miten suhtautuisitte jos lapsenne juo, polttaa tai käyttää mietoja huumeita?
mä poltan ja juon
mä poltan ja juon
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
osin kuuluu ikään, mutta jos olisit minun lapseni ja kaikki minun hehtaarikeskusteluni läpikäynyt ja mielipiteestäni selvilla kuten omani ovat niin:
- et polttaisi kotona. pihalla voisit kessutella omilla tienisteilläsi ostamaasi tupakkaa. minulta ei tupakkaan rahoja heru.
-juominen: meillä on esikoisen kanssa diili: jos hän jää kännistä kiinni ja krapulasta kärsii, saan sytyttää kirkkaat valot ja nauraa kuten HIM-kirjan mukaan Ville Valollekin tehtiin, kun kiinni jäi. en hyväksy alaikäisen alkoholin käyttöä.
-huumeet: miedot tai vahvat: veisin poliin juttusille ja vieroitukseen vaikka väkisin. johonkin se tiukkarajakin on vedettävä ja minulla se on huumeissa. vaikka kuinka ymmärtää, ei kaikkea tarvitse hyväksyä.
-aiemminkin sanottua: mutta mitä odotat täysi-ikäisyydeltä, jos ja kun kaikkea mahdollista on kokeiltu jo alle 15w?
- kannattaisiko jättää jotain uutta ja ihmeellistä niille autioille seisemällekymmenelle vuodelle, jotka odottavat sinua 18w synttärien jälkeen. nykynuoren odotus kuolinikä kun liikkuu tuolla 88-91 välillä.
- mitä olet aikonut kokea niinä vuosina?
kuvaamasi vuodet pois huumeitten ja viinan kanssa lärttäilyllä?
Jo on sinullakin ajattelutapa.
Yhtä hyvin voidaan sanoa,että kun nuorena kokeilee niin ei tarvitse käyttää loppuelämäänsä siihen.
Kai sitä löytyy parempiakin tapoja kuluttaa aikaa.
tupakan polttoa en ymmärrä yhtään. juominen on ihan ok, kunhan ei nyt aivan räkäkännejä heti vedä. ja huumeita en hyväksy koskaan!
Tupakan poltto kai on pienin paha näistä kolmesta, en kuitenkaan ilahtuisi jos saisin tietää tyttäreni polttavan.Huutaminen ei ehkä kuitenkaan olisi paras tapa (mikäli pystyisin pitämään mölyt mahassani), keskustelisin asiasta tyttäreni kanssa ja saattaisinpa ostaa tupakkaa niin että tyttäreni voisi kessutella kerralla siten, ettei tupakka enään maita.Muuten en tupakkaa ostaisi. Alkoholi- en todellakaan ilahtuisi.Lapseni oman turvallisuuden vuoksi voisi tulla porttikielto ulos iltaisin joksikin aikaa.Saisi sitten kotona miettiä onko alkoholin käyttö hänen ikäiselleen niin tarpeellista. Hauskaa täytyy pystyä pitämään muutenkin. Huumeet ehdoton EI.Siinä mentäisiinkin jo vähintään perheneuvolaan juttelemaan missä mättää. Painottaisin kuitenkin kaikissa tapauksissa sitä että rakastan lastani ja kaikki tämä on hänen parhaakseen.
POltan itse tupakkaa. Juon joskus todella harvoin. En koske huumeisiin ikinä. Tupakan polton voi hyväksyy. Juomisen jotenkin mutta huumeita ei voi hyväksyy ollenkaan. Mun porukat tietää että poltan ja tekee väärin kun saan polttaa kotona parvekkeella. Kukaan muu meidän perheestä ei polta.
Mun vanhemmat tietää ainakin että poltan ja juan..
oon 15 vuotias, mutta onhan ne monta kertaa puhunu mulle että ei kannata.. ja kaikkee muuta..
mutta ei ne pysty saamaan mua lopettaan vaikka tekis mitä..
joten enään ne ei ookkaan sanonu pitkään aikaan mitään..
Jos lapsi on alle 18v, on kyseessä rikos jokaisessa tapauksessa. En tekisi eroa olisi kysessä sitten alkoholi, huumeet, tupakka tai sitten vaikka myymälävarkaus.
Alkoholista haluaisin varoittaa erityisesti. Alkoholi on mainitsemistasi ehdottomasti vaarallisin. Alkoholin kohtuullinen käyttäminen on mahdollista opetella, mutta kuuluu vain täysi-ikäisille.
Tupakkaan on helpoin jäädä koukkuun jo alaikäisenä. Moni luulee että tupakan polttaminen alaikäisenä on jotenkin ok. Ei se ole.
Miedoilla huumeilla on se ongelma, että niitä käyttävä jää helpoimmin ilman tukea. Vanhemmat vetävät ehdottoman rajansa siihen, missä aikuisen laillisen käyttäytymisen rajakin menee. Ilman tukea jäävä lapsi saattaa kuvitella, että lääkkeiden väärinkäyttö, imppaaminen, amfetamiini tms. ovat ihan sama asia kuin esim. kannabis, koska jokin raja on ylitetty. Kannabikseen suhtautuisin kuten alkoholiin ja tupakkaan, muiden aineiden kohdalla joutuisin ehkä hakemaan apua ammattitahoilta.