Pitääkö paikkansa huhu että lapponia house hakee velkasaneeraukseen.
Lapponia house huhu
tietämätön ostaja
242240
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Tieto leikkaa huhuilta siivet. Asia oikein, firma väärin: http://www.iisalmensanomat.fi/uutiset/yla-savo/omatalo-marssii-hattu-kourassa-kunnantalolle/748491
Valitettavasti oikea tieto. Ovat tiedoittaneet asiakkaita ja sidosryhmia.
On tuollainne huhu ollut liikkeellä. Täytyisi varmaan soittaa Vantaan käräjäoikeuteen ja tarkistaa, jättikö ne sen hakemuksen alkuviikosta.
Kotisivut eivät ainakaan enää aukea.
Mitä se vantaan-koo-rauta pälli siellä? Ei taira sarana liikkua? Heh, heh,hee :)
Osta Omatalo: www.omatalo.fi
Täältä saat Suomen Omataloja!
www. = world wide web dot
omatalo = Omatalo
fi = Suomen webbikansallistunnus,
Siis Suomen Omataloja: www piste omatalo piste fi
Hyvin aukeaa nettisivut - huhusta en tiedä, mutta tuo oli ainakin perätön!
http://www.lapponiahouse.com/
joo mutta koetappa aukasta suomen kotisivuja: www.lapponiahouse.fi
joten oli perää .
Sorry, kyse on eri firmasta.
Pari päivää ehti (saneerauksen raunioista) työllisyyden nimissä kokoon kyhätty paniikkiyritys toimia, kun jo aloitti neuvottelut työntekijöiden vähennyksistä:
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/talous/sonkajarven-omatalo-oy-aloittaa-yt-neuvottelut/1193112
Ja sitten pipo päästä kunnalta rahaa kerjäämään:
http://www.iisalmensanomat.fi/uutiset/yla-savo/omatalo-marssii-hattu-kourassa-kunnantalolle/748491
Tämä on aitoa pk-yrittämistä puhtaimmillaan. Kaikessa surkeudessaan muistuttaa jo tuki-räpeltelyä.
No johan on. Onneksi aikanaan ostettiin Jukkatalo. Suomen paras pienelkkutalo!!!
Kyllä on lapponian tehdas kiinni, ei ole mitään toimintaa vaikka tähän aikaan tuotanto pitäisi toimia täysillä. Ei tarvitse olla kummoinen ennustaja että tietää mikä tässä on lopputulos.
Ei tartte enää mollata, koska kuntamme sijoittaa muhkean potin Omataloomme! Eiköhän laiteta pillit pussiin ja keskitytä omaan tekemiseemme. Aika paljon saa taas tehdä omaan piikkiin ylkkää, mutta onpa töitä!!!
onko Lapponiasta mitään uutta- en ymmärrä mitä täällä sekoillaan sairaasti vain Omatalosta- mitenkähän Lapponian velkasaneeraus etenee kiinnostaa paljon enemmän tosi rakentajaa.
Provikoitta taas ilman jäävän omatalo-myyjä-trolli-reppanan kannattaa keskittyä reaalitodellisuuteen. Aivan perseelleen on jo vuosi mennyt, vaikka hekäys lisäaikaa tulisi. K-kaupan talomyyjän ovan sarana jatkaa ruostumista. Ei auta, vaikka kuinka paskaa jauhat - puheet ei enää teikäläistä pelasta.
Vitun loinen: etsi oikeata työtä sen sijaan, että veroeuroilla loisit! :>) koot, kot, kot, kot, koot. Vitun paskaa omatalo-kesää :)
Hauska :)
Hyvänen aika. Luulin kirjoittaneeni fiksujen ihmisten keskustelupalstalle, mutta täällähän on meno kuin lasten päiväkodissa. Oletteko te kirjoittelijat aikuisia tai peräti talopakettimyyjiä?
Lapponian kohtalo kiinnostaa edelleen.
Luulo ei ole tiedon väärti. Onko luulotauti suvussasi kovin yleinen? Millainen lääkitys sinulla on? Entä muut oireet? Mistä muusta olet kiinnostunut? Pääsi on jotenkin oudosti kallellaan. Mistä luulet sen johtuvan?
Lapponia House jatkaa tuotantoaan Kemissä
http://yle.fi/uutiset/lapponia_house_jatkaa_tuotantoaan_kemissa/6021526
Tuo on jo vanhaa tietoa. Kemin päälehti Pohjolan Sanomat kirjoitti ke 6.6. että Lapponia House on hakeutumassa velkasaneeraukseen. Vt ( virkaa tekevä?) toimitusjohtaja Jussi Mäkitalo sanoi että tällä hetkellä kaikki työntekijät ovat lomautettuina ja käräjäoikeus antaa päätöksen velkasaneeraukseen pääsemisestä.
Konkurssia edeltää lähes poikkeuksetta velkasaneeraus. Viisaasti ovat tehneet ne työntekijät ja myyjät jotka ovat ajoissa putsanneet pölyt kannoiltaan ja siirtyneet uusiin
haasteisiin.
http://www.pohjolansanomat.fi/Talous/1194767803239/artikkeli/lapponia house paasi saneeraukseen.html
Voi hyvänen aika näitä onnettomia talotehdasyritelmiä ja niiden pakkohengitystä. Samaa sarjaa näyttää olevan Lapponia kuin Finndomo ja Omatalokin.
Eiköhän olisi jo korkea aika päästä nämä alan heikoimmat tekijät kaikki jo vihdoin konkurssiin ja pois pilaamasta Suomalaisen pientalorakentamisen mainetta. Ei Suomen kokoisessa maassa todellakaan tarvitse olla talotehtaita joka niemessä ja notkelmasta.
Pas.at monttuun ja vahvimmat jatkaa
Ei pidä