2 koiraa 1 kissa 3 lähes aikuista lasta vanhemmat etsivät sohvakalustoa ....
Vähän hassua kirjoittaa tänne ja toisaalta tämä on juuri oikea paikka :-)
Mitä pintamateriaalia suosittelette:
- nahka
- Bond-nahka
- kangas
- irroitettavissa ja pestävissä olevalla kankaalla oleva?
Kestääkö nahka kynnen jäljet? Eivät saa tulla sohvalle, MUTTA kyllähän ne sieltä joskus löytyy kissa vielä useammin. Koirat kaivavat itselleen nukkumapaikkaa ja kissahan saattaa teroitella kynsiä, grrr
Onko kokemuksia tuosta Bonded-nahasta/eläimet? (nahkamurskaa/polyuretaania ja sidosaineita)
Löytyykö kangasta jonka saa puhdistettua ja pidettyä karvattomana?
koiraperheen sohva/materiaali?
6
6080
Vastaukset
- Noita ,
kissan kynsiä ei varmaan mikään matsku kestä, mutta koiran suhteen nahka on paras. Ei jää karvat kiinni, helppo huuhtasta kostealla rätillä kun se rontti kuitenkin hyppää ulkoa tullessa kuratassuineen juuri siihen upouuteen soffaan(siis ellei vastapestyä ja vielä viikkausta odottavaa pyykkikasaa satu kohdalle).
Osta siis laadukas nahkasoffa. - helppohoitoinen
en edes lukenut alkua pidemmälle, meillä koiria ja pelkästään nahkahuonekaluja. mukavuussyistä .
- Joobax
Mulla on tällä hetkellä kangassohva ja kyllähän sitä saa imuroida tuontostakin... Lika ei niinkään koidu ongelmaksi vaan juurikin se karvan määrä, joka tarttuu kankaisiin kiinni. Seuraava sohva on varmastikin nahkaa.
Mikään matsku ei kestä kynsien terottelua. Siks mulla on yhden seinän kokoinen kiipeilyteline olkkarissa tyydyttämään kissojen tarpeita. Muut kalusteet on saanee olla rauhassa ;) Koira ei myöskään saa kaivaa nukkumapaikkaansa, olen aika julma. Sohva kuin sohva kuluu nopeammin, kun sillä on paljon käyttäjiä. Ei siitä pääse mihinkään.
Jos haluaa, että sohva pysyy jatkuvasti vieraskunnossa, kannattaa arkena pitää vällyjä päällä, jotka on helppo kiskasta tarpeen tullen pois sohvalta. Eli vaihtopääliset on aika jees. - sperkki
Nahkasohva. Arkisin suojaan matolla, joka poistetaan kun vieraita tulee.
Ensinnä täytyy sanoa,ettei aavistuskaan,mikä on Bondnahka...
Mutta ylipäätään riippuu mistä roikkuu.
Nahka on kaikkein helppohoitoisin.Helppo imuroida,pyyhkästä kosteallakin.Huono puoli,että jos siihen jotain pillaa,niin vaikea saada pois.Ei lähde kunnolla välttämättä edes nahanpuhdistusaineilla.
Ja ei kestä norminahka ainakaan kynnen jälkiä.Normiteputtelua hyvälaatuinen kyllä,mutta ei mitään raapustelua,kyntämistä ym.Eli jos ne elukat ei pysy lattialla,niin riskialtis nahka on tuossa asiassa.
Noh,materiaalina mukavuudessa muuten,siitä joko pitää tai ei.Itse en pidä,tosin on ollut kylläkin.
Kankaaseen sitten tarttuu karvat lujemmin.Mutta kestää paremmin elukoitten käsittelyä.Jotkut kankaat kestää myös hyvin voimakkaampiakin pesuaineita(tahranpoistoa) eli käytännöllisempiä tuossa.
Ja sitten on noita,että voi pestä päälliset ja saa jopa uusia irtopäällisiä niihin.
Itse olen seuraavaksi ajatellut tuonlaisia.Ikean Ektorp-malli kiinnostaa lähinnä.
En halua pitää mitään suojapäällisiä,enkä ole mikään siivousintoilija.Siksikin meillä koirat pysyy lattioilla.Karvaa ei pahemmin mitään lähde,kuin karvanlähtöaikana keväällä jonkun aikaa.Nykyisetkin soffat kestää hyvin pyyhkimistä,ja ne vähät karvat helppo imuroida,mitä nyt niihin tarttuu.
Mukavuus ratkaisee tässä asiassa ja minulle se on silloin hyvälaatuiset kangassohvat tulevaisuudessakin.- ntemhg
Tunnen monta nahkasohva-koiraperhettä, riippuu tietty aina nahan laadustakin, mutta hyvin on kestäneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1692607Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19737Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait212722Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678