5kk pentuni tykkää kaikista ihmisistä. Olen kuitenkin ruvennut miettimään, pitäisikö sen olla kiinnostuneempi juuri minusta. Esim. koirapuistossa se saattaa juosta kenen tahansa ihmisen jalkoihin suojaan, jos se saa jonkun isomman koiran peräänsä (se käy kyllä itse härnäämässä niitä tahallaan), se ei siis välttämättä tule minun luokseni. Pitäisikö pennun hakea suojaa nimenomaan minulta vai huolehdinko turhia?
Eikö koirani luota minuun?
kertokaapas...
286
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei varmastikaan ole kyse siitä, ettei se luottaisi sinuun. Hyvä, kun se luottaa myös muihin ihmisiin ja on sosiaalinen. Eiköhän ole normaalia, että se hakee suojaa lähimmältä ihmiseltä tarpeen vaatiessa.
Varo huonoja kokemuksia muista koirista koirapuistoissa. Yksikin huono kokemus voi tehdä pennustasi epäsosiaalisen tai muita koiria pelkäävän. Ota huomioon, että 5 kk:n ikäinen on vasta vauva ja se myös tuon ikäisenä härnää muita koiria. Ikävää sen ja omistajan loppuelämän kannalta, jos se saa sen takia turpiinsa aikuiselta koiralta, joka ei sitä kestä. Mieluummin leikkejä vain samanikäisten kanssa ja todella kilttien aikuisten koirien kanssa.
Mieti myös miten kohtelet pentuasi joka päiväisessä arkielämässä, hyvin ja oikeudenmukaisesti, johdonmukaisesti? koirat eivät ole tyhmiä.