Oikeus määrännyt maksamaan

Hei, kyse on siitä, että oikeus on tuominnut maksamaan häviäjän korvauksia, joita ei ole tullut "ajoissa" tilille. Miten asiaa voisi edistää? Omaa lakimiestä en ala asialla vaivaamaan, mutta miten itse voisi toimia?

Saatva perintään, varoituksia vai miten? Yhteys vastapuolen asianajajaan?
Miten nuo perintäfirmat toimivat?

Ei kai nyt enää tarvitse laittaa asiaa lakitupaan, jos tuomio on tullut maksettavasta summasta?
3131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei tarvise laittaa uudestaan lakitupaan, sillä jo annettu tuomio käy ulosottoviranomaisellekin täytäntöönpanoperusteeksi. Kannattaa kuitenkin ottaa ensin yhteyttä häviäjään ja ilmoittaa, että viet asian ulosottoon, jollei maksua tule asettamaasi määräpäivään mennessä. Jos maksua ei kuulu, ota sitten yhteyttä ulosottovirastoon. Ota kuitenkin huomioon, että jos häviäjä on varaton, voit joutua itse maksamaan ulosottoyrityksestä.

Äänestä

Hei, kiitos!
Kertoisitko ihan konkreettisesti, miten etenen..

1) yhteys häviäjään.. varmaan ihan kirjallisesti ja päivämäärä laskuun?
Ehkä kaksi viikkoa, vai kuukausi?

2) Ulosotto, kärjäjäpaikkakunnan vai oman kunnan ulosottoon?

Äänestä
  • 1) En tiedä, millaisissa puheväleissä olet vastapuolesi kanssa, mutta jos niitä ei ole, turvaudu kirjalliseen viestiin. Ei tällaiselle velasta muistuttamiselle mitään muotomääräyksiä ole. Aikarajankin saat päättää itse.
    2) Velallisen koti- tai asuinpaikan, mutta tietääkseni joustonvaraa tässä on. Ota ensi vaiheessa yhteyttä, vaikkapa oman kuntasi uo-virastoon. sieltä saat tarkemmat ohjeet myös ulosottohakemuksen tekemiseen (mitä tietoja, mitä liitteiitä ym). Viranomaisilla on velvollisuus antaa kansalaisille neuvoja ja ohjeita toimialaansa kuuluvissa asioissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ÄhjaPuh kirjoitti:

Hei, kyse on siitä, että oikeus on tuominnut maksamaan häviäjän korvauksia, joita ei ole tullut "ajoissa" tilille. Miten asiaa voisi edistää? Omaa lakimiestä en ala asialla vaivaamaan, mutta miten itse voisi toimia?

Saatva perintään, varoituksia vai miten? Yhteys vastapuolen asianajajaan?
Miten nuo perintäfirmat toimivat?

Ei kai nyt enää tarvitse laittaa asiaa lakitupaan, jos tuomio on tullut maksettavasta summasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu