Elämäsi ensimmäinen ulkomaanmatka?

Olisi kiva jos vastaisit:

1. Mihin menit ja minkä ikäisenä?
2. Millä kyydillä ja kenen kanssa?

Ja niin edelleen.... eli mitä muistoja sinulla on ihka ensimmäisestä ulkomaanmatkastasi!
1122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

1. Vuosi oli 1987, olin 19-vuotias ja viikon Lontoossa yksin. Eli nykyajan mittapuulla vanha, mutta perheeni ei töiden takia matkustellut muuta kuin kotimaassa, ja silloinkin vain hyvin lyhyitä lomia (vanhemmat yrittäjiä). Eikä silloin muutenkaan matkusteltu läheskään niin paljon kuin nyt; useimmat luokkakaverini peruskoulussa ja lukiossa lomailivat kotimaassa. Jos jonkun vanhemmat olivat vieneet perheen ulkomaille niin se oli iso juttu. Tosin en kasvanut Helsingissä, vaan pikkukaupungissa Kaakkois-Suomessa.

2. Ensin bussilla Helsingistä Turkuun, sitten koneella Turusta Lontooseen. Ja takaisin samaa reittiä. Kyse oli matkatoimiston järjestämästä matkasta, eli heidän kauttaan varasin lento- ja hotellipaketin. Ja yksin olin tosiaan liikkeellä.

Niille jotka ovat nuoria nyt, on varmaan mahdotonta käsittää millaista ulkomailla matkailu oli tuohon aikaan. Ei ollut internetiä, että olisi itse voinut buukata lennot ja etsiä arvosteluja hotelleista. Oli tyydyttävä matkatoimiston paperisen matkaluettelon pieniin kuviin, ja kirjakaupasta ostettuun Lontoon karttaan että näki suunnilleen missä hotellit olivat.

Ei voinut tutkia netistä paikallisia nähtävyyksiä, hommata pääsylippuja, yms. Itse ostin musikaaliliput matkatoimiston kautta; he myös kertoivat mitä musikaaleja oli tarjolla. Enhän minä niistä mistään itse olisi tietoa saanut.

Kartan lisäksi ostin kirjakaupasta Lontoon matkaoppaan, ja sen ja Lontoosta ostetun Time Out -lehden kanssa sitten suunnistin kaupungissa ja vierailin nähtävyyksissä. Ja paljon ehdin viikon aikana nähdäkin.

Matka jäi mieleen todellisena elämyksenä, mutta näin aikuisena kyllä hieman hirvittää se että uskalsin lähteä yksin, ja olin reissussa aikamoisen huoleton.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eka matkamuisto kirjoitti:

Olisi kiva jos vastaisit:

1. Mihin menit ja minkä ikäisenä?
2. Millä kyydillä ja kenen kanssa?

Ja niin edelleen.... eli mitä muistoja sinulla on ihka ensimmäisestä ulkomaanmatkastasi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu