Itämeri, meidän meri

Lainaus Turun Sanomi

Toimiva ravinnepäästökauppa voisi vähentää Itämeren kuormitusta tehokkaasti ja taloudellisesti. Näin uskoo Itämeren suojelun ekonomian professori Jussi Lankoski Helsingin yliopistosta. Hän sanoo, että valtioiden välinen päästökauppa toisi parempia tuloksia kuin nykyiset suojelutoimet.

Hänestä päästökauppa pitäisi toteuttaa niin, että kaikki maat ja kuormittavat sektorit ovat mukana.

– Lisäksi ehtona tulisi olla, että päästökaupan seurauksena minkään maan päästöt eivät kasva.

Päästökaupassa vähennyksiä tehdään siellä, missä se on edullisinta. Päästöjen vähentäjät saavat rahaa myydessään päästöoikeuksia muille. Päästöoikeuksien ostajan ei tarvitse vähentää omia päästöjään.

Päästökauppaa tulisi Lankosken mukaan käydä typpipäästöillä. Myös fosforipäästöt muutettaisiin typpeä vastaaviksi yksiköiksi.

Ravinnepäästökauppaa on ehdotettu ennenkin. Esimerkiksi Pohjoismaiden ympäristörahoitusyhtiö NEFCO on todennut, ettei lainsäädännöllisiä esteitä alueellisen päästökaupan perustamiselle ole.

Itämeren suojelukomission Helcomin jäsenmaat eivät ainakaan toistaiseksi ole lämmenneet ravinnepäästökaupalle. Erityisasiantuntija Maria Laamanen Helcomista huomauttaa, että käytännön esimerkit toimivasta ravinnepäästökaupasta puuttuvat.

Myös ympäristöministeriön ympäristöneuvos Eeva-Liisa Poutanen sanoo, että päästökauppojen sijaan maataloudesta aiheutuvaa kuormitusta pitäisi vähentää ohjailemalla entistä enemmän jaettavia ympäristötukia.

Vaikka Poutanen ei usko päästökaupan toteutuvan lähiaikoina, ei hän poissulje sen toteutumista.

– Sitä ennen pitäisi kyllä tehdä lisää selvitystyötä, hän toteaa.

1

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tase pappa

      Joitakin radikaaleja toimia, pelkkien puheiden sijasta olisi pitänyt tehdä jo aikoja sitten.
      Itämeri on nykyisellään vellova paskakaivo.
      Vielä 15 vuotta sitten sait verkkosi ja vieheesi puhtaana käteen jos ei kalaonni suosinut.
      Levää ei juurikaan ollut. metrien syvyydestä saatoit erottaa pohjan.

      Nyt saat verkkosi täynnä levää ja vieheesi on leväparran peittämä limamöykky.
      Veneesi ei tarvitse seisoa kun viikon samassa paikassa, on veneen pohja paksun limaisen mönjän peitossa.

      Syytetään maataloutta , vaikka syyt ja syylliset ovat jokaisen tiedossa.
      Pietari ja sen jäteliemet, venäläinen teollisuus, Itäsaksan Filmi ja Kemianteollisuus laski hirveät määrät jäteliemiään suoraan Itämereen.
      Liettuan joet purkavat tänäkin päivänä julmetusti sointaa Itämereen.

      No - eihän näitä entisiä rakkaita yhteistyökumppaneita ennen uskaltanut arvostella vaan ainoastaa ihailla.
      Tänään taas ei ole sopivaa puhua niistä pahaa, koska ne ovat nuoria demokratioita, joita pitää ymmärtää ja jopa rahallisesti avustaa.
      siispä rakennetaan niille paskanhämmentämöt meidän varoillamme, jotta niillä riittäisi paremmin varaa parempaan varustelukilpaan ja toistensa nokkimiseen.
      Siispä on turvallista, jos syytetään vaan maamme jyväjemmareita.

      päästökaupoilla voidaan peittää todelliten saastemyllyjen päästöt kirjanpidon saloja käyttäen.
      Päästöoikeudet ovat näes kauppatavaraa.
      valtioilla on tietty määrä päästöoikeuksia jemmassa, yhteisesti sovittuna.
      Voit myydä ja ostaa näitä oikeuksia, aina tarpeesi mukaan.
      Raha ja paska liikkuu, eikä kenenkään politikon omaatuntoa pistele.
      Lakien ja sopimusten mukaan menneään.
      Varsinkin kun on saatu mammat uskomaan, ettei matonpesu ole soveliasta vesistöjen läheisyydessä.
      Puskaan kusaiseminenkin on pahaksi, koska jätevesipuhdistamo on kaupattu joka talouteen haja-asutsualueellakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      112
      1348
    2. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      39
      1177
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      47
      992
    4. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      102
      888
    5. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      82
      754
    6. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      48
      751
    7. Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa

      Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s
      Suomussalmi
      77
      723
    8. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      56
      708
    9. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      34
      636
    10. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      59
      625
    Aihe