Ropeltaa ja vatkaa

Jeps, eli itellä olis VW Passat 1.8T Automaatti vuosimallia 1997. Autossa ilmennyt lähiaikoina repsikan puolelta huomattavaa vatkausta ja tärinää, tärinä korostuu etenkin kovassa vauhdissa. n. 80 km/h -> kiihdyttäessä (kaasua painaessa) alkaa etupäässä (tarkkaa sijaintia en tiedä) ropeltamaan jossakin. Varma en ole, että tuleeko ääni vaihdelaatikon alta vai edempää.

Olisiko kellään samankaltaisia vikoja ja osaisi hieman neuvoa mikä mahd. voisi olla vialla? Itse en mikään autoexpertti ole. Käytin auton huollossa, mutta päältä päin tärinään ei ollu mitään syytä (nivelet ja tukivarret katsottu)

Kiitos.

2

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ropella, ei VW...

      Ei vika, vaan ominaisuus........

    • sburty

      Voipi olla sisempi vetonivel.Kaasuttaessa täristää mutta kun lopettaa kiihdytyksen niin loppuu. Vahva veikkaus et sieltä löytyy vaik harvoin menee. Oireet on just nuo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1413
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      105
      845
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      45
      678
    4. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      677
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      53
      673
    6. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      54
      672
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      25
      635
    8. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      66
      633
    9. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      69
      621
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      40
      616
    Aihe