Farkkutehdas Äänekoskella

Muistaako kukaan minkä niminen farkkutedas toimi joskus 80-luvulla, olikohan Rautatienkadulla?
9887
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Oli Beewers farkkujen tehtaanmyymälä...

Äänestä
  • Eli Beavers ihan oikeesti. Ostin sieltä itsekin nuorena parit farkut. Lisäksi tuota aikaisemmin, ihan 80-luvun alussa oli Pukkimäellä Lee Cooper-myymälä, siinä nykyisen kampaamo Cleopatran vieressä.

    Äänestä

Finnorppa

Äänestä
  • eihän ne valmistanut ku miesten pukuja?

    Äänestä

  • wesa- kirjoitti:

    eihän ne valmistanut ku miesten pukuja?

    Ei, miesten pukuja valmistaa Salmurex Konginkankaalla. Tekee niitä edelleen...

    Äänestä

  • --- kirjoitti:

    Ei, miesten pukuja valmistaa Salmurex Konginkankaalla. Tekee niitä edelleen...

    Tarkoitin Salmutex...

    Äänestä

Finnorppa se taisi olla. Meni konkkaan, kun Neuvostokaupat loppuivat.

Musta tuntu, että Beaverseja tehtiin vielä aika pitkään Keiteleen kunnassa ja viitasaarella oli vissiin joku tehtaan myymälä.

Äänestä

muistaako kukaan mic mac farkkuja

Äänestä

Mic mac oli kova brandi, joskus 70-luvun ja 80-luvun taitteessa. Liikekeskuksessa oli liike, joka niitä kauppasi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lillukanvarret kirjoitti:

Muistaako kukaan minkä niminen farkkutedas toimi joskus 80-luvulla, olikohan Rautatienkadulla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu