Kaupunginrakennus pelin etsintää!

Antiduo

Hei

Yritän löytää kaupunginrakennuspeliä, jonka grafiikka oli SimCity 2000 laatua, pelissä oli (nämä ainakin muistan) liiloja kartanoita(se oli sellainen ’gootti’ talo: hämähäkin seiteillä ja lepakoilla koristeltu), jänniä hotdog taloja, kouluja, kirjastoja.

Pelissä piti myös tasapainoitella työpaikkojen ja asuin alueiden kanssa ja tuli aina lehti ilmoitus jos vaadittiin lisää kouluja tai poliisi laitoksia.
Niin ja talot vanhentuivat ja ne vanhat talot piti purkaa ja tehä uusi tilalle.
Muistaisin vielä sellaista että vesi putkistoakin piti osata laitella.
Niin ja näki tietenki kaupunginasukkaat ja autot.
Asukkaista sai tietoon nimen, iän, ammatin, lempiruoan ja harrastuksen.

Tietäiskö kukaan mistä pelistä on kyse? Kiitos etukäteen vaivan näöstänne :)

Ja en ollut oikein varma laitanko tälle palstalle vaiko simulaattoripelien palstalle...

3

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SimCity3000

      Siitä on kauan, ku olen pelannut tuota, mutta merkit viittaavat Sim City 3000. Grafiikka oli hieman parantunut 2000 versiosta ja muistan, että juuri noita asukkaiden tietoja pääsi katsoon. Näki esim missä se asukas kävi töissä ja oliko tyytyväinen kaupunkiin. Voisiko olla sama peli kyseessä, vai muistanko itse väärin?

      http://www.retropelit.fi/sim-city-3000/

      • tyttö

        etsin itse samaa peliä! en oo löytäny ja aika varmuudella voin sanoa, ettei ole mikään simcity..


    • rck-

      Itse suosittelisin Tropico- pelisarjaa, ihanat grafiikat ja mielenkiintoinen pelineteneminen, saat vaikuttaa itsea asukkaiden töihin, palkkoihin ja tyytyväisyyteen. Itse pelaan Tropico 4. Steamista voit ladata Tropico 4 Demon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      100
      2273
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      221
      1924
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1752
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1316
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1220
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1108
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      276
      823
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      681
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      655
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      50
      651
    Aihe