Goretex-lattia?

Mitäs vaihtoehtoja olisi, kun parvekkeen lattiaan pitäisi laittaa pinnoite joka ei päästä vettä läpi mutta läpäisisi kuitenkin vesihöyryä? Onko tuollaista edes?

Kyseessä on vanhan talon uusi kattoterassi joka on rakennettu lämpimän tilan päälle. Kattorakenne on käännetty, eli vesieristys löytyy lämpöeristysten alta. Rakennesuunnittelija oli merkinnyt piirustuksiin ylimmäiseksi pinnoitteeksi pelkästään "vesihöyryä läpäisevä pinnoite"
10177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

betoni

Äänestä
  • Ei pidä vettä alkuunkaan.

    Äänestä

Aika helmi tuo tuollainen rakenne Suomen olosuhteissa. Mutta näin yleisesti ottaen on aika vaikea kenenkään kommentoida, kun et mainitse sanallaan että onko talo kivitalo, puutalo, hirsitalo, siporex...

Mikä on eristeenä.. mitä on vesieristeeenä, mikä materiaali siihen lämmöneristeeen päälle tulee näin ylipäätänsä kantavaksi materiaaliksi ja mihin se tuetaan..

Eli nollakysymys ja siksi nollavastaus.

Äänestä
  • Mitäs ihmeen väliä sillä talon materiaalilla tai kantavilla rakenteilla on jos kysymys kuuluu: "onko olemassa parvekekäyttöön sopivaa pintakäsittelyä joka pitäisi vettä mutta päästäisi alapuolella olevan rakenteen kuivumaan"?

    Sen pinnoitteen alapuolisen rakenteen olisin kyllä voinut mainita, eli teräsbetonilaatta.

    Äänestä

Asia on kiinnostava - etenkin, jos olisi mahdollista hengittävään ja vedenpitävään rakenteeseen vielä yhdistää sileä (nailonsukkaan tarttumaton) kulutuspinta. Itse olen pari koeparveketta tehnyt hengittävillä lattiaepokseilla, mutta aika huonoilla tuloksilla. Viime kesänä yksi "päivitettiin" muovimatolle ja tänä kesänä on aisalistalla toinen.

Eli itsekin ottaisin vastaan ideoita tuotteesta:
* hengittävä ja siveltävä vesieriste
* vaneerialustalle sopiva
* kulutuspinta - riittävän sileä - samassa

Ja varottaisin ainakaan epokseja vanerialustalle laittamasta - juhannukseen mennessä viimeinenkin koeparveke muuttuu koetelluille tekniikoille: vaneeri ulkokäyttöön hyväksytetty muovimatto hitsatut saumat tuulettuva tausta = tuo on kuitenkin koeteltu ja hyväksi havaittu perusmalli.

Äänestä
  • Epoksipinnoite on käynyt mielessä, kyseessä tässä
    tapauksessa on siis tb-laatta eikä vaneri.

    Äänestä

  • Unohtui kysyä, että mikä noissa koeparvekkeissa on mennyt pieleen? Eikö epoksi pysy vanerissa vai onko tullut muita ongelmia?

    Äänestä

  • Kattokasinen kirjoitti:

    Unohtui kysyä, että mikä noissa koeparvekkeissa on mennyt pieleen? Eikö epoksi pysy vanerissa vai onko tullut muita ongelmia?

    Ei ole löytynyt riittävän elastista epoksia, ettei halkeilisi vanerialustalla.

    Äänestä

"Ei pidä vettä alkuunkaan."

jos on käännetty kattosysteemi niin pitää vettä riittävästi

------------------

vanerilevy joka on kokoluokkassa jotta voi olla yhtenäinen, kudotulla lasikuitumatolla voisi pysyä läjässä hengittävällä epoksilla? tai sitten ei

Äänestä

solmaster ep, bilteman vastaava, onhan näitä ollut ties kuin kauan.
sinuna tekisin bitumieristeen ja siihen päälle laatoitus, onhan tuo katon alla eikä taivasalla?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kattokasinen kirjoitti:

Mitäs vaihtoehtoja olisi, kun parvekkeen lattiaan pitäisi laittaa pinnoite joka ei päästä vettä läpi mutta läpäisisi kuitenkin vesihöyryä? Onko tuollaista edes?

Kyseessä on vanhan talon uusi kattoterassi joka on rakennettu lämpimän tilan päälle. Kattorakenne on käännetty, eli vesieristys löytyy lämpöeristysten alta. Rakennesuunnittelija oli merkinnyt piirustuksiin ylimmäiseksi pinnoitteeksi pelkästään "vesihöyryä läpäisevä pinnoite"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu