Westie?

Westie<33

Haluaisin tietää lisää westien turkista,ja miten sitä pitää hoitaa.
Olisi myös kiva tietää vinkkejä westien trimmaukseen.
Ehkä hankin...
Kiitos jo etukäteen!

4

457

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdghhjgjggggj

      Katso että vanhemmilla kunnolliset karkeat ei kauhean pitkät karvat niin sitä helpompi nypittävä pentu. Jos kuitenkin liian pehmeä turkki on se leikattava ennemmin kuin nypittävä.

      Turkeissa paljon eroja. Myös allergiaasiat on hyvä huomioida eli katso vanhempien taustat siltäkin puolelta ettei ole ollut ihoongelmia.

      • westien kasvattaja

        "Jos kuitenkin liian pehmeä turkki on se leikattava ennemmin kuin nypittävä"

        ANTEEKSI KUINKA?? Jos menet pehmeäturkkisen westien turkin leikkaamaan, niin silloin on entistä vaikeampampi saada aikaiseksi nyppimiskelpoista karkeaa turkkia! Ainoastaan nyppimällä saa aikaan karkeaa turkkia. Jos luonnostaan kovin pehmeä turkki, ei voi muuta kuin leikata, mutta silloin pitää jättää nyppiminen kokonaan pois kuvioista.

        Westien turkki olisi kuitenkin pennusta lähtien todella tärkeää nyppiä säännöllisesti, se vaikuttaa turkin ja ihon laatuun ja terveyteen merkittävästi. Westie nypitään n. 4-5 kertaa vuodessa ja kerta trimmi maksaa keskimäärin 50€. Joka paikkakunnalla ei ole osaavaa trimmaajaa, joten kannattaa ottaa etukäteen selvää tästäkin. Westien turkista ja sen trimmauksesta löytyy varmasti paljon tietoa netistä ja kirjallisuudesta.


    • AnskII

      Meillä on käyty vasta kaksi kertaa trimmauksessa, mutta väli alkaisi muodostuvan n. 2,5-3 kuukauteen. Tosiaan westie trimmataan nyppimällä, itse oon trimmausten välissä nyppinyt karvoja korvista, leikannut karvoja anturoiden välistä, vähän pepusta ja siistinyt tassukarvoja. Vaikka westie trimmausta vaatiikin, en ole kokenut, että karva olisi kuitenkaan kovin vaativa, toki meillä on ihan arkitrimmi, ei näyttely. Itse harjaan koiran 1-2 krt viikossa ja siinä lähtee kivasti "irtokarva" harjaan, irtokarvaa ei juurikaan muualla näe kuin harjassa :) Westien karva on myös siitä ihana, että se ei likaannu kovin helposti, ja useimmiten lika lähtee pelkällä harjaamisella. Viikko sitten koiramme tassutteli ja makasi juuri leikatulla nurmikolla, jonka jälkeen tassut ja mahanalusta olivat ihan ruohonvihreät, ajattelin, että pesen tassut aamulla, mutta aamulla ei ollutkaan mitään pestävää.
      Westietä harkitsevan on kuitenkin sitouduttava turkin hoitoon ja trimmaukseen, joten sitä on syytä miettiä ennen koiran hankintaa.
      Suosittelen kyllä westietä sitä harkitsevalle, on se ihana koira :)

    • Susku

      Vaihtoehtona westielle hieman helpompi turkkinen ja terveempi rotu on australianterrieri.
      Käyppäs vilkaisemassa Huovispäivän kotisivuja, sieltä löydät lisätietoja ja yhteystiedot;

      http://koti.mbnet.fi/~simkii/

      ps. Vapaana peruutuksen vuoksi kaksi punaista, luovutusikäistä pentua, uros ja narttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      50
      5217
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      75
      3010
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      298
      1549
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1184
    5. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      78
      1136
    6. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1114
    7. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1095
    8. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      130
      1082
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      171
      1054
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      944
    Aihe