Lastenkasvatusta malesialaisittain

MalesianStyle

Onko kellään täällä malesialaista kumppania ja varsinkin lapsia hänen kanssaan, ja jos on, mitäs ootte mieltä malesialaisista lastenkasvatusmetodeista? Taitavat kasvattaa vähän ankarammalla kädellä kuin me suomalaiset... Oheisessa videossakin muut lapset ja aikuiset käyvät välillä vain ilmeisesti tarkistamassa, että onko vauva vielä elossa. Muuten pahoinpitelyyn ei puututa, videon kuvaajakin vaan juttelee rauhallisenoloisesti lastaan rääkkäävän ihmishirviön kanssa.
http://www.worldstarhiphop.com/videos/video.php?v=wshhp3fM8o97kGeTnzsV

Iltiksen juttua aiheesta:
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012051015555161_ul.shtml

4

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • surullista

      Varmasti Malesiassa pidetään tiukempaa kuria lapsille kuin täällä, mutta enpä usko, että tuollainen kohtelu on sielläkään tavallista. Kyseessä on varmasti sairaan / huonosti voivan ihmisen omat ongelmat, jossa kärsijäksi on joutunut oma lapsi.

    • "vapaa" lapsen hylky

      Vain pohjoismaissa lapsia EI kasvateta, muualla ette näe ördaavia alaikäisiä kännissä kuin täällä, jossa vanhemmat eivät oikeasti edes välitä lapsistaan.

      • vapaata

        Piipahdapa joskus vaikka Englannissa isompien kaupunkien lähiöissä vilkaisemassa minkälaisia kullannuppuja siellä rakkaudella kasvatatetaan...


    • Nochildren

      Heh, kuka hullu malesialaisen kumppanin ottais tai kuka hullu hankkis lapsia EDES suomalaisen kanssa?! Se, joka lapsia hankkii, syyttäköön itseään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1589
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      72
      1400
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      230
      1366
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      231
      1301
    5. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      11
      1142
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1100
    7. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1059
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1029
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      90
      975
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      973
    Aihe