Budapest naisille

friidut :)

Miten suosittelisit viettämään viikon antoisan loman 4 nuorehkon naisen porukalla. Ohjelmakalenteri, asuminen, yms...

13

503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Buda ja Pest

      Yksi päivä hyvässä kylpylässä, esim. Széchenyissä. Altaiden ja saunojen lisäksi erilaisia hoitoja. Sopii vaikka, jos edellisenä päivänä on tullut käveltyä pitkiä matkoja nähtävyydeltä toiselle.

      http://www.szechenyibath.com/

    • matkalta tullut

      Kauppakeskuksia riittää, tosin samoja liikkeitä kaikissa.

    • Satu ♥

      Voisitte te tykätä myös Rudasin kylpylästä, jossa järjestetään illanviettoja ja discoja, viikonloppuisin neljään aamuyöllä. Tiistai on naisten päivä, silloin saa uida nakuna. http://www.rudasbaths.com

      Budan puolen nähtävyyksistä tärkein on Budan linna. Pestin puolella on kaupunginpuisto ympäristöineen, Manner-Euroopan vanhin maanalainen, Gerbeaudin kahvila ja Váci utcan kävelykatu. Ottakaa vaikka jokin kiertoajalu tai opastettu kiertokävely, niin saatte kohteista enemmän irti. http://www.opas.hu

      Budapestin ooppera on varsin edullinen, kaunis ja tasokas. Vastapätä ooperaa on kahvila Müvész, jossa kannattaa käydä. http://www.opera.hu

      Gundel-ravintolan sunnuntaiaamupäivän kuohuviinibrunssia suosittelen myös. http://www.gundel.hu

      Hotellia varatessa kannattaa kiinnittää huomiota että sinne on hyvät kulkuyhteydet, jos viihdytte kaupungilla iltaisin. Esimerkiksi hotelli Erzsébet on hyvällä paikalla, melko edullinen, aika suosittu ja vasta remontoitu. Löytyy booking.comista ja hotels.comista.

    • tyttöporukka

      Kiitos hienoista vinkeistä, mukavaa kun välillä on ihan asiallisiakin vastauksia täällä. eikä vai se yksi hullu jolla tuntuu olevan jotain päässä pahasti pielessä.

      • tupu hupu ketju

        Milloin missukoiden olisi tarkoitus pyyhkästä Budapestiin ??
        Meitäkin olisi neljä urosta lähdössä remuamaan sinne.
        Jos olisimme yhtäaikaan ,niin olisi kiva nähdä teidät siellä.
        Voisimme kierrellä päivisin ja iltaisin porukalla .'
        Miltä kuulostaa


    • kierrellyt

      Vaci Utcalla Fatal-ravintolassa on kaupungin parhaat unkarilaiset ruuat :)

      Westend lienee ostioskeskuksista tasokkain.

      Hop on hop off- sight seing'illä oppii koko kaupungin (punaiset bussit)

    • se kyllä on...

      Ihan lääkkeissä...! :(

    • sseee

      Margit-saari on kiva paikka ulkoiluun ja vieressä on Trofea grill-ravintola, josa alta parikymppiä kuohuviini, viinit ja oluet sisältävä buffet, tosi hyvää ruokaa, nam. Ja sitä juotavaa todellakin kannettiin pöytään kokoajan, tarjoilija väijyi ja toi santsia huomattuaan juomien loppuneen. Eläintarha oli kanssa kiva ja siellä rullapullat.. Sankareiden aukio oli vaikuttava, eläintarha oli siinä lähellä. Kun käveltiin eläintarhalta Sankareiden aukiolle osuttiin Morrison-nimiseen ravintolaan lammen /järven rannalla, ihana paikka! Niin ja se taksi kannattaa soittaa eikä ottaa kadulta; otettiin kerran kadulta kun ei enää jaksettu kävellä, niin hinta oli tuplana.

      • Hösök tere

        Kuullostaa että teillä oli kivaa Sankarten aukion maisemissa, se onkin Budapestin parasta antia kesäisin, sieltä löytyy kaikkea mukavaa lomalaisille!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      274
      5155
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      53
      4321
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      94
      3645
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2729
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      20
      1999
    6. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1863
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      117
      1771
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      98
      1511
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1095
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      149
      1084
    Aihe