Maidosta vieklä

GeorgePest

Voisko joku sanoa mistä ja minkä nimistä maitoa saa Unkarista jos haluaa siis oikeeta maitoo siis ei mitään makeeta hyla juttua vaan ihan normaali suomi makuista maitoo

3

325

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tej=maito

      Katso kylmäaltaasta sellaisia( tej=maito) muovipussukoita joita meillä oli -70 luvulla. Eli kaikki sellainen maito jossa on lyhyt myyntiaika on todennäköisesti sitä tuoremaitoa.

    • Maassa maan tavalla

      Maitoa saa muovipusseissa, kuten tuossa todettiin. Lisäksi isoimmista kaupoista saa ihan saman näköisiä maitopurkkeja kuin meilläkin, maito on niissä vahän kalliimpaa, mutta onhan niitä tosi paljon helpompi käyttää kuin pusseja ja maito myös säilyy pahvipakkauksessa paremmin kuin pussissa. Usein varsinkin kuumaan aikaan pussimaito maistuu jo vähän vanhalta vaikka on päiväyksen mukaan tuoretta. Näiden lisäksi on iskukuumennettua maitoa tiiliskivipakkauksessa. Rasvatonta maitoa näkee yleensä vain iskukuumennettuna, koska sitä menee niin vähän. Purkeissa ja pusseissa on ilmoitettu rasvaprosentit. Hyla-maitoa en ole Unkarissa nähnyt.

      Maito = tej (rasvaisempi lukee yleensä punaisella ja kevytmaito sinisellä)
      Piimä = író (lukee yleensä vihreällä)

      Jos et tykkää unkarilaisista maidoista ja kalsiuminsaanti huolettaa, syö rahkapatukoita, nauti unkarilaisista juustoista ja lutraa kermaviiliä ruuan päälle kuten paikallisetkin tekevät.

      Rahka = Túró
      Kermaviili = Tejfel

      • maidon rasvaprosentti on myös näkyvissä
        1,5% ja 2,8% niin myös 3,5%

        ja maassa maan tavalla:
        maistakaa Túró Rudi (hyvä välipala suklaa-rahka patukka)

        jos laktoositon löytyy laktózmentes kyllä :-) englanniksi kirjoitettu
        Spar kaupoissa on olemassa esim "free" kylttisiä tavaroita
        myös gluteenitonta siis unk. gluténmentes


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      205
      2029
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      48
      1186
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      174
      1082
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      976
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      861
    6. 69
      772
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      772
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      737
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      338
      677
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      26
      661
    Aihe