kuopion päiväkodeista..

zillai

kaipailen kokemuksia upponallen päiväkodista saaristokaupungissa! melkoisen iso päiväkoti taitaa olla mutta minkälainen henkilökunta ja minkäkokoiset ryhmät? onko toiminta lapsilähtöistä ja ammattitaitoista, jos on vaikka vähän haastavammasta lapsesta kyse? mietin kahden vaiheilla upponallen ja yksityisen touhulan välillä. Touhulastakin kuullut aika paljon negatiivista, kaikenlaiista lupaillaan kuten musiikki- ja liikuntapainotteisuutta vaikka toiminta ei eroa mitenkään tavallisesta päiväkodista..
itselle päiväkodin tärkein ominaisuus olisi aito välittäminen lapsesta ja toimiva kasvatuskumppanuus. kertokaa mínne kannattaa lapsi laittaa päivähoitoon kuopiossa??

10

5435

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löydös

      hanki oma hoitaja, olet jo valmiiksi vastaan koko päiväkotia
      kimppaan kaverin -kahden kanssa ja vuoroviikoin kiertää...tuet ja kaik ja saa just sitä mistä maksaa

    • mä vain

      Hei, kumman valitsit ja oletko tyytyväinen valintaasi?

    • Kuopiolainen äiti

      Sitähän ei voi edes tietää saatko lastasi uppo-nallen päiväkotiin, vaan voit laittaa sen vaan yhdeksi toiveeksi. Siitä en tiedä millainen hoitohenkilökunta yms siellä on. Itse saimme lapsen vasta neljänteen hoitopaikkatoiveeseen Kuopiossa.

      • minäpä vain

        Totta on ettet voi itse valita mihin päiväkotiin lapsesi "laitat". Uppo-Nallen päiväkoti tuntuu olevan kovin täynnä, mutta siellä on hyvä hoitohenkilökunta.


    • sisäilma

      Oma lapseni on Uppo-Nallessa esikoulussa. Esikouluryhmä on ihana, samoin esikoulutädit. Esikoulutoimintaan olen ollut tyytyväinen. Ainoa iso MUTTA on Uppo-Nallen sisäilmaongelmat! Näitä ongelmia on kuulemma ollut jo pitkään, itse kuulin niistä vasta syksyllä. Päiväkodissa tehtiin sisäilmaselvitykset tänä syksynä ja kaikkea mahdollistahan sieltä löytyi... Nyt korjauksia siellä on tehty, mutta epäilen suuresti korjausten laatua ja sitä, saadaanko asia sillä kuntoon. Korjaukset ovat edenneet huolestuttavan nopeaan tahtiin... Lisäksi vasta viime viikolla oli yhdestä kohti päiväkotia taas vaihteeksi tullut vesi lorisemalla sisään... Päiväkodissa lapsilla ja aikuisilla on ollut oireita, kuten hengitystie ja iho-oireita. Meillä on toinen lapsi, vauva vasta. Ja kunhan hänen hoitoon meno tulee ajankohtaiseksi, pidän huolen siitä ettei hoitopaikka ainakaan ole Uppo-Nalle juuri näiden sisäilmaongelmien vuoksi.

      • johenne555

        Onko uppo nallessa vielä sisäilma ongelmia


    • asioistakauhistunut

      Uskon, että kunnallisissa päiväkodeissa asiat on paremmin.
      Olen kuullut ja kokenutkin, miten asiat ovat yksityisissä päiväkodeissa. Etenkin Touhula Saaristokaupungista kuuluu huonoa. Kiertäkää tuo paikka kaukaa!

    • Enoleennenkuullut

      Onkos kellään kokemusta pikku leijonasta petosella?

    • hipetiheijaanostetaas

      Mistä sen voi tietää mikä on hyvä tai mitä tarkoitan? Jos henkilökuntaa niin sekin vaihtuu kai nykyisin paikasta toiseen. Kaikki ei tule toimeen kaikkien kanssa ja ryhmissä tehdään siirtoja. Vanhat ei halua vauvoja pukemaan ehkä nuoret jaksavat paremmin jne...riippuu varmaan ryhmän lto:stakin millanen kemia vallitsee. Kannattaa käyttää mahdollisuus tutustumiseen ihan lapsenkin takia.

    • Anonyymi

      Minulla molemmat lapsen lapset olleet upposi nallen päiväkodissa minusta siellä on ihan hyvä henkilö k unta

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2321
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1024
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      589
      861
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      646
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      644
    Aihe