Primera 5-vaihde ei mene päälle

Olisiko kenelläkään ystävällistä neuvoa kun minun Primerassani ei mene enää 5-vaihde päälle? Muut vaihteet toimivat moitteettomasti.

Vuosimalli on 2006 ja ajettu 120 000. Ostin käytettynä viime kesänä ja ajettu oli silloin 100 000. Vaihde jäi menemättä päälle nyt Huhtikuussa.

Onko autolla hyvä ajaa jos käyttää siis vain 4-vaihteeseen asti vaihteita? Kun ajan nelosella 80 kilometriä tunnissa niin kierroslukumittari on siinä kolmosella. Minulle kyllä riittäisi se nelosvaihdekin ihan hyvin jos se vain ei vahinkoita autoa.

Korjaus maksaisi Nissan liikkeen korjaamon alustavan arvion mukaan yli 3000. Eivät kyllä tarkasti katsoneet eivätkä tiedä mitä vikaa siellä on, mutta sanoivat jos koko laatikko vaihdetaan niin hinta olisi sitä luokkaa.

Kiitos asiallisita ja kilteistä vastauksista!

7

7994

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nyrkkimiäs =D

      Jos et välttämättä merkkiliikkeessä halua autoa käyttää niin suosittelen että joltakin autopurkaamolta metsästät kolariauton vaihdelaatikon ja vaihdatat jossakin ns nyrkkipajalla, uskoisin hinnasta häviävän 30-50 %

    • Katsoin tuolta jojtain sivuilta ja siellä oli juuri kolariautojen vaihdelaatikoita myynnissä hinnaltaan 600 - 1500 euroa.

      Onko kovinkin tarkka se, että on juuri saman vuosimallin autosta se vaihto laatikko? Entä jos on eri kuutio kokoisen moottorin vaihdelaatikko?

    • Hyvä hinta

      Huono tuuri, ei ole kovin tyypillinen vika P12:ssa. Ettei kyse kuitenkin olisi vain siirtäjäviasta, ei itse laatikkoviasta?

      5-viat olivat yleisempiä P10:ssä. Niissä yksi syy vikaan oli mahdollisesti liian vähät öljyt vaihdelaatikossa, jolloin pääsi 5 kulumaan -> ei pysynyt päällä. Laatikkoöljyt pääsi vähenemään mm. vuotavista vetonivelen stefoista, kannattaa tarkastaa.

      Nissan on käyttänyt osapuilleen samoja QG sarjan bensakoneita -00-02 alkaen almeroissa, primeroissa, yms. (1,5) / 1,6 / 1,8... luulisi laatikot QG koneissa sopivan toisiinsa. Välitykset eroavat vähän toisitaan konekoon ja mallien välilä, mutta ei liene ongelma.

      Kuitenkin 3000e on täysin naurettava hinta nissanin "yleis" vaihdelaatikosta. ~500e osasta ja kiinilaitosta toinen 500e.

      Jos 5 puuttuminen ei häiritse niin autolla ajaminen tuskin hajottaa muuta kuin laatikkoa enemmän, jos edes sitä. Ja väliäkö laatikolla enääö on?

    • Kiitos ystävällisestä ja asiantuntevasta vastauksesta nimimerkki Hyvä hinta. Seurailen vielä tilannetta, koska minua itseäni ei niin kovasti haittaa se 5-vaihteen puuttuminen.

      Ja jos se ei autoa vahinkoita kun kierrokset eivät ole yleensä yli 3 kierrosluku mittarin mukaan kun ajan nelosella 80 km tunnissa niin asia lienee siltä osin kunnossa..

      En kyllä aio sijoittaa 3000 euroa uuteen vaihdelaatikkoon tuohon autoon. Minusta aika kova hinta.

    • Anonyymi

      Minulla kävi 270000 km sama juttu, etsin uutta laatikkoa hajottamoilta, eipä löydy, päätin hankkia koko auton, pitäisi hakea parinviikon päästä, ei ollut paha hintainen, vaihto maksanee saman verran kuin auto jos itse en saa vaihdettua

      • Anonyymi

        Jaaha että sillee, onko automaattiin lainkaan markkinoilla?


    • Anonyymi

      Mulla ollut kaksi Primeraa, toinen 1,6 ja toinen 1,8. 1,6 oli kyllä vaihdettu laatikkoöljyt eikä vuotoja näkynyt. Siinä n. 300 000 hajoa. En viittinyt enää korjauttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      343
      4010
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3610
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2332
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1714
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1668
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1369
    7. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      103
      1005
    8. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      990
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      885
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      801
    Aihe