Kohta taitaa olla niin lämmintä et pääsee pappilanniemeen aurinkoa
ottamaan.
Vai uskaltaako ,kun ei ole punkkirokotuksia.
Eiks ne varota juur tänäkesänä,et on paljon punkkeja?
ottamaan.
Vai uskaltaako ,kun ei ole punkkirokotuksia.
Eiks ne varota juur tänäkesänä,et on paljon punkkeja?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Niinhän ne varoittelee. Saako noita punkkirokotuksia muualta kuin siitä punkkibussista?
punkkirokotus pitää ottaa talvella.
Ei ehdi tehota, jos nyt ottaa!
Tartuntoja on ollut ja ilman sairaalahoitoa niistä ei selviä. Melkin kaikki päätyvät tehohoitoon. Ilman rokotusta ei pappilanniemeen kannata mennä.
Älkää hyvät ihmiset menko Pappilanniemeen. Kävin siellä pukeutuneena hyvin punkkeja vastaan. Pitkät housut ja kumisaappaat, pitkähihainen paita. Ällötti kun punkkeja sai huiskia pois housunlahkeista. Punkit ovat jo itsessään inhottavia, mutta vielä pahempaa on niiden levittämät taudit. Mene ottamaan aurinkoa jonnekin, missä ei ole pitkää ruohoa.
Onko nykyiset punkit ärhäkämpiä kuin ennen? Äitini asui Pappilanniemessä 1930-luvulla, eikä paikkaa muistellessaan ole maininnut punkeista halaistua sanaa.
Turhaa höpötystä koko punkkiasiasta jauhaminen, nyky ihminen on niin narrattava että uskoo välittömästi mun joku hieman puhhukin punkeista ollaan hakemassa rokotusta aivan turhaan. Punkkeja ollut menneinä vuosikymmeninä enemmän kuin nykyisin, eikä niistä paasattu, eikä kai kukaan kuollut punkkeihin. Useiden lääkärien mielestä rokotukset yhtä turhan kanssa.
Missähän päin Pappilanniemessä on kukaan asunut.Kiinnostaisi tietää,kun tunnen alueen lapsuuteni ajoilta.
Äitini asui veljiensä ja vanhempiensa kanssa siellä siihen saakka, kunnes Kaukas pakkolunasti alueen itselleen. Pitäisi kysäistä paikkaa tarkemmin, mutta kyllä siellä kuulemma asui porukaa enemmänkin.
Ettei kysymyksessä kumminkin ole kahilanniemi? Pappilanniemessä tuskin on ollut koskaan mitään asutusta.
Todennäköisesti se on ollut alue itäpuolella ,jonka yli sitten myrkkylahti selluloosapäästöineen tulvi.Muistan siellä nähneeni kuolleitten omenapuiden latvoja ja lahonneitten talojen kattoja.Se on varmasti ollut upea paikka asua ennen Kaukaan sulfiittitehdasta.Nostalginen paikka,kun siellä tuli seikkailtua paljon 5kyt ja 6kyt luvuilla.Jos muistat näistä ajoista ,esim. uimarannasta ,ym.olen kuulolla.
Kysyin asiaa. Asuntoalue oli sen tien Lauritsalan puolella, joka ennen meni Imatrantien tuntumasta Pappilansalmen lossille. Siellä oli noin kymmenen omakotitaloa omenapuineen, joissa asui lähinnä työväkeä. Asuntoalue oli ns. massalahden rannalla. Lossitietä ei vielä tuolloin ollut. Asuntoalueen tuntumassa oli Hiltusensaari, jonne meni jokin kevytrakenteinen (itse tehty?) silta. Kaukaan massalahti ulottui tähän saareen saakka. Lännempänä oli Pitkäkallion uimaranta. Äidin perhe muutti ensimmäisten joukossa v. 1946 tai 1947, kun Kaukas alkoi vaatia talojen ostamista. Yhteisö oli kuulemma aika tiivis ja yhteenkuuluvuus suurta. Äiti kävi joskus myöhemmin paikalla, ja kivijalka oli silloin talosta vielä jäljellä.
Minä sain Pappilanniemestä viime kesänä punkin, ja sen mukana borrelioosin. Sain 6 viikon antibioottikuurin. Uutisissa tästä punkkiasiasta taannoin kerrottiin; joillakin paikoilla punkit on ihan puhtaita, joillakin paikoilla 50 % tai enemmänkin kantaa borrelioosivirusta. Punkki on siitä ikävä otus, että vaikka tekee punkkisyynin, laittaa kaikki vaatteet pesukoneeseen, käy saunassa ja suihkussa ja vaihtaa puhtaan pyjaman, niin silti löytää amulla ihoon kiinnittyneen punkin, kuten minulle kävi. Onneksi on antibiootit keksitty ja aivokumerokote.
Jos 1930-luvulla jokin alue oli puhdas punkeista, niin 80 vuuodessa tilanne on muuttunut. Sama juttuhan oli hirvikärpäsen suhteen. 1960-luvulla niitä ei ollut missään, nyt se on inhottava vitsaus koko Etelä-Suomessa.
Punkeista viis.Kyllä niitä löytyy muualtakin,mutta Pappilanniemi on varmasti Lappeenrannan seudun upeimpia paikkoja.Siellä on yksi salainen luolakin.Kuinkahan moni on sen löytänyt?Ja se umpeenkasvanut tie,joka johti sinne lunastettuun yhteisöön ylikaareutuvin tuomin.Ja se ikivanha mänty matkalla uimarantaan.Voi niitä aikoja.
Mie ja muistan ton ikivanhan männyn kun 6 luvulla menin isän ja äidin kaa pappilan niemen juhannusjuhliin , muistuttaa vielä tänäkin päivänä kun käyn siinä uimarannan vieressä ottaas aurinkoa , taitaa vielä kestää kuukauden ennenku sinne tarkee mennä ,heh punkkien lisäks tullu korona.
Pappilanniemessä on hyvä kuntopolku ja kovassa käytössä nyt koronavirus aikana, ei pelota punkit ainakaan tähän aikaan vuodesta lenkkeilijöitä.