E-pilleri ja vaihdevuodet

pillerin syöjä

Olen kohta 50-v, syönyt parisenkymmentä vuotta e-pillereitä ja vaihdevuosioireet alkoivat parisen vuotta sitten (kuumat aallot, hikoilu, niveloireet, tiheävirtsaisuus).

Nyt pitäisi taas mennä lääkärille uusimaan e-pilleriresepti. Tuntuu jotenkin hullulta kun ei oikeasti tiedä, onko ehkäisylle vielä tarvetta vai ei. Jokaisella ainakin tuntuu olevan tiedossa joku mummi, kaima tai muu sukulainen joka on yli 50-kymppisenä pamahtanut heti raskaaksi.

Viimeksi lääkäri lupaili kyllä heti vv-oireiden pahetessa kirjoittaa lisää lääkkeitä, varsinaiseen ehkäisyn tarpeeseen en saanut kunnollista vastausta.

FSH-arvon mittauksestakin näkyy olevan eri mielipiteitä, ilmeisesti sekään ei ole varma tieto vv-alkamisesta.

Minkälaisia kokemuksia teillä on?

9

8044

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pillereitä syövä 2

      Rohkeasti vaan tohtorin juttusille, se kyllä tietää katsomalla ja tutkimalla onko ehkäisyn tarvetta vai ei ;)
      E-pillereiden ja korvaushoidon raja on häilyvä, samoja hormoneja vähän eri määriä nuoremmille ja vanhemmille. Vuosien myötä pilleritkin on kehittyneet ja myös e-pillereitä on yli 40 vuotiaille, mitä aiemmin ei ollu. Ratkaisevaa on tietty onko sulla vielä vuotoa vai ei ja haluatko vielä vuodon tulevan.
      Ja niin kun gyne sulle sanoi ni vaihtoehtoja on, voi toki viedä hetken että löytää sen omansa :)
      Minkä nimiset pillerit sulla on?
      Mukavaa kesän odotusta sinulle!

    • ap

      Kiitos! Minulla on Femilarit. Vuotoa on taukoviikollla muutama ruskea tahra.

      Lääkäri kirjoitti pillereitä viimeksi 1,5 vuodeksi. Viime käynnillä hän vain totesi, että voin kokeilla olla ilman pillereitä, mutta voi olla riski, että seurauksena on vuotohäiriöitä ( kun elimistön oma hormonitoiminta hoippuu viimeisillään) ja vv-oireita entistä pahempana. Hän korosti, että keskimäärin kuukautiset loppuvat 51-vuotiailta ja sitähän en vielä ole.

      Vv-oireet eivät minulla ole (onneksi) olleet pahemmasta päästä ja miellelläni kokeilisin, selviäisinkö ilman korvaushoitoa.

      Silloin kun ensimmäisen kerran vv-oireet alkoivat, otettin ultra ja kuulemma toinen munasarja uinui ja toisessa oli kysta. En älynnyt kysyä silloin tarkennusta.

      No, täytyy varata taas aika lääkärille.

      • Anonyymi

        Aivan eli et ole vielä 51, mutta jos menopaussi tulee keskimäärin silloin, se saattaa esim. juuri sinulla tulla jo aiemmin. Keskimäärin ei tarkoita, että kaikilla loppuu kuukautiset samanaikaisesti.


    • TäditJaksaaHeilua

      Anteeksi, ei kai se LÄÄKÄRI voi tietää, onko ehkäisyntarvetta vai ei; vaan itsehän sen tietää (onko miestä elämässä vai ei....;)). Olen yli 50 ja koska itse tiedän ehkäisyntarvetta olevan (= on mies ja on menkat, eli en riskeeraa) niin syön Femilaria. Sitä voi syödä loppuun asti niin kauan kuin on tarvetta.

      • nyt 57

        Kyllähän gyne ultrassa näkee munasarjojen toimintakyvyn ja elottomuuden. Mulle ainakin sanoi jo 53vuotiaana, ettei ehkäisyyn ole tarvetta, vaikka menkat loppui vasta 56vuotiaana:)


      • edellinen
        nyt 57 kirjoitti:

        Kyllähän gyne ultrassa näkee munasarjojen toimintakyvyn ja elottomuuden. Mulle ainakin sanoi jo 53vuotiaana, ettei ehkäisyyn ole tarvetta, vaikka menkat loppui vasta 56vuotiaana:)

        ..ja ilman ehkäisyä on painettu siitä asti, enkä enää paksuksi tullut ja onpa vilkaskin tuo seksielämä:)


    • Pillereitä syövä 2

      Näinhän se on ;)
      Mut itse ei voi tietää missä "tilassa" elimistö on, onko raskautuminen enää edes mahdollista. Niin kun "nyt 57" kertoi voi kuukautisetkin vielä tulla ja silti ei raskaus voi alkaa, eli munasolu ei kehity.

    • Epätoivossa

      Luin juuri Aila Tiitisen kirjoittaman jutun asiaan liittyen. Ymmärsin, että e-pillereitä käyttävien naisten menopaussia on hankala arvioida, koska esim. vuotorytmi ei anna selkeää kuvaa sillä säännöllinen vuoto voi johtua myös pillerien syömisestä tai toisaalta pillerit voi lopettaa vuodot. Ilmeisesti lääkäri pystyy munasarjojen tilanteesta jotain osviittaa saamaan ultran avulla. Ilmeisesti pitää lopettaa pillerien käyttö ja katsoa tuleeko vielä vuotoja, mutta silloin pitää olla jokin muu ehkäisy varmuuden vuoksi. Itse täytän tänä vuonna 45 ja ajoittain on yöhikoilua ja kuumia aaltoja, mutta käytän Zoely pillereitä ja vuodot tulee n. 4-5 kertaa vuodessa, kun syön useamman laatan putkeen. Itse haluaisin jo luopua pillereistä, mutta endometrioosin takia en uskalla, jos kuitenkin vielä vuodot tulisivat normaalisti niin se tietäisi minulle kipuja ja runsaampia vuotoja ja niitä en todellakaan halua. Kohdusta olisin valmis luopumaan, vaikka heti, jos saisin gynen puoltamaan sitä.

    • Anonyymi

      Itse lopetin 54 -vuotiaana ehkäisyn, mutta siihen asti minulla olikin ollut hormonikierukka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      719
      3134
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      362
      2832
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      67
      2648
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      32
      2542
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      2088
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1609
    7. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1602
    8. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      49
      1599
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      79
      1589
    10. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      57
      1489
    Aihe