Hei
Hyvät Ihmiset, varokaa Norjan "polliiseja". Sakottavat vain kesäisin ja erityisesti vain turisteja. 2000 kr oppirahoja, ei vielä maksettu, tartteeko maksaa?
Kysyy epätietoinen Nainen
Sakot Norjassa
2
1243
Vastaukset
- veke
Pari vuotta sitten sain sakot kun ajoin tietullista maksamatta.
Sakko tuli noin kolmeviikko reissun jälkeen kotiini postissa, oli hieman yllättynyt mutta uskottava oli ku tiekamera oli napannut kuvan ja me siinä tyhmät ilmeet naamalla katelttin. Sakko oli jotain 60 euroo ja maksoin sen kätevästi maksuautomaatissa. Oslon seudulla tapahtu tämä.
-veke - Jossu
Miten olet onnistunutkin törmäämään poliisiin Norjassa??? Nopeusvalvontaa on tosi vähän! Norjan poliisi ei ole erityisen kiinnostunut juuri turisteista, mutta kun täällä on käytössä ns. nollatoleranssi nopeuksissa niin sakot tulee jo pienestäkin ylityksestä. Ja aika kirpaisevan kovat sakot vieläpä. Suomalaisen autoilijan tulee siis tarkistaa omaa ajotapaansa sillä pienipalkkaisella suomalaisella voi olla maksamista Norjassa saaduissa sakoissa.
Ps. muuten meno liikenteessä on Norjassa vähintään yhtä villiä kuin Suomessakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353