kuopion päiväkodeista..

zillai

kaipailen kokemuksia upponallen päiväkodista saaristokaupungissa! melkoisen iso päiväkoti taitaa olla mutta minkälainen henkilökunta ja minkäkokoiset ryhmät? onko toiminta lapsilähtöistä ja ammattitaitoista, jos on vaikka vähän haastavammasta lapsesta kyse? mietin kahden vaiheilla upponallen ja yksityisen touhulan välillä. Touhulastakin kuullut aika paljon negatiivista, kaikenlaiista lupaillaan kuten musiikki- ja liikuntapainotteisuutta vaikka toiminta ei eroa mitenkään tavallisesta päiväkodista..
itselle päiväkodin tärkein ominaisuus olisi aito välittäminen lapsesta ja toimiva kasvatuskumppanuus. kertokaa mínne kannattaa lapsi laittaa päivähoitoon kuopiossa??

10

5200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löydös

      hanki oma hoitaja, olet jo valmiiksi vastaan koko päiväkotia
      kimppaan kaverin -kahden kanssa ja vuoroviikoin kiertää...tuet ja kaik ja saa just sitä mistä maksaa

    • mä vain

      Hei, kumman valitsit ja oletko tyytyväinen valintaasi?

    • Kuopiolainen äiti

      Sitähän ei voi edes tietää saatko lastasi uppo-nallen päiväkotiin, vaan voit laittaa sen vaan yhdeksi toiveeksi. Siitä en tiedä millainen hoitohenkilökunta yms siellä on. Itse saimme lapsen vasta neljänteen hoitopaikkatoiveeseen Kuopiossa.

      • minäpä vain

        Totta on ettet voi itse valita mihin päiväkotiin lapsesi "laitat". Uppo-Nallen päiväkoti tuntuu olevan kovin täynnä, mutta siellä on hyvä hoitohenkilökunta.


    • sisäilma

      Oma lapseni on Uppo-Nallessa esikoulussa. Esikouluryhmä on ihana, samoin esikoulutädit. Esikoulutoimintaan olen ollut tyytyväinen. Ainoa iso MUTTA on Uppo-Nallen sisäilmaongelmat! Näitä ongelmia on kuulemma ollut jo pitkään, itse kuulin niistä vasta syksyllä. Päiväkodissa tehtiin sisäilmaselvitykset tänä syksynä ja kaikkea mahdollistahan sieltä löytyi... Nyt korjauksia siellä on tehty, mutta epäilen suuresti korjausten laatua ja sitä, saadaanko asia sillä kuntoon. Korjaukset ovat edenneet huolestuttavan nopeaan tahtiin... Lisäksi vasta viime viikolla oli yhdestä kohti päiväkotia taas vaihteeksi tullut vesi lorisemalla sisään... Päiväkodissa lapsilla ja aikuisilla on ollut oireita, kuten hengitystie ja iho-oireita. Meillä on toinen lapsi, vauva vasta. Ja kunhan hänen hoitoon meno tulee ajankohtaiseksi, pidän huolen siitä ettei hoitopaikka ainakaan ole Uppo-Nalle juuri näiden sisäilmaongelmien vuoksi.

      • johenne555

        Onko uppo nallessa vielä sisäilma ongelmia


    • asioistakauhistunut

      Uskon, että kunnallisissa päiväkodeissa asiat on paremmin.
      Olen kuullut ja kokenutkin, miten asiat ovat yksityisissä päiväkodeissa. Etenkin Touhula Saaristokaupungista kuuluu huonoa. Kiertäkää tuo paikka kaukaa!

    • Enoleennenkuullut

      Onkos kellään kokemusta pikku leijonasta petosella?

    • hipetiheijaanostetaas

      Mistä sen voi tietää mikä on hyvä tai mitä tarkoitan? Jos henkilökuntaa niin sekin vaihtuu kai nykyisin paikasta toiseen. Kaikki ei tule toimeen kaikkien kanssa ja ryhmissä tehdään siirtoja. Vanhat ei halua vauvoja pukemaan ehkä nuoret jaksavat paremmin jne...riippuu varmaan ryhmän lto:stakin millanen kemia vallitsee. Kannattaa käyttää mahdollisuus tutustumiseen ihan lapsenkin takia.

    • Anonyymi

      Minulla molemmat lapsen lapset olleet upposi nallen päiväkodissa minusta siellä on ihan hyvä henkilö k unta

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5841
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4585
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4352
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4131
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      91
      3725
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      61
      3255
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2433
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2339
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2079
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1199
    Aihe