Onko allergiahaitoista teille riesaa?

Äkkiseltään kevätkesäksi vaihtunut säätila on saanut koivuihin lehtisirkat - koivuilla sattuu olemaan myös vahva 'urpuvuosi'.
Koivun siitepölyallergikoille vaikeaa aikaa, todetaan eri viestimissä. Ja kausihan jatkuu siitä heinien alkaessa kukkimaan.

Nokkani kyllä parhaillaan oireilee, kylläkin kemiallisten ärsykkeiden takia.
470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minulla ei ole minkäänlaista lehtipuu siitepölyallergiaa, saan tai olen saanut olla sen asian kanssa ihan rauhassa, ei haittaa vaikka koko päivän olisin ulkona.
Yhdellä lapsen lapsellani on ollut tänä keväänä siedätyshoitoja pistoksina, varmaankin on auttanut kun en ole edes huomannut hänen niistävän tai aivastelevan.
Noissa lehtipuun siitepölyallergoissa on ristikkäistä allergisuutta esim sitrus heldelmät ja/tai vihannekset juurekset.
Kannattaisi olla ilman noita jos tietää että on voimakasta siitepölyallergiaa.

Äänestä

Jonkin verran olen koivun siitepölylle allerginen, mutta aika vähäsessä määrin.
Sitävastoin epäili lääkärini silloin kun jouduin sairaalaan, että pienhiukkaset ilmassa olisi aiheuttanut tuon hengitysreaktion ja sydänoireilun.
Olin kyllä ollut pitkällä lenkillä sinä päivänä, mutta ei mitään ilmennyt sydänfilmissä. Nyt käyn vielä rasituskokeessa 18 päivä, selviäähän siitäkin jotakin.

Pistäydyin vielä palstalla, vaikka tuli kiire äitienpäivä juttujen kanssa, kun tulevatkin huomenna jo, poika tuo anoppinsakin mukaan:D miehineen.Tuleekin ihan sukujuhlat (peeveli vieköön) pakko nauraa, kun hommia riittää:D

Äänestä

Vaikka itse en ole todennut olevan allergista yliherkkyyttä, olen sitä todennut sukulaisilla ja tuttavilla.

Pernnöllisiä eivät nuo allergiset taiipumukset näytä olevan kun ykskaks tuollainen taipumus puhkeaa yhedelle suvun jäsenelle.

kun kaikilla lienee tuollainen allergiataipumus, on oireiden puhkeaminen jonkinlaista vääränlaisen kehityksen seurausrta.

Yksi johtuu siirtymisestä maaseudulta kaupunkiyhteisöön, josssa luonnonmukaista siedätystä ei lapsuudessa ole.

Toinen on ylihygienisyys. Kun omassa nuoruudessani ei päivittäistä pesua useinkaan suoritettu ja saunassakaan ei edes joka viikonloppu käyty.

itse ekäyn suihkussa lähes päivittäin mutta rajallinen on "saunansietokykyni"

Muunkinlainen siisteyshulluus on virallisestikin todettu haitalliseksi.

Äänestä

Tuohon kyllä uskon. Onhan todettu, että lastenkin ryömimisiässä on ihan hyvä saada maistaa kaikkea mitä löytävät ja saada siten immuniteettiä.
Mitäpä ne löytävät kaupunkiasuntojen puhtailta lattioilta, maalla on todella luonnonmukaisempaa siedätystä.

Nyt on lopetettava tältä päivältä, huomenna on aamupäivällä ostoksille lähtö vielä, ja valmista pitää olla klo 3.

Hauskaa loppuiltaa, heippa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


langto-d kirjoitti:

Äkkiseltään kevätkesäksi vaihtunut säätila on saanut koivuihin lehtisirkat - koivuilla sattuu olemaan myös vahva 'urpuvuosi'.
Koivun siitepölyallergikoille vaikeaa aikaa, todetaan eri viestimissä. Ja kausihan jatkuu siitä heinien alkaessa kukkimaan.

Nokkani kyllä parhaillaan oireilee, kylläkin kemiallisten ärsykkeiden takia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu