Mitä mieltä olette?

hmm..

Pitäisi pojalle keksiä nimi. Paljon on nimiehdotuksia, mutta päätöstä on vaikea tehdä.. Mietinkin, että onko Tito etunimeksi liian ulkomaalainen nimi? Kun molemmat vanhemmat ovat suomalaisia.

6

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Historiaaaa

      Tito oli Jugoslavian diktaattori.

    • Hmm...

      En tykkää.
      Mutta eipä ole minun lapseni, joten ei mielipiteelläni ole väliä=)
      Tito vaan kuulostaa enemmän koiran lempinimeltä....

      Meilläkin oli vaikeaa keksiä nimi kun ultrassa selviis että tulee poika, tytölle olisi ollut nimi valmiina=)

      Oltiin sitten tylsiä ja pistettiin isoisäni nimen pojalle, muutenkin suvussa ollut kauan.
      Toiseksi nimeksi miehen suvun vanha nimi =)

    • hmm..

      Tytölle olisi kyllä ollu huomattavasti helpompi keksiä nimi ja se olisi ollutkin lähes valmiina.. : ) Olemme miettineet myös, että olisi kiva joku nimi, joka on suvussa kiertänyt. Molempien puolilta tulee samoja nimiä, mutta niitä olemme aatelleet ehkä toiseksi nimiksi..

    • jokuvaa...

      Kuten joku muu jo kirjiotti, niin Tito ei oikeen kuulosta kovin hyvältä lapsen nimeltä..., mutta lapsihan on omien vanhempiensa lapsi... ;) Itse en kyllä laittaisi Titoa lapseni nimeksi ;)

      Pitääkö nimen olla välttämättä erikoinen, vai voisiko ajatella ihan tavallisia suomalaisia - ehkä hieman vanhojakin - nimiä? Valtteri / Kalle / Pekka / Mika / Miika (tai Miikka) / Sakari / Saku / Jukka / Viljami... ?

    • titityytoo
    • hmm..

      Mielellään hieman erikoisempi/harvinainen.. Olemme käynneet läpi vanhempia nimiä ja suvussa kiertäneitä, mutta niistä ei oikein ole löytynyt sopivaa/kivaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      73
      3941
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3515
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      82
      3358
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2648
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1618
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1526
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1144
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1124
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1120
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1026
    Aihe