Oleskelulupakortti, sormenjäljet, siirtymäaika

Ruskea kortti

Hei,
onko täällä oleskeluluvan odottajia, joilta ei ole otettu sormenjälkiä ja joita ei ole haastateltu, jolloin silloinkaan ei ole voitu sormenjälkiä ottaa?
1.1.2012 otettiin käyttöön uusi käytäntö, että otetaan sormenjäljet oleskelulupahakemusta jättäessä. Siirtymäaika myöntää oleskelulupa ilman sormenjälkiä menee umpeen 20.5.2012. Ulkoministeriön lausunnossa on, että siirtymäajan puitteissa voi myöntää luvan ilman sormenjälkiä.
Meillä on nyt tilanne, että jälkiä ei ole otettu (kun jätetty hakemus lokakuussa 2011) lisäksi ei ole ainakaan vielä oltu haastattelussa. Soitin juuri migriin ja kysyin missä vaihessa käsittely on. Elokuisia 2011 käsitellään oli vastaus.
Ihmettelin, että siitä huolimatta, että jälkiä ei ole otettu, käsittely menee yli 20.5., niin pitääkö sitten siksi lähteä matkustamaan edustustoon, että jättää vain sormenjäljet ja taas odotellaan. Vastaus oli nihkeä, että ilmeisesti näin sitten tulee olemaan ja yleisiä ohjeistuksia tullaan muuttamaan. Kysyin myös, että tarkoittaako hiljaisuus automaattisesti sitä, että vastaus tulee olemaan kielteinen. Ei kuulemma, kun papereita ei ole vielä edes käsitelty.

Outoa. Katsokaa Ulkoasianministeriön uutiset 19.12.2011 esim. http://www.finland.org/public/default.aspx?contentid=236729&culture=fi-FI.

Jossa sanotaan mm. näin: Suomen ulkomaan edustustoihin ennen 1.1.2012 jätettyjä hakemuksia ei tarvitse täydentää, vaikka päätös ei ehtisi valmistua ennen vuodenvaihdetta. Edustustoissa sormenjäljet kerätään vasta vuoden 2012 alusta alkaen vireille pantaviin hakemuksiin. Ulkomailla oleskelulupaa hakeville voidaan myöntää oleskelulupakortti ilman sormenjälkiä siirtymäaikana, joka päättyy 20.5.2012.
Myös ulkomailla jätettyä oleskelulupahakemusta voidaan kuitenkin täydentää sormenjäljillä, jos hakija käy edustustossa esimerkiksi haastattelussa.

Nyt kuitenkin maahanmuuttovirastossa puhelimessa sanottiin, että ehkäpä tämän lausunnon noudattamista nyt tullaan muuttamaan, kun ei ehditä käsittelemään sormenjäljettömiä ennen 20.5.2012.
Tämähän on ihmisten juoksuttamista! Maksetaanko itse kulut, kun tulee uusi matka (joillain voi olla todella pitkäkin/kallis matka) jättämään sormenjäljet? Vai verhoillaanko matka ns. haastattelumatkaksi, jotta voidaan sillä verukkeella ottaa sormenjäljet? Muutetaanko alkuperäistä suunnitelmaa mielivaltaisesti, kun ei käsitellä papereita ajoissa (meillä käsitelty nyt 7 kk, joten ei kovin kiireesti)? Vai onko vastaus kuitenkin ennakolta jo luokileltu/suositeltu kieltäväksi vaikka toisin sanoivat, kun varsinaista päätöstä ei ole tehty?
Mitään uutta ohjetta Migrin sivuilla tästä ei ole, vaikka he jo selkeästi tietävät, että kaikkia sormenjäljettömiä ei ehditä käsittelemään 20.5. mennessä.

2

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • happy81

      Kyllä me käytiin ihan paikallisella poliisilaitoksella antamassa sormenjäljet tai siis mies kävi. ja nyt siitä niistä meni noin 3-4vkoa ja nyt eilen saatiin tietää että lupakortti on valmis ja tänään mennään kortti hakemaan poliisilaitokselta.
      Ja haastattelussa käytiin joulukuussa. ja mies tuli Suomeen helmikuun alussa.

    • Ruskea kortti

      Tapauksissa jossa hakija on jo Suomessa odottamassa päätöstä ei olekkaan vaikeata käydä Suomen paikallisella poliisilaitoksella jättämässä sormenjälkiä. Kyse on niistä, jotka odottavat ulkomailla. Lähimpään edustustoon, jossa jälkiä otetaan on yleensä satoja tai tuhansia kilometrejä, toisilla edustusto on jopa toisessa valtiossa, kun missä itse asuu.
      Koneet, kun eivät olleet vielä edustustoissa valmiina ottamaan jälkiä vuonna 2011, jolloin hakemuksia jätettiin, joita vielä migrissä käsitellään. Osalla näistä ei siis ole jälkiä otettu, kun ei ole käyty haastattelussa edustustossa. Nytkö on tehtävä reissu ainoastaan jättämässä jäljet ja käytävä kohta uudestaan saadakseen oleskelulupakortin?
      Sitä tässä ihmettelen. Ohjeistuksia kun ei ole saatavilla näistä tapauksista. Vai onko oletettavaa, että kaikki nämä tapaukset ovat negatiivisia vaikkei virallista vastausta olekkaan tullut?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      97
      4203
    2. Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.

      Tämä asia ihmetyttää suuresti.
      Maailman menoa
      78
      3467
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3084
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2549
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2356
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      206
      2151
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2081
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      870
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      73
      811
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      776
    Aihe