Air Sensor Cleaner

vanharkki

Viime kesänä Passat 1.9 tdi bxe koneesta loppui veto kiihdytys vaiheessa lähes täysin mitään ohitusta ei tohtinut edes ajatella, mutta kun kone oli hetken sammutettuna ja lähdin siittä sitten uudestaan liikkkeelle niin taas oli vedot normaalit, näin kävi muutaman kerran kunnes eräs kaveri antoi tuota otsikon mukaista ainetta ja otin tuon ilmamassa-anturin irti ja suihkautin sitä siihen niin meni 10kuukautta häiriöttä kunnes toissapäivänä sama toistui,

Täytyy vissiin ostaa tuo purkki ja pestä tuo anturi taas mutta kuinka pitkään tuota pesuhommaa voi tehdä, pitääkö tuo anturi vaihtaa piankin onko se jotenkin jo viallinen?

Ps: tauluun tuli ilmoitus jossa käskettiin ottamaan yhteyttä "päästöpajaan", jotenkin näin se oli.

2

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      Joku väitti tässä taannoin että ilmamassa-anturi on erittäin herkkä ja olisi syytä olla varovainen jos sinne meinaa jotain aineita suihkutella. Itselläni tosin ei mitään kokemuksia asiaan liittyen.

    • vanharkki

      Juu herkkähän se, mutta kun on sitävarten tuo aine kehitetty ja se aikansa auttaa niin en epäile sitä tuhauttaa sinne niinkauan kun se sillä toimii, helppo homma.

      Noita anturoita vaihdetaan paljon heti noitten oireiden alettua.21

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      92
      4530
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      233
      1754
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1440
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1140
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      330
      1082
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1060
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      49
      1039
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      144
      1001
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      108
      977
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      954
    Aihe