Serkusastutus

kukkamieshattu

9

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Draamaa...

      Onhan noita veli- ja sisarpuoli ja jopa isä- tytär pentueitakin suomeen tehty. Ja ulkomailla tämä on enemmän sääntö kuin poikkeus, linjata tiukasti.

      Huvittavaa tämä ihmisten tyyli muka NYT jotain "dramaattista" löytää ja tulla tänne suureen ääneen löydöksiään ihmettelemään ja olla sitten huiman järkyttyneitä isoon ääneen.

      • tiukkapipoko

        Huvittavaa? Perinnölliset sairaudet, viat, kehnot lonkat... sitäkö halutaan korostaa?
        Toivoa sopii että toi astutus oli vahinko.
        Itse olen suunnitellut ajaa lähes 400 km päähän uroksen luo. Terve lonkkasen ja silmät geneettisesti testattu terveeksi ... ja sukusiitos olisi vain 0,02 % 8 sukupolvessa.


      • yksi tusina
        tiukkapipoko kirjoitti:

        Huvittavaa? Perinnölliset sairaudet, viat, kehnot lonkat... sitäkö halutaan korostaa?
        Toivoa sopii että toi astutus oli vahinko.
        Itse olen suunnitellut ajaa lähes 400 km päähän uroksen luo. Terve lonkkasen ja silmät geneettisesti testattu terveeksi ... ja sukusiitos olisi vain 0,02 % 8 sukupolvessa.

        Se on hienoa että joku haluaa tehdä järkeviä terveitä yhdistelmiä.


    • Rakentavasti sit

      Kannattaisko opetella tekemään nää avaukset jotenkin rakentavaan sävyyn ? Tai niin ettei hups huomasin jotain ja tarkoitus suoraan mustamaalata toisia ihmisiä koiria ??
      Serkusparitus esim on aivan hyväksyttävä yhdistelmä ihan kennelliiton puolestakin ja suomen bokseriyhdistyksenkin.
      Turha antaa kuvaa,että tehdään jotain mautonta laitonta.
      Saat toki huh huh järkyttyä ja olla eri mieltä sen kanssa onko asia ok.
      Noita nyt on tehty muitakin.
      Tuntematta koiria niin jalostukseen kuuluu ajoittain tietoisesti lanjata koiria ja tässä linkittämässäsi yhdistelmässä linjattu urokseen joka jättänyt rotuun todella paljon hyvää.
      Se miten asiat ottaa esiin niin vaikuttaa oleellisesti voidaanko asioista keskustella rakentavasti ja pohtia pitäisikö jatkossa asioita tehdä toisin.
      Toiv keskustelua tulee,mutta osa voi jo alkaa taas purkamaan niitä perusvihantunteitaan.Onhan sekin tietysti terapeuttista :)
      Kannattaa muistaa,että jos haukutaan jotain niin sit oma nimi näkösälle myös.
      Nimimerkintakaa sit niitä yleisiä keskusteluja rakentavasti.
      Nämähän olisivat tervetulleita keskusteluja jos tarkoitusperät ok.

      Hyvää helatorstaita kaikille ! ja aurinkoista päivää
      Minusta serkusparitus ok jos linjataan oikein ja hallitusti koiraan jolla hyvää jälkeläisnäyttöä.Ilman sitä ei eikä tietysti koko ajan vaan joku yhdistelmä harkitusti.

    • hupsista kupsista

      Niin tää on hivenen vaikeaa. Jos kirjoittaa yleisellä tasolla, joku vastaa heti että "karmeata yleistämistä, kertoo kaiken kirjoittajasta", joku toinen taas pelkää pienenkin tunnistavan vinkin kolahtavan omaan polveen.
      Ehkä meidän pitäisi vaan opetella hiukan lisää suvaitsevaisuutta.

    • jeah

      Huh huh..ku haiskahtaa ;D

    • ajatus

      Lyhyesti..on kasvattajia jotka eivät ns.keskity mihinkään tiettyyn tyyppiin vaan astutellaan sitä omaa mussukkaa ja mussukanmussukkaa sitten aina vaan jollain joka on sen sertin ja ropin jostain takapajulasta hakenut ja sattuu olemaan kansan suosiossa..sitten on kasvattajia joilla on selvä pyrkimys kasvattaa jotakin omaa ja pyrkiä mahdollisimman samantyyppisiin koiriin, se ei ole helppoa,silloin myös on osattava se maaginen taito linjata koiria :D Kukin siis tyylillään!!! Suosittelen aloittajaa tutkiskelemaan koiranettiä hiukan laajemmin myös muiden rotujen kohdalla!

    • hyvä on hyvää

      Tuo ns. linjasiitos on ihan okei, tiettyyn rajaan asti. Enkä ole oikea ihminen tuomitsemaan toisten valintoja, mutta kuitenkin tällaisessa tapauksessa jos linjataan koiriin jotka ovat tunnettuja sairauden kantajia, linjaus on hyvin tarkasti harkittava.
      Tietysti uskon vahvasti että kasvattaja on tutkinut riskit ja edut hyvin tarkkaan ja on näin ollen hyvin perillä kasvatustuloksesta.

    • mene töihin

      Voi kauheeta,hanki töitä niin ei tarvi ajatella mikä on oikein ja mikä on väärin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      281
      10959
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      77
      3007
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      89
      2689
    4. 88
      2540
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      151
      2262
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      268
      2151
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1461
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1435
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      133
      1339
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      35
      942
    Aihe