiiri löytyy jo
kiitos etukäteen
eli voiko joku auttaa täsää
näppäimistö, näyttö ja hiiri löytyy jo
kiitos etukäteen
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mieti:
- Mitä pelejä olet ajatellut pelata ja millaisilla asetuksilla? Uusimmat 3D-räiskinnät huippuasetuksilla vaativat raskasta (lue: kallista) rautaa.
- Budjetti. Paljonko olet valmis sijoittamaan? Pelitarpeistasi riippuen voit saada jo 600 eurolla riittävän tehokkaan koneen tai voi olla ettei edes 2000 euron kone täytä tarpeitasi.
Pelikone on tosiaan varsin laaja käsite..
attelin et crysis2 ja bf3 toimis hyvillä grafikoilla ja budjetti ois joku 800e
No juu, nyt päästään jo liikkeelle. Sitten vielä seuraavat rahaa nielevät asiat:
- Pystytkö kokoamaan itse vai pitääkö sinun maksaa kasauksesta?
- Pitääkö Windows 7 Pro 64-bit lisätä ostoslistaan vai löytyykö jo valmiina?
Perusrunkona i5 2500K, 8Gb RAM, emolevy, poweri, kotelo, muut härpäkkeet ja loppurahat näytönohjaimeen.
Kun nuo perusjutut ovat selvillä, niin sitten tuolta selaamaan viestiketjuja tai kysymään itse:
http://keskustelu.afterdawn.com/forum_view.cfm/215
http://murobbs.plaza.fi/pc-konepaketit/
Tuossa yksi tapa rakentaa 800 euron pelikone:
http://murobbs.plaza.fi/pc-konepaketit/868255-pelikone-800e.html
Emolevyksi itse ainakin katselisin Intelin Z68 tai Z77-piirisarjaisia levyjä, ja prossuksi juurikin tuo 2500K taikka 3570K.
Siinä on hyvä ja moderni pohja jolla pärjää useamman vuoden. Hintaa n. 350€ ja siitä ylospäin. Muisteihin (2×4Gb DDR3) menee joku 50€ jolloin ollaan neljässäsadassa.
Kyllä muut härpäkkeet luulis saavan toisella nelisaturaisella.
Virtalähteeksi on turha hamuta yli 500W, mutta kannattaa ostaa laatupeli. Tässä liika säästäminen on typerää. Seittämään kymppiin ja vähän allekin saa jo ihan laatupelin. Kannattaa tosiaan katella Muropaketista virtalähdesuosituksia ( http://murobbs.plaza.fi/rauta/451577-powerit-eli-virtalahteet-548.html ).
Vielä tarvitaan DVD-asema ja kotelo sekä mielellään prossun vakiotuuletinta parempi cooleri jotta saini noista hyvistä prossuista enemmän irti ilman liian kovaa meteliä.
Ja tosiaan.. loppurahat näytönohjaimeen. Se ei voi pelikoneessa olla koskaan liian hyvä. Sun budjetillasi siihen jää parisen sataa.
Hmm.. laskinkohan oikein..
voiko joku näyttää hyvän kokoon panon?
ja sitten en tiedä onko tämä tyhmä kysymys mutta kai noitten esim. näytönohjaimen mukana tulee jotai piuhoi?
Virtalähteen (siis ellei käytä jotain vanhaa pommia) mukana tulee tarpeelliset lisävirtapiuhat näytönohjainta varten.
Ja näyttiksen mukana pitäisi tulla sopivat johdot monitorille.