Suosittelen lämpimästi ensimmäisenä vuonna osallistumista kiltatoimintaan. Kaverisuhteet kestävät usein työelämään ja tekevät opiskelusta miellyttävää.
Kannattaa vilkaista näitä kahta blogia, joissa on paljon hyviä vinkkejä:
http://jaanmurtajat.blogspot.com
http://elaparemmin.fi
Hauskoja opiskeluja tekniikan alalla! Siellä osataan pitää hauskaa :)
Ohjeita hauskaan fuksivuoteen
4
639
Vastaukset
- hhgkkjkhg
Täällä ohjeita niille, jotka seuraavat noiden edellämainittujen blogien ohjeita: http://www.aasuomi.fi/
- livelife__
Haha, voi siellä opiskelijaelämässä riehua ilman kokoaikaista känniäkin :) Se on asenteesta kiinni. Have fun!
- 9
Miksi ihmiset aina liittävät kiltatoimintaan sun muuhun vapaa-ajan toimintaan kännäämisen mukaan? Toki suurin osa luutavasti juo alkoholia killan tapahtumissa, mutta ainakin meidän vuosikurssilta siellä kävi porukkaa jotka pysyttelivät ihan selvänä koko illan.
- tekniikan yo
Itse en suosittele vapaa-ajan kiltatoimintaa. Se vain vie kallisarvoista aikaa opiskelulta. Näin kärjistäen, voisi sanoa, että jos haluaa todella oppia jotain, kaikki vapaa-aika kannattaa käyttää opiskeluun. Yhdet kännit kannattaa ehkä vetää perjantaina jossain ihmisten ilmoilla, jotta psyyke kestää.
(Ja perjantaikännienkin välttämättömyydestä voi olla montaa mieltä. Jos tykkää vaikka kalastuksesta enemmän niin sitten vaan kerran viikossa vesille nollaamaan pää.)
Urheilukin kannattaa. Suurin osa ns. "teekkaritapahtumista" on kuitenkin pelkkää juhlimista, eli typerää pelleilyä, joka ei millään tavalla edistä kenenkään henkistä hyvinvointia tai luo parempaa tulevaisuutta Suomen taloudelle. Pelkkää hedonismia.
Pahinta mahdollista toimintaa on pisteiden haaliminen "fuksipistekorttiin", jossa kaikenlaisiin kissanristiäisiin osallistumisesta tehdään itsetarkoitus.
Vastaväitteenä fuksitoiminnan välttämättömyydellle sanoisin, että on mahdollista ystävystyä opiskelukaveriensa kanssa myös luennoilla, ruokalassa jne. Jos onnistuu vuodenkin käymään samoilla luennoilla ja laskareissa ilman että tutustuu keneenkään, se on melkoinen ihme.
Jos (työelämää ajatellen) haluaa tietoisesti verkostoitua, niin kannattaa poimia sellaiset skarpin oloiset tyypit, jotka keskittyvät opiskeluun, eivät juhlimiseen. Ts. sellaiset tyypit joilla on koulussa mielessä muutakin kuin liksa, arvosanat ja p***u. Toisaalta on aivan turha poimia yhtään ketään. Ihmiset tutustuvat joka tapauksessa kun intressit _aidosti_ kohtaavat.
On myytti, että opiskelun pitäisi olla hauskaa. Sen pitäisi olla kiinnostavaa.
Kärjistäen voisi sanoa, että kiltatoiminta ja aito kiinnostus tiedettä kohtaan eivät kulje käsi kädessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun503364Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5522078Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si841976Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171960- 201588
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431528- 281386
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281307KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar481230