Valokuvien siirto tietokoneeseen galaxysta

Anteroitdiot

Miten saisin siirretyksi valokuvat galaxy S II: sta tietokoneelleni? Sähköpostilla onnistuu,mutta on kovi hidasta.

22

12863

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SGS+

      Pistät puhelimen usbilla koneeseen kiinni ja avaat koneen kautta kansion jossa kuvat on. Ei ole vaikea homma :) Taitaa muistaakseni joissain malleissa heti kun puhelimen on kytkenyt koneeseen ehdottaa kuvien automaattista tuontia koneelle.

    • Kaikissa malleissa pelkästään tietokoneeseen liittäminen ei riitä vaan Androidin "ylösveto" valikosta pitää valita usb siirto tila.

      • elqqqqq

        sorry, mut ei tarvi. ihan automaattisest putkahtaa mun ICS SGS2. silloinkin kun olen USB-debugging (viankorjaus) tilassa.


    • lglggkti

      Kies Airia kun käyttää, niin ei tarvi pelleillä johtojen kanssa.

      • Luulevainen

        Osaatkos kertoa miten käytät "Kies Airias"?
        Vai otatsutko,että kysyjä on samalla "Luokalla" kanssasi?


    • |Cthulhu|

      Jos PC ei tunnista SGS2 usb:n kautta automaattisesti, valitse puhelimen asetuksista Langattomat toiminnot ja verkko, josta löytyy kohta USB-apuohjelmat ja valitse sieltä Yhdistä tallennuslaite tietokoneesen. Näillä eväillä pitäisi yhteyden alkaa muodostumaan.

    • Tase 1

      Minulla ongelma ratkesi seuraavasti: Asetukset , Lisää , USB-apuohjelmat , USB-massamuisti . . .

      • Vanha ketju tosin.

        Tämäkin viesti on tavikselle aivan turha. Lisää MIHIN
        puhelimeen vai tietokoneeseen.
        Mistä edes alan tollasta ettiä.
        Kommentti on tolla toisellakin näistä ohjeista aivan oikea..


      • Vanha ketju tosin. kirjoitti:

        Tämäkin viesti on tavikselle aivan turha. Lisää MIHIN
        puhelimeen vai tietokoneeseen.
        Mistä edes alan tollasta ettiä.
        Kommentti on tolla toisellakin näistä ohjeista aivan oikea..

        Tarkoitti varmaankin puhelimen asetuksia.


    • mamma-69

      Minulla samasung GT-S7580 puhelimen kun kytki USB kaapelilla kooneeseen tuli ylösvetovalikkoon "käynnissä olevat ohjelmat" kohtaan "kaapelin" kuva josta piti valita "avaa muut usb asetukset"-> USB tietokoneyhteys-> yhdistämistapa kamera (PTP) jolloin tietsikalle siirto sujui ongelmitta.

    • Puhelimenkäyttäjä

      Minulla on Samsung S3. En tajua sitä, jos otan kuvan kameralla, tai lähetän s-postia, niin kuvat tulevat puhelimen "Kuvat"-kansioon, "Galleria"-kansioon sekä "Dropbox" tai "Drive-kansioon". Onko tämä normaalia?
      Vielä: Galleria-kansiossa on varmuuskopio kuvasta. Kuvakkeen vas. alakulmassa on Picassan tunnus. En saa sitä pirullakaan poistetuksi. Mikä neuvoksi.
      Kiitos etukäteen.

    • Kettuuntunut

      Itselläni on Samsung Galaxy Ace gt-s5830i, ja alusta saakka on kuvien saaminen koneelle ollut tuskaa. Kun puhelimen yhdistää USB-piuhalla koneeseen, alkaa puhelin yleensä lataamaan akkuaan. Joskus antaa esim. sammuttamisien tai uusintayritysten kautta valita lopulta tuon aiemmin mainitun USB-massamuisti-tilan. Tietokoneelta en silti ole saanut tiedostoja auki. Ohjauspaneelin kautta löysin oikean usb-portin, mutta kansioita en edelleenkään saa auki.

      Nopeana mainintana voin kertoa tämän puhelimen muistin käytön olevan muutenkin syvältä. SD-kortilla on 90 % vapaata tilaa, mutta sinne ei onnistu siirtämään juuri mitään, ja puhelin valittaa päivittäin kuinka (puhelimen oma) muisti on vähissä.

    • Kaleoks

      Siirtäisin minäkin kuvia koneelle Samsung Galaxy S5:tä.
      Toimiiko siirto periaatteessa samalla tavalla kaikissa Android puhelimissa?
      Voisitko VAPUNEN jeesata muutamalla vinkillä?
      Kiitos!

      • neuvotannettu

        Yllä on neuvottu jo. Sama kaikissa andeois puhelimissa.


      • Kalevi_miettii

        En ole Vapunen, mutta lisään tähän sen verran, että jos nuo edellä mainitut asetuskuviot ovat kovin vieraita, niin siirrä kuvat USB-muistitikulla. Ensin kuvat puhelimessa USB-tikulle (tarvitset microUSB - USB piuhan). Sitten tietoneessa siirrät kuvat USB-tikulta tietoneen kansioihin.


      • Kaleoks

        EiKalevi
        Kiitos,kyllä neuvojia piisaa aina.Neuvot ovat vaan niin vaihtelevia.
        Toiseksi,kyllä nykytekniikalla pitää/pääseekin pelkällä välijohdolla
        kuvia siirtämään t-koneelle.Ei siihen tarvita kaikenlaisia härpäkkei-
        tä väliin niinkuin "munimotkaista" huomauttaa kommentissaan ko-
        timaistereille. "Kotimaisteri","neuvotannettu"huokaa,sama kaikissa
        andeois puhelimissa.


    • munimotkaista

      Itsellä on Sony M5 ja sit on pari sampan taplettia.
      Siis kun menee Galeriaan ja merkkaa siellä ne kuvat jotka haluu siirtää... sit valitsee sieltä vielä sen jaon ja bluethoothin... ja valitsee vastaanottajaksi sen oman tabletin ja antaa ajaksi vaikka 5minsaa, nii ne kuvat siirtyy kivuttomasti windowsiin... ei pitäs olla kovin vaikeaa, eihän?
      Sit tietenkin se kaapli puhelimeen ja kaksi ressuikkunaa ja menee sinne puhelimen puolelle ja maalaa ne kuvat ja kopioi.... sit sinne tietsikan puolelle ja sieltä oikea kansio ja liitä.... ei pitäs olla vaikea...
      Kyllähän toi sähköpostikin toimii,mutta se on jo monimutkainen.

    • mirrimusti

      Mä sain ennen siirrettyä kuvat tietsikalle jakamalla,mut nyt kun tuli tuo uusi pilvilinna plus,
      niin nepä ei siirrykkään.Ei tarvinnut johtoja.Samsug Galaxy 4.Mikä mättää tässä.

    • mirrimusti

      Mä sain ennen siirrettyä kuvat tietsikalle jakamalla,mut nyt kun tuli tuo uusi pilvilinna plus,
      niin nepä ei siirrykkään.Ei tarvinnut johtoja.Samsug Galaxy 4.Mikä mättää tässä.

    • mirrimusti

      Mä sain ennen siirrettyä kuvat tietsikalle jakamalla,mut nyt kun tuli tuo uusi pilvilinna plus,
      niin nepä ei siirrykkään.Ei tarvinnut johtoja.Samsug Galaxy 4.Mikä mättää tässä.

    • mirrimusti

      Mä sain ennen siirrettyä kuvat tietsikalle jakamalla,mut nyt kun tuli tuo uusi pilvilinna plus,
      niin nepä ei siirrykkään.Ei tarvinnut johtoja.Samsug Galaxy 4.Mikä mättää tässä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      46
      5851
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      58
      3246
    3. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      184
      2701
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      12
      2524
    5. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2219
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      29
      2161
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      15
      1896
    8. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      16
      1596
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      148
      1379
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      270
      1247
    Aihe