koiraperheen sohva/materiaali?

sohvi

2 koiraa 1 kissa 3 lähes aikuista lasta vanhemmat etsivät sohvakalustoa ....

Vähän hassua kirjoittaa tänne ja toisaalta tämä on juuri oikea paikka :-)

Mitä pintamateriaalia suosittelette:
- nahka
- Bond-nahka
- kangas
- irroitettavissa ja pestävissä olevalla kankaalla oleva?

Kestääkö nahka kynnen jäljet? Eivät saa tulla sohvalle, MUTTA kyllähän ne sieltä joskus löytyy kissa vielä useammin. Koirat kaivavat itselleen nukkumapaikkaa ja kissahan saattaa teroitella kynsiä, grrr

Onko kokemuksia tuosta Bonded-nahasta/eläimet? (nahkamurskaa/polyuretaania ja sidosaineita)

Löytyykö kangasta jonka saa puhdistettua ja pidettyä karvattomana?

6

5891

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noita ,

      kissan kynsiä ei varmaan mikään matsku kestä, mutta koiran suhteen nahka on paras. Ei jää karvat kiinni, helppo huuhtasta kostealla rätillä kun se rontti kuitenkin hyppää ulkoa tullessa kuratassuineen juuri siihen upouuteen soffaan(siis ellei vastapestyä ja vielä viikkausta odottavaa pyykkikasaa satu kohdalle).

      Osta siis laadukas nahkasoffa.

    • helppohoitoinen

      en edes lukenut alkua pidemmälle, meillä koiria ja pelkästään nahkahuonekaluja. mukavuussyistä .

    • Joobax

      Mulla on tällä hetkellä kangassohva ja kyllähän sitä saa imuroida tuontostakin... Lika ei niinkään koidu ongelmaksi vaan juurikin se karvan määrä, joka tarttuu kankaisiin kiinni. Seuraava sohva on varmastikin nahkaa.

      Mikään matsku ei kestä kynsien terottelua. Siks mulla on yhden seinän kokoinen kiipeilyteline olkkarissa tyydyttämään kissojen tarpeita. Muut kalusteet on saanee olla rauhassa ;) Koira ei myöskään saa kaivaa nukkumapaikkaansa, olen aika julma. Sohva kuin sohva kuluu nopeammin, kun sillä on paljon käyttäjiä. Ei siitä pääse mihinkään.

      Jos haluaa, että sohva pysyy jatkuvasti vieraskunnossa, kannattaa arkena pitää vällyjä päällä, jotka on helppo kiskasta tarpeen tullen pois sohvalta. Eli vaihtopääliset on aika jees.

    • sperkki

      Nahkasohva. Arkisin suojaan matolla, joka poistetaan kun vieraita tulee.

    • Ensinnä täytyy sanoa,ettei aavistuskaan,mikä on Bondnahka...

      Mutta ylipäätään riippuu mistä roikkuu.
      Nahka on kaikkein helppohoitoisin.Helppo imuroida,pyyhkästä kosteallakin.Huono puoli,että jos siihen jotain pillaa,niin vaikea saada pois.Ei lähde kunnolla välttämättä edes nahanpuhdistusaineilla.
      Ja ei kestä norminahka ainakaan kynnen jälkiä.Normiteputtelua hyvälaatuinen kyllä,mutta ei mitään raapustelua,kyntämistä ym.Eli jos ne elukat ei pysy lattialla,niin riskialtis nahka on tuossa asiassa.
      Noh,materiaalina mukavuudessa muuten,siitä joko pitää tai ei.Itse en pidä,tosin on ollut kylläkin.


      Kankaaseen sitten tarttuu karvat lujemmin.Mutta kestää paremmin elukoitten käsittelyä.Jotkut kankaat kestää myös hyvin voimakkaampiakin pesuaineita(tahranpoistoa) eli käytännöllisempiä tuossa.
      Ja sitten on noita,että voi pestä päälliset ja saa jopa uusia irtopäällisiä niihin.
      Itse olen seuraavaksi ajatellut tuonlaisia.Ikean Ektorp-malli kiinnostaa lähinnä.

      En halua pitää mitään suojapäällisiä,enkä ole mikään siivousintoilija.Siksikin meillä koirat pysyy lattioilla.Karvaa ei pahemmin mitään lähde,kuin karvanlähtöaikana keväällä jonkun aikaa.Nykyisetkin soffat kestää hyvin pyyhkimistä,ja ne vähät karvat helppo imuroida,mitä nyt niihin tarttuu.
      Mukavuus ratkaisee tässä asiassa ja minulle se on silloin hyvälaatuiset kangassohvat tulevaisuudessakin.

    • ntemhg

      Tunnen monta nahkasohva-koiraperhettä, riippuu tietty aina nahan laadustakin, mutta hyvin on kestäneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      96
      1896
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1340
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1037
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      119
      1010
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      873
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      791
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      782
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      741
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe