Riihimäen seudulla "tienvarsihuijareita"?

20+15

Olen riihimäen seudulla (54-tien varressa) nähnyt nyt jo useaan otteeseen hopeisen porrasperäisen ulkomaalaisessa rekisterissä olevan henkilöauton hätävilkut päällä, ja tien varressa autoja koittaa pysäyttää siististi pukeutunut tummaihoinen vanhahko mies.

Olen soittanut tuosta hätänumeroon kerran nähdessäni, sillä mitä ilmeisemmin jonkinlaisia huijareita. Vai kuinka todennäköistä on että samalla porukalla pettää auto monta kertaa samalla tiellä lyhyen ajan sisällä?

Tietääkö joku tuosta porukasta lisää?
Onko joku kenties pysähtynyt? Mitä he haluavat?

5

413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • auttava nyrkkirauta

      Ne on mustalaisia ja haluavat myydä kultaisia sormuksia koska heillä on bensa muka loppu. En kässää mistä ne sitä bensaa sitten ostavat sielä pikitien varressa ollessaan. Saattavat myös käyttäytyä uhkaavasti, joten kaasusumutin käden ulottuville jos pysähtyy. Minun kimppuuni ei käyty koska oli sakemanni takapenkillä.

    • tziisussss

      Samantapaisella autolla pyöri Hyvinkään suunnalla viime kesänä (ulkomaan?) manneja. Oli hätävalot päällä ja pyys apua, nainen siis. SItten jostain tuli myös mies ja jollain härvelillä uhaten saivat varastettua videokameran. Tämmönen juttu liikku mun korviin. Vissiin totta jos 54 varressakin kyseinen. Oli silllonki porrasperänen harmaa auto.

      Hyvä että oli koira mukana! Monen maissa tuo tapahtu ja mikä päivä? Entä missä kohin 54:ta?

      • tziisusss

        Tämä siis sattu viime jussin aikoihin ja klo oli jtn 3 yöllä. Että juoppokuskina ei siihe aikaha kannata olla ellei oo riskaabeleja miehiä auto täys ja hurtta messissä :)


      • melunlelun
        tziisusss kirjoitti:

        Tämä siis sattu viime jussin aikoihin ja klo oli jtn 3 yöllä. Että juoppokuskina ei siihe aikaha kannata olla ellei oo riskaabeleja miehiä auto täys ja hurtta messissä :)

        olivat läykän ja klaukkalan välillä viime lauantaina. Joku puoliapina huitoi ja huusi p-paikalla tienlaidassa. Auto täynnä porukkaa. rekkaria en kerinnyt katsomaan.


    • zzzzzzzz-----------

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      162
      7116
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4108
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      47
      3467
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      142
      3166
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2916
    6. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2306
    7. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      43
      2286
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      272
      2023
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      55
      1975
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1876
    Aihe