Barbados, Dominikaaninen tasavalta vai Meksiko?

Terttu

Suunnitteilla olisi matka ensi talvelle,
mitä hyviä ja huonoja puolia osaisitte kertoa kyseisistä kohteista?
Onko Barbados liian pieni paikka kahdeksi viikoksi, ehtiiköhän käydä aika pitkäksi?

3

1010

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perdone

      Kaikissa on tullut käytyä. Barbadoksella vain kerran, mutta suunnitelmissa olisi lähiaikoina uusi matka sinne. Kaksi viikkoa on sopiva sellaiseen helppoon lomaan. Nähtävyyksiä ei ole paljon, mutta esimerkiksi pääkaupungista Bridgetown ista lähtee muutamana päivänä viikossa sellaisia kiertoajelubusseja lähes joka puolelle saarta esittelemään paikkoja uimarannat mukaanlukien. Myös St Lawrence Capista löytyy majatalon pitäjiä, jotka myös tekevät hankilöautolla samaa, mutta kalliimmalla hinnalla. Oikein hyvä rantalomapaikka. Aika rauhallinen.
      Dominikaaninen Tasavalta on hyvin monipuolinen ja vilkkaampi saari. (isompi kun on). Ja myös tyhmiksi paikallisten havaitsemat ovat pienessä vaarassa menettää tyhjästä maksamiseen rahaa. Mutta järki mukana se on erittäin antoisa kohde.
      Mexicosta voi sanoa samaa. Ja löytyy vielä paljon enemmän näkemistä ja menemistä. Vähän rahallisempi kuin Dommari, ainakin joiltakin seuduilta.
      Loputon määrä mayojen raunionähtävyyksiä, alkeellisempia vanhimpia ja sitten huippuhienoja. Jotkut alueet ovat vain kaukana toisistaan, eli nähdäkseen joutuu istumaan bussissa aika pitkäänkin. Molemmissa näissäkin on huippuhyvät rannat monilla alueilla. Hinnat eivät oleellisesti eroa toisistaan.
      Valinta riippuu siitä mitä on päättänyt mennä hakemaan. Mutta esitteetkin jo netissä kertovat kaiken oleellisen kuvineen ja harrastusmahdollisuuksineen.

    • Terttu

      Kiitokset Perdone!

    • harmaamassa

      Noista jos pitäisi valita niin valintani olisi Meksiko - tämä toki riippuu mitä lomaltaan haluaa. Dommarit ja Barbados paikkoina pienempiä kun taas Meksikossa maailmanluokan nähtävää (mayapyramidit jne) ja valinnanvaraa tekemisen suhteen yllinkyllin. Meksikossa on lisäksi ainakin oman kokemuksen perusteella parhaat all inclusivet - eikä muutenkaan tarvitse maksaa Barbadoksen hintatasoa. Hotellilla ja meressä lekottelu onnistunee toki hienosti kaikissa noissa kohteissa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      104
      3394
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      88
      3083
    3. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      20
      1933
    4. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      69
      1906
    5. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      38
      1867
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      21
      1741
    7. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1687
    8. Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!

      Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi
      Tv-sarjat
      34
      1439
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1349
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1337
    Aihe