Ajelin rauhassa skootterillani kotia kohti, kunnes yhtäkkiä kuului kova posaus ihmettelin miksi kone rupesi "booaamaan" vaikka kaasun veivaaminenkaan ei auttanut. ekaksi epäilin kaasuttimen irtoamista tai imupuolta, pysähdyin ja katsoin mikä vikana huomasin tulpan roikkuvan tulpan hatun ja johdon varassa kirosin linjaautopysäkillä ajatus päässäni että tähänkö tämä hajosi lopullisesti. "jarrujen kulutusosat ja renkaat uusittu äskettäin" Päässäni pyöri ajatus että oliko kansi antanut periksi ja hajonnut. Mutta kun kotia pääsin koska kone hajosi alamäessä ja kotiin oli reilu sata metriä, pääsin nopeasti sinne antamalla skootterin valua mäkeä alas. Aloin isäni kanssa tutkimaan asiaa, koitimme ekaksi laittaa varatulpan tilalle testiksi että onko kone hajalla. Ihme kyllä se meni kierteilleen jotenka kiristimme tulpan ja laitoimme tulpanjohdon kiinni, koitimme startata lopulta kone heräsi henkiin. Testailimme lyömällä kierroksia koneeseen että uskaltaa lähteä testiajolle, ajoin noin 20km ja huomasin polttoaineen kulutuksen pienentyneen, moottorista kuuluvan äänen pienentyneen ja huomattavasti paremman väännön tulleen koneeseen. Ja yksi merkki jonka myöhemmin huomasin pikkuhiljaa irronneesta tulpasta oli se että se oli noen peitossa.
Skootterini on smc navigator 50 (aprilia sr 50 piraatti) vaakatasoisella 50cm koneella.
jotenka jos moottoripyörässäsi tai mopossa, skootterissa jne. on normaalia kovempi melu, polttoaineen kulutus ja huono vääntö ja ongelmia tyhjäkäynnillä, tarkista tulppien kiinnitys.
Skootterini on smc navigator 50 (aprilia sr 50 piraatti) vaakatasoisella 50cm koneella.
jotenka jos moottoripyörässäsi tai mopossa, skootterissa jne. on normaalia kovempi melu, polttoaineen kulutus ja huono vääntö ja ongelmia tyhjäkäynnillä, tarkista tulppien kiinnitys.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kyl niil voi laskee mäkee alas vapaalla pyörittämättä konetta turhaan pitää pysähtyä ekaksi että rullat laskeutuu alas variaattorissa
Mulla kävi vähän samalla lailla. Tehot oli jo pitkään kadoksissa ja meteli kova liikkeessä ollessa. Kaveri huomas että eturenkaani puuttui. Olin ajellut ilman eturengasta ainakin tuhat kilometriä. Laitoimme uuden eturenkaan niin johan alkoi taas kulkemaan.
tarkoitat varmaan tulpassa olevaa rengasta
toi yks tollo viesti oli kikille tajuutte kyl ne kyl poisti sen viestit
tyhmä kysymys, mutta väitätkö, että kone kävi ja kone booasi, vaikka tulppa roikkui johdon varassa kokonaan kannesta irti linja-autopysäkillä.
Muuten hyvä juttu päivän piristykseksi.
korjaan se siis kuulosti omituiselle kun kone pyöri tyhjää sen jälkeen kun tulppa irtosi ja kun pysähdyin ja aloin tutkimaan asiaa ääni tietenkin lakkasi kun kone ei enää pyörinyt koska rullat tippuivat alas ja ne eivät pyörittäneet konetta tyhjillään alamäessä ymmärrätkö.