kanadaa autoillen

floridassa talvehtij

Olemme ajatelleet matkustaa Kanadaan ja vuokrata sieltä asuntoauton ja kierrellä sillä katselemassa maata. Yhdysvaltojen puolella as auton voi parkkeerata yöksi esim Wall Martin pihaan. Miten on Kanadassa? Millaisissa paikoissa voi as atutolla yöpyä. Onko kenelläkään kokemusta leirintäalueista, millainen varustelutaso niissä on?

Torontoon on tarkoitus mennä ensin ja Kanadan kierroksen jälkeen suunnata Yhdysvaltojen pohjois-osaan.

Mitä paikkoja suosittelette Niagaran ja Kalliovuorten lisäksi.

6

616

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tervetuloa,,,

      jos jatat british columbian nakematta ,,,paras jää nakematta..

    • floridassa talvehtij

      MIksi????

    • Kipper 34

      Suosittelisin seuraavaa: Calgarysta Vancouveriin Highway 1: sta pitkin. Aivan mahtavat maisemat, Kananaskis, Banff, Lake Louise, Yoho, Jasper yms. http://travel.ninemsn.com.au/world/839584/road-trip-tips-calgary-to-vancouver
      Tama Road Trip on myos maailman top 10 road tripeissa : http://travel.nationalgeographic.com/travel/road-trips

      Tosin, jos aiot nahda Niagaran putoukset ja sen jalkeen Kalliovuoret niin sinun taytyy ajaa Manitoban ja Saskatchewanin provinssien lapi ja ne ovat paasaantoisesti preeriaa, aakeeta laakeeta. Eli kannattaa keskittya AB ja B.C Provinsseihin tai vaihtoehtoisesti itaan ja sielta Nova Scotia ja Newfoundland Labrador. Varsinkin Newfoundland on kaunista seutua.

      Mennessasi Kalliovuorille ja Banffiin, sinun taytyy lunastaa puistomaksu ( n. 20 CAD). Lunastamisen arvoinen jos aiot siella pitempaan oleskella. Tama tapauhtuu Canmoren kaupungissa, n. 100km Calgarysta, ennen Banffia.

      Leiriytyminen tapahtuu paasaantoisesti Camping Groundeilla, kannattaa ottaa selvaa missa saat autosi kanssa yota olla. Tassa jotain infoa : http://www.pc.gc.ca/eng/index.aspx
      seka : http://www.tripadvisor.ca/Travel-g154910-c13975/Banff-National-Park:Alberta:National.Park.Entry.Fees.html
      http://travelalberta.com/

      Hyvaa matkaa!

    • Floridassa talvehtij

      Tosi paljon kiitoksia asiallisesta vastauksesta. Innolla jo oldotamme matkaa. Kanadasta suuntaamme pohjois-Amerkan osavaltioihin ja jostakin sieltä lennämme siten Floridan talvikotiin.

      • patijamaoon

        Whooooa! Toivottavasti on tarpeeksi aikaa, on meinaa pikkusen isosta maasta kyse :)


    • Ihana maa!

      Prinssi Edvardin saari on näkemisen arvoinen, Idässä. Esim. Torontosta Vancouveriin ajaa sen neljä päivää yhtä soittoa, mutta jos haluaa pysähdellä ja käydä katselemassa maisemia, saa viikonkin helposti matkaan kulumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1263
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1037
    3. 64
      867
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      71
      847
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      420
      695
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      629
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      72
      598
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      574
    9. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      572
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      450
      563
    Aihe