Varokaa Oulussa sijaitsevaa yritystä Oulun Asuntonapa Ky ja sen toimitusjohtajaa. Nimen voitte selvitellä itse, koska en tiedä saako täällä suoraa nimiä mainita.
Mies on täys huijari, jättää palkat maksamatta, viime vuoden verolaput tullut entisille työntekijöille ja tulot ollut sen mukaan 0€. Ukko pahanen on kummiskin muistanut tileistä periä kaikki maksut vai vissiin pistellyt omaan taskuun. Samainen mies toimii tuomarina ja kuvittelee ilmeisesti olevan lakien yläpuolella, koska toimii tuolla tavalla.
Mitenhän tuommonen ku jää lomarahat tulematta ja ei useista muistutuksista huolimatta maksa niitä? Mitä kauttahan niitä vois lähteä perimään?
Itselleni on onneksi sattunut aina hyvät työnantajat jotka on palkat maksanu ajallaa.
Oulun Asuntonapa Ky
18
1279
Vastaukset
- up
uppista
- Napailija
No onkos vuokralaiset tulleet huijatuksi?
- Epäiliä22
Vois ainaki epäillä että parhaansa mukaan pelaa omaan pussiin.
- biano
Kyseinen kaveri esitteli meille vuokra-asuntoa Oulun keskustassa. Hän toi mukanaan valmiiksi täytetyn vuokrasopimuksen ja yritti kaikin keinoin saada nimet alle saman tien. Tarjoutui jopa alentamaan kuukausivuokraa 8% jos sopimus kirjoitetaan heti tänään. Myös pieniä korjauksia mm. pistorasioihin olisi luvassa, mutta vain jos sopimus kirjoitetaan heti.
Mies myös tuntui keksivän lennosta vastauksen esitettyihin kysymyksiin. Kysyimme mm. onko yhtiöön tulossa valokuituyhteyttä, ja vastaus oli täyttä valetta. Hän väitti, että valokuituyhteyttä ei tule, koska silloin vuokraisännästä tulisi internet-operaattori ja silloin hän olisi vastuussa yhteydellä tehdyistä mahdollisista laittomuuksista.
Todella lipevän oloinen ja painostava kaveri. Suosittelen pysymään kaukana kyseisestä välittäjästä. - Johan on
Kuullostaa ihan kyseiseltä kaverilta :D Samainen mies toimii tuomarina/varatuomarina ja asianajajana, joten huijata kyllä osaa ku tietää kaikki lakikiemurat ja elää ilmeisesti itse niiden kiemuroiden ulkopuolella.
- Poopster
"Varatuomari" on vain arvonimi, jonka saa jos on pari vuotta käynyt seuraamassa oikeudenkäyntejä käräjäoikeudessa. Se ei tee kenestäkään tuomaria. Tuomareiksi valitaan kokeneimmat asianajajat.
- älä vuokraa
Olkaa varovaisia, jos vuokraatte! Pariin viikkoon poismuuton jälkeen ei kuulunut mitään takuuvuokrasta, lähetin sähköpostia, ei vastausta, soitin, ei vastattu, lopulta tuli tekstiviesti. Asunnon tarkastajan mukaan "siivouksessa huomauttamista", ei tod. ollut,mutta tämän viestin jälkeen taas puhelin pois päältä. Täytyy varmaan ottaa töistä vapaata ja käydä toimistolla.
Vitsi oli siinä, että tosiaan siivosin kaksi päivää tavaroiden viennin jälkeen ja siivosin vielä hyvin! Ottakaa kuvat asuntoon muuttaessanne ja vaatikaa kuntokaavake täytettäväksi! - nimimerkki11
Asuin myös vuokralla heidän asunnossaan eikä ollut mitään valittamista.
- tönö
Näkyyhän tällä kyseisellä firmalla olevan taas vuokra-asuntoilmoituksia torissa, ajattelin jo kysäistä, vaan hyvä että tuli otettua selvää, niin enpäs sotkeennu. Katsellaanpa vain luotettavista lähteistä:)
- Kusetetuksi tullut
Sovitusta päivämäärästä ennen virallisia irtisanomis papereita mies alkoi uhkailemaan sekä kiristämään oikeuden käynnin kautta lähtöä asunnosta !
Mitä tässä tilanteessa pitäisi tehdä? - kuluutaja
Ukko on kyllä kiero kun korkkiruuvi, ei näy takuuvuokraa vaikka päivästä ja ajasta oli sovittu..... Puhelimeen ei vastaa sitten vaikka hengellä uhattais. Tästä herrasta lähtee kyllä kuluttajavirastoon puhelua, oli kyllä vika tikki tämä....
- vuokralainen1
Sama homma, pari kuukautta tässä odotellut vakuutta. Ensi viikolla kuluttajavirastoon yhteydenotto.
Suosittelen välttämään kyseistä firmaa/henkilöä.
- Aloittaja
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013102517647866_uu.shtml
En epäilis vaikka ois kyseinen mies. Terveisin viestiketjun aloittaja.- sama ku edellinen
Ei kannata mennä toimistolle ainakaan vuokrahommien kautta kokeileen, siellä oottaa ainoastaan huijauksen seuraava uhri joka on joutunut sille töihin. Kokeilin aikoinaan varata siltä aikaa, että oisin päässyt henk.koht velkomaan sitä mutta ei se itse sinne ikuna tullut. Menkää asianajajatoimiston kautta velkomaan sitä jos sillä vielä toimilupa niille töille löytyy.
- moroomoroo
Moroo
- tunnentämänpaskiaise
Ukolla on muutenkin noin 15000 euroa verovelkaa. En missään nimessä suosittele.
- täävaa
Jostain nettihausta ja valtiolla toimivista ystäviltäni kyselin niin kuulemma aivan kusipää jätkä ja ei maksa veroja tai palkkaa.
- Anonyymi
Muutaman vuoden takainen ketju. Onko tuoreita kokemuksia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591114Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11820Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83573Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45522Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36504Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43493Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487Sinun kanssasi
Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver36476