Hankin ulkomailta rescuekoiran yksityistä kautta. Alunperin en halunnut juuri tätä koiraa, sillä sen korvat on typätty ja häntä myös (häntää jäljellä kuitenkin noin 10 cm, koira on siis iso koira), mutta koiran luonne on kaikesta kokemastaan huolimatta niin täydellisen ihana ja suloinen, etten voinut olla ottamatta koiraa. Mitään ikäviä yllätyksiä luonteen suhteen ei ole tullut, mitä nyt pari koulutukseen liittyvää (koira vetää yhä hihnassa paljon yms., mutta näistä ollaan opettelemassa pois), muuten koira on mitä ihanin, iloisin ja uskollisin, ja tykkää kaikista ihmisistä.
Itseäni ei enää koirani ulkonäkö haittaa, vaikka olenkin korvien ja hännän typpäämistä vastaan. Ulkopuolisia se tuntuu kuitenkin häiritsevän. Saan tuimia katseita lähes päivittäin, kun "olen" typännyt koirani ulokkeet! Pitääkö tuolle laittaa joku loimi päälle jossa lukee "rescue-koira"?? Olen joutunut pariin kertaan jo selittämään asiaa, kun minulle on alettu huutelemaan olevani eläinrääkkääjä kun olen typännyt koirani. :(
Kiinnostaisi myös alkaa harjoittelemaan jotain tokoa tai agilityä kunhan saadaan arkitottelevaisuus tarpeeksi hyvälle tasolle ja hihnassaveto kitkettyä. Saako kursseille mennä typätyn kanssa, vai koskeeko tuo kielto vaan virallisia kisoja? Olisi tietty pitänyt miettiä näitä ennen kuin toin typätyn koiran kotiin, mutta enpä tullut ajatelleeksi että typpäys voisi häiritä muuta elämää kuin näyttelyissä käyntiä, johon ei ole kiinnostusta eikä koira ole edes puhdasrotuinen (eikä siis mätsäreissäkään käyntiin ole intoa).
Itseäni ei enää koirani ulkonäkö haittaa, vaikka olenkin korvien ja hännän typpäämistä vastaan. Ulkopuolisia se tuntuu kuitenkin häiritsevän. Saan tuimia katseita lähes päivittäin, kun "olen" typännyt koirani ulokkeet! Pitääkö tuolle laittaa joku loimi päälle jossa lukee "rescue-koira"?? Olen joutunut pariin kertaan jo selittämään asiaa, kun minulle on alettu huutelemaan olevani eläinrääkkääjä kun olen typännyt koirani. :(
Kiinnostaisi myös alkaa harjoittelemaan jotain tokoa tai agilityä kunhan saadaan arkitottelevaisuus tarpeeksi hyvälle tasolle ja hihnassaveto kitkettyä. Saako kursseille mennä typätyn kanssa, vai koskeeko tuo kielto vaan virallisia kisoja? Olisi tietty pitänyt miettiä näitä ennen kuin toin typätyn koiran kotiin, mutta enpä tullut ajatelleeksi että typpäys voisi häiritä muuta elämää kuin näyttelyissä käyntiä, johon ei ole kiinnostusta eikä koira ole edes puhdasrotuinen (eikä siis mätsäreissäkään käyntiin ole intoa).
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ainakaan mätsäreihin et saa typätyn kanssa mennä. Ja luulen että sama koskee kaikkea koiratapahtumiin menoa.
Se typpäys kun on eläinrääkkäystä, eikä koiraporukat halua tukea sellaista.
Sillä ei ole väliä missä typpäys yms. on tapahtunut. Koiran ikä ratkaisee.
Mätsäreihin itse asiassa voi typättyjen kanssa mennä - ainakin niihin mätsäreihin, missä olen itse käynyt. Ihan vain siksi, että ne ovat tosiaan täysin epäviralliset, leikkimieliset "näyttelyt". Virallisiin kotimaisiin näyttelyihin ei voi puhtaan typätyn kanssa mennä.
Ja ulkomailla on kuitenkin edelleen hyvin usein, tietyillä roduilla, normaalia se typpäys. Itse otan koirani mieluiten luomuna jos vain itse pystyn asiaan vaikuttamaan - sieltä ulkomailta myös (eli mainitsen asiasta kasvattajalle), mutta jos olen ns. myöhässä liikenteessä enkä voi asiaan vaikuttaa, voisin ihan hyvin ottaa typätynkin koiran, jos se muuten on "täydellinen" pakkaus.
Joo, itsekään en todellakaan hyväksy typpäystä enkä halua tukea toimintaa esim. en koskaan hankkisi tarkoituksella typättyä pentua. Tämä on kuitenkin eri asia, sillä tarjosin kodin kodittomalle koiralle, joka sattui olemaan typätty. (Ja selvennykseksi: en hankkinut typättyä koiraa egonjatkeeksi, vaan alunperin aioin ottaa toisen, typpäämättömän koiran. Tämän nykyisen kanssa kuitenkin kemiat ja luonteet natsasi paljon paremmin, joten valitsin luonteen ulkonäön ohi.)
Kurssien osallistumisiin tämä ei vaikuta :)
Ihanaa että päätit pelastaa tämän koiran kyseenalaisesta ulkonäöstä huolimatta!
Mutta kisoista en ole varma, olen ymmärtänyt että terveyssyistä tai onnettomuuden takia typätyt saa kilpailla mutta en ole kuullut mitä tehdään löytökoiran tapauksessa. Kokeneempi kouluttaja osaa varmasti tuohon vastata :)
Voit kyllä harrastaa koirasi kanssa kaikkea mitä sekarotuiden kanssa ylipäätään voi harrastaa, Eli kursseille vaan. Olet toiminut täysin oikein kun olet valinnut koiran sinulle sopivan luonteen, etkä ulkonäköseikkojen vuoksi. Lapsellista olisi ollut kieltäytyä muuten sopivasta koirasta vain siksi että se sattuu olemaan typistetty.
Ihmiset osaavat olla käsittämättömän mustavalkoisia, ja haluavat nähdä asiat vain omalla tavallaan. Itse en ole koskaan ottanut koiraa pentuna, vaan minulla on aina ollut aikuisia kodinvaihtajia, huonosti käyttäytyviä pitovaikeuskoiria. Jokaisen olen saanut koulutettua yhteiskuntakelpoisiksi, mutta siihen on vaadittu aikaa. Itsekin olen saanut lenkkipoluilla kuulla muun muassa kuinka en ole osannut opettaa koiralleni hihnakäytöstä ym. ym. Näissä tilanteissa olisi koiralla todellakin hyvä olla päällä loimi "pitovaikeus-kodinvaihtaja, koulutus kesken". Samaten minulle on kerran tullut edellisessä kodissaan kaltoin kohdeltu poikkeuksellisen laiha koira. Silloinkin kuulin eläinrääkkäjä-huuteluita.
Tosta että ihmiset antaa sulle pahoja katseita ja syyttää rääkkääjäks ja muuks nii ei se auta kun vaan kestää. Mulla on huskin ja sakemannin sekotus ja jo semmosen koiran kanssa liikkeellä ollessa ihmiset yleensä kattoo pahasti ja koiran ulkoiluttajat huutelee mulle kauempaa että mun pitää viiä oma koirani pois, koska se on niin paha ja monesti etenki vanhat miehet jää kyttäämään kun me kävellään, eikä ne aina malta pitää turpaasa kiinni. Tiedän miltä tommonen tuntuu, mutta ei se auta kun vaan kestää. Ohan se koira kuitenkin sen arvonen :)
Moi!
Meillä asustaa myös "typätty" rescuekoira. Tutustumisen jälkeen tuli into osallistua tämän kanssa Powerdog-kisoihin, missä tosi kivoja lajeja joista koira nauttii. MUTTA meidän pitbullilta tosiaan on korvat leikattu pois (tosi rumasti, enkä edes halua tietää, miten kyseinen operaatio on suoritettu), ei siis typätty vaan poistettu kokonaan. Myös häntää on väännetty tms, joten asiaa ei ole arvokisoihin. Kuitenkin järjestäjien kanssa on hienosti voinut sopia, että saadaan osallistua treeneihin ihan niinkuin muutkin ja samoin voidaan käydä kisoissa, mutta ei sijoituta vaan saadaan itselle "epäviralliset" tulokset. Nyt meidät on toivotettu tervetulleeksi mätsäreihin kokeilemaan. Mä luulen, että vaikka nää onkin lakipykälistäkin kiinni, niin rohkeasti vain tuomaan esille näitä upeita koiria ja kertomaan ja jakamaan niiden tarinoita!
Tosi harmillista, että olet joutunu kuuntelemaan tuollaista huutelua ja syyttelyä. Itse en oo siihen törmännyt, mutta voin kuvitella tilanteesi.
Kiinnostais saada sun sähköpostiosoite, voitaisiin vaihtaa ajatuksia, koska meillä molemmilla rescuekoirat?