Suosittelen lämpimästi ensimmäisenä vuonna osallistumista kiltatoimintaan. Kaverisuhteet kestävät usein työelämään ja tekevät opiskelusta miellyttävää.
Kannattaa vilkaista näitä kahta blogia, joissa on paljon hyviä vinkkejä:
http://jaanmurtajat.blogspot.com
http://elaparemmin.fi
Hauskoja opiskeluja tekniikan alalla! Siellä osataan pitää hauskaa :)
Ohjeita hauskaan fuksivuoteen
4
662
Vastaukset
- hhgkkjkhg
Täällä ohjeita niille, jotka seuraavat noiden edellämainittujen blogien ohjeita: http://www.aasuomi.fi/
- livelife__
Haha, voi siellä opiskelijaelämässä riehua ilman kokoaikaista känniäkin :) Se on asenteesta kiinni. Have fun!
- 9
Miksi ihmiset aina liittävät kiltatoimintaan sun muuhun vapaa-ajan toimintaan kännäämisen mukaan? Toki suurin osa luutavasti juo alkoholia killan tapahtumissa, mutta ainakin meidän vuosikurssilta siellä kävi porukkaa jotka pysyttelivät ihan selvänä koko illan.
- tekniikan yo
Itse en suosittele vapaa-ajan kiltatoimintaa. Se vain vie kallisarvoista aikaa opiskelulta. Näin kärjistäen, voisi sanoa, että jos haluaa todella oppia jotain, kaikki vapaa-aika kannattaa käyttää opiskeluun. Yhdet kännit kannattaa ehkä vetää perjantaina jossain ihmisten ilmoilla, jotta psyyke kestää.
(Ja perjantaikännienkin välttämättömyydestä voi olla montaa mieltä. Jos tykkää vaikka kalastuksesta enemmän niin sitten vaan kerran viikossa vesille nollaamaan pää.)
Urheilukin kannattaa. Suurin osa ns. "teekkaritapahtumista" on kuitenkin pelkkää juhlimista, eli typerää pelleilyä, joka ei millään tavalla edistä kenenkään henkistä hyvinvointia tai luo parempaa tulevaisuutta Suomen taloudelle. Pelkkää hedonismia.
Pahinta mahdollista toimintaa on pisteiden haaliminen "fuksipistekorttiin", jossa kaikenlaisiin kissanristiäisiin osallistumisesta tehdään itsetarkoitus.
Vastaväitteenä fuksitoiminnan välttämättömyydellle sanoisin, että on mahdollista ystävystyä opiskelukaveriensa kanssa myös luennoilla, ruokalassa jne. Jos onnistuu vuodenkin käymään samoilla luennoilla ja laskareissa ilman että tutustuu keneenkään, se on melkoinen ihme.
Jos (työelämää ajatellen) haluaa tietoisesti verkostoitua, niin kannattaa poimia sellaiset skarpin oloiset tyypit, jotka keskittyvät opiskeluun, eivät juhlimiseen. Ts. sellaiset tyypit joilla on koulussa mielessä muutakin kuin liksa, arvosanat ja p***u. Toisaalta on aivan turha poimia yhtään ketään. Ihmiset tutustuvat joka tapauksessa kun intressit _aidosti_ kohtaavat.
On myytti, että opiskelun pitäisi olla hauskaa. Sen pitäisi olla kiinnostavaa.
Kärjistäen voisi sanoa, että kiltatoiminta ja aito kiinnostus tiedettä kohtaan eivät kulje käsi kädessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain31711921Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15211069Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2526397Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2235212Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1663673- 1743548
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin502513Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3291990Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov121834Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi171725