Poistettiin eilen sellainen pieni luomi niskasta ja tuli yksi tikki. Osaisiko kukaan neuvoa, pitääkö pitää lappua ompeleen päällä koska luomi poistettiin sellaisesta paikasta jossa paidankaulus hankasi ikävästi. Voiko tikki irrota jos se altistuu hankaukselle? Olen myös kuullut että haava paranee nopeammin jos ei ole lappua kokoajan. Mitä pitäisi tehdä?
Tikit ja luomi
tietämätönddd
1311
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Yleensä pidetään lappua leikkaushaavan ja tikkien päällä, varsinkin jos kyse on tuollaisesta paikasta jossa haava joutuu mekaanisen rasituksen kohteeksi. Jos haavan päälle on laitettu haavateippi, se kannattaa pitää siinä tikin poistoon saakka koska se samalla tukee haavaa ja autaa haavaa paranemaan huomaamattomaksi.
Tuo kuulemasi ohje tarkoittaa sitä että haavaa suihkutellaan välillä ja annetaan "ilmakylpyjä" hetken ennen kuin laitetaan uusi side päälle.