Ollaan avomiehen kanssa yritetty lasta jo useamman kuukauden ajan.Lopetin pilleritkin jo alkuvuodesta.Ei oo vaan vielä lasta kuulunut ja nyt on kuukautiset 2 kuukautta myöhässä (kuukautiset aina ollu hirveen täsmälliset) ja kolme kertaa olen tehnyt jo raskaustestin mutta joka kerta näyttää etten ole raskaana.Missä vika?Kannattaako jo huolestua ja varata aika lääkäriin?Osaako joku auttaa mua?
Aaapuva!!
Epätoivoinen
91293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mä olen miäs mutta aattelin kuitenkin vastailla. Kaverin avovaimo oli syönyt pillereitä pitkään. Kun hän niistä sitten luopui niin kuukautiset on sen jälkeen tuleet 1 1/2 kuukauden välein. Kyseinen pariskunta on ollut lapsenteossa nelisen kuukautta eikä ole vielä tärpännyt.
Minulla ja vaimolla tärppäsi melkein välittömästi kun vaimoni oli lopettanut pillereiden syönnin. Tää on niin tapauskohtaista.
Ei muuta kuin yritystä peliin. Sehän onkin niitä mukavimpia puolia lapsen teossa :-)
//Toke
Ei ole syytä huoleen mutta kannattaisi ehkä kuitenkin piipahtaa lääkärillä. Voi olla että stressaat vauvayrityksiä niin paljon että menkat jäävät pois (sattuu myös niille joilla on kellontarkat menkat) tai sitten e-pillerit vielä kummittelevat.
Lääkäri voi tarkistaa oletko todellakin raskaana (verikokeella) ja myös antaa lääkkeitä joilla menkat saa käynnistettyä. Onnea yritykselle!
Tokihan tuossa jo epätoivoon on aihetta ja lääkärille kova kiire, jos kerran jo ihan useamman kuukauden olette yrittäneet! Hyvä tavaton, tottakai se lapsi yleensä tulee heti eka yrityskerrasta. Jo on ihmisillä tekemisen puute ja todellisista huolista ei tietoakaan....
Mää en kattelis noin sekavaa kiertoa päivääkään! Lääkäriin siitä mars mars! -Raskaana tai ei niin kuukautisten on hyvä olla kurissa..
Nytkö sinä yrität laittaa kuukautisetkin kuriin?!
Eiköhän kuukautiset ole sellainen kehon systeemi, joka on herkkä menemään vähän vinksalleen, kun huolet mieltä painaa.
2 kuukautta ilman kuukautisia ei oo enää kovin normaalia kiertoa.
Mulla oli epäsäännölliset menkat, on ollu aina. 25-35 on kierto ollu mulla.
En sanokaan että kuukautisten pitää tulla kellontarkkuudella, mutta joku roti pitää keholla olla.
Kaverilla oli kierto yli 40 päivää eikä ollu raskaana, tutkimukset paljasti kystan -sellanen jos on kehossa liian pitkään hoitamatta niin poksahtaa ja tekee hyvää jälkeä..
Mutta kai meitä on sitten moneen, itteeni oma terveys kiinnostaa sen verran että kierron tarttee tulla tai juoksen lekurille, turhaan tai ei mutta terveyttäni en pilaa..
Totta kai kuri ja roti sitä olla pitää! Jos maailma ei toimi mielesi mukaan, niin pakota se siihen.
Onpas sinulla pelottava elämä. Jos yhdellä kaverilla on ollut kysta, niin heti sitä pitää pelätä omallakin kohdalla. Ei kehon toimintaa voi yleistää tuolla tavalla. Oma normaali kiertoni on liikkunut välillä 30 päivää - 4 kuukautta. Ihan normaalia.
Lääketieteellinen tieto väärissä ja ymmärtämättömissä käsissä tuottaa joskus haittaa, kun pirstaleista tietoa sovelletaan ilman kokonaisuuden ymmärtämistä. Mutta ehkä se tuo sinulle turvaa.
Mulle annettiin aikanaan ohje kahdelta eri lääkäriltä, et jos kolmessa kuukaudessa pillereiden jälkeen menkkoja ei kuulu - siis lainkaan - voi ja kannattaa mennä lääkäriin.
Mulla tuli menkat jotenki niin että kolme kuukautta pillereistä, sit puoltoista kk väliä ja sit normaalisti. Ja sit tulin raskaaksi. Lääkäri sanoi, että olen loistava keskivertoesimerkki, et näin se usein just menee (tasottuu vähitellen).
Eli ihan turhaan olet huolissasi ja toisaalta stressaat (kai?) mahdollista lapsettomuutta ihan liian aikasin. Lääkäriin kandee kyllä mennä. Se luultavasti määrää jotain hormonikuuria (keltarauhas-). Kuuri tasaa kierron, mutta ei periaatteessa nopeuta yhtään raskaaksi tulemista. Kuuri kun ei takaa säännöllistä ovulaatiota vaan todellakin vaan säännöllisemmät menkat.
Edellä joku irvaili, että miten muka voit olla nyt jo paniikissa, kun vauvaa ei kuulu. Toki tyyppi on tavallaan oikeassa, sillä ne "todelliset" lapsettomuudesta kärsivät on monet kokenu monen vuoden epätietoisuuden ja yrityksen... Silti tiedän tasan tarkkaan, kuinka rankkaa yrittämisen aloittaminenki on, kun ei malttais odottaa ja pelottaa ja jännittää jne. Koita vaan jaksaa.
Stressi ja yletön "kiire" vauvakuumeilussa menee luultavasti välillä hiukan ohikin, onneksi, sillä eihän kukaan jaksa stressata kuukausitolkulla. Mulla ainakin ekat kolme yrityskuukautta oli karmeita, tein varmaan nelkyt raskaustestiä (no, ehken ihan) ja olin hermoraunio. Sit rauhotuin, sain yhen keskenmenonki jossain välissä, ja stressasin taas. Nyt olin ihan rennosti tässä jo useemman kuukauden, välillä ihan unohdin laskea kierron päiviä ym. Ja nyt oon raskaana :) :)
En tiedä lohduttiko tää yhtään, mut se oli ainaki mun tarkotus. Tsemppiä!
..panikoi niiden menkkojen kans.. Mä lopetin pillerit vuos ja 9kk sitten, lasta avokin kans yritetty jo yli vuos. Menkat ollu viimeks marraskuussa, neki lääkkeillä aikaan saadut. Sitä ennen oli puol vuotta menkkojen välil jne.. Lyhyesti sanottuna; mulla on pilsujen lopettamisen jälkeen ollu yhteensä neljät menkat. Lekurissa on juostu, hormonit sun muut ok, ei sukupuolitauteja. Ultras näky vaan tyhjiä rakkuloita, mikä "selittää" menkattomuuden.
Kauhee vauvakuume, mut näinköhän saan koskaan omaa.. :( Onneks lähiaikoina uus aika lekuriin, ni jos vaik nyt jotain selviäis.. Toivossa on hyvä elää..