4,5v puhe epäselvää

äit

Hei,

Minun toinen poika on noin 4,5v. hänen puheensa on melkoisen epäselvää ajoittain. Osaa hienosti sanoa lauseita, kysymyksiä tehdä - pitkiäkin. Mutta kun alkaa kertoa tarinaa, innostuu niin ettei lauseista saa mitään selkoa - tai oikeastaan ei tarinastakaan. Tarinat ovat valtaisia- hyvä mielikuvitus on, mutta ei oikein osaa niitä kertoa - sanat menee sekaisin ja äänteet unohtuu.

Nyt pelkoa ettei vain ois dyspraksia yms. vanhempi poikani tuon ikäisenä kertoi tarinat sekoilematta..

1

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5v pojan äiti

      sama juttu täällä, 5v poika. puhuu kovasti, mutta tietyt kirjaimet epäselviä. lyhyistälauseista saa selvän, mutta kun innostuu ja ja alkaa nopeaa selvittään pidempää juttua, niin ei mitään tolkkua.
      Kerran viikossa päiväkodin puheopetusta, ei muuta....
      ois kiva kuulla onko muilla vastaavanlaisia kokemuksia ja miten puhe selkiytynyt?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      89
      4694
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3872
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      191
      3723
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      73
      2123
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1192
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      155
      1147
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1055
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe