Pitkään jännitys- keitto- ja kaupunkikirjagenressä toiminut Pakkanen osoittaa ajan tasalla pysymisensä ja muuntautumiskykynsä kertojana uusimmassa teoksessaan. Alunperin akkainlehtijatkiksena ilmestynyt tarina rakentuu kahden tarkastelusuunnan näkökulmiin. Toisaalla tapahtumia kyttää ikkunastaan eläkeläinen, jonka minämuotoiset päiväkirjamerkinnät kommentoivat vastapäisen asunnon tapahtumia. (Tunnistan tässä hahmossa vaimoni)
Tarkkailun kohde, kosmetologi-meikkimyyjä Johanna rakastuu suinpäin ja harkitsematta hieman salaperäiseen Samueliin, menestyvään psykiatriin. Josta ei kuitenkaan löydy mitään Googlen tietolaareja penkomalla. Rakkaus on sokea, vaikka vaaran merkit näkisi puolisokeakin ilman laserleikkausta.
Kirjan hieman syklinen rakenne, jännityskoukkuihin päättyvine lukuineen lienee jatkisperua. Nyt putkeen luettuna tuntuma on hieman aaltoileva, jos ymmärrät mitä tarkoitan.
Tervettä järkeä ja näennäimenestystä edustaa kirjassa Johannan lapsuudenaikainen ystävätär Kiira. Menestyvä mies EU-tehtävissä, söpöt lapset, koti Haukilahdessa. Kaikki on mitä voi kohtuudella elämältä vaatia. Vai onko, sekin selviää. Kiira edustaa kirjassa lähinnä realistista, ja kostonhimoista, epäilevaa järkeä.
Esseetä väsäävät teinit kyselee, opettajan ohjeiden mukaan, mikä on kirjan teema tai teemat. No, miepä kerron: Narsistisen egoismin yleistyminen yhdentyvän Euroopan vielä hyvin voivassa osassa. Mihin se pahimmillaan johtaa, näkyy uutisissa valitettavan usein. "Minua ei jätetä!" lienee tuhoisa loppurepliikki monessa perhedraamassa. Valitettavasti.
Toinen teema kaupan päälle: Missä vaiheessa sivullinen voi puuttua tai pitää puuttua, kun näkee parisuhteen johtavan katastrofiin? Oikeaa hetkeä ei löydy direktiiveistä.
Tässä kirjassa loppuhuipennus on näyttävä, mutta onnellinen. Ainakin hetkeksi.
Toistuva kuuteema öisine kiikarointeineen jää hieman oudoksi. Haluaako krjoittaja sanoa, että on omalle mielenrauhalle parempi tiirailla kuuta kuin naapurin olohuoneeseen?
Rohkenen suositella.
Outi Pakkanen: Julma kuu
alvari.raappavaara
2
315
Vastaukset
- Taotao.
Mä olen lukenut kaikki Pakkasen dekkarit ja olen tykännyt. Mutta tämä Me Naisissa ilmestynyt Julma kuu jatkokertomus oli ihan pöljä. Joten en taida sitä kirjana edes lukea.
Olen samaa mieltä Taotaon kanssa. Mutta on sinulla "alvari.raappavaara" sana hallussasi. Nautinnolla luen näitä kirja-arvostelujasi. Jatka samaan malliin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40785
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721