perän korotus apuja

pirahaz

autoni on 98 mitsubishi lancer 1.3 ja ajattelin että perää voisi nostattaa vähän autosta tietääkö kukaan mistä saisi halvalla max 100e jonkun keinon millä saisi perää nostatettua ja jos vielä löytyisi keino joka sopii juuri tuohon autoon olisin kiitollinen :)

10

3066

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin

      säädettävä alusta mutta et alle 250e selviä. tai sitte kierros tai pari laikalla etujousista

    • Mitä teinit keksii..

      Auton peräpään nostaminen oli muotia joskus 80-luvulla kun kaikkien takaveto-Corollien piti ajaa perse pystyssä. Nykyään moisilla perännostoilla todistaa olevansa täysin aikakautensa perässäkulkija. Kylän ämmätkin nauraa moisille.

      Itse peränkorotukseen sen verran että kun sen perän nostaa ylös saa ohjauksestakin tehtyä vielä huonomman kuin halpisviriviriteini-Corolla/Civicissä alkuperäisenä on. Ohjauskulmat menevät pieleen ja ohjauksesta tulee entistä epätarkempi ja hakevampi. Toisaalta teinien tuunatut kotterot ovat yleensä ohjaukseltaan pilattu jo aikaisemmin katukiviin ja kuoppiin ajamalla.

      Kun karvanoppien,Wunderbaumien ja typerän bassonjumputuksen jälkeen ei enää muuta typerää tahdo keksiä on vielä yksi typeryys kuitenkin käytettävissä. PERÄNKOROTUS!! Heheh

      • dffhjfcxbfcj

        Joo ja yhtä huvittavia on nää lasikuitu/dumppi/vapari pojat. Kehutaan kaupungilla ku tuli "ainakii 20 heppaa lisää" pelkällä suotimen vaihdolla.


    • Amattilainen

      Laita köysi takapuskurin alle ja kato mitä tapahtuuu kun taljalla nostat sitä.

    • NäiNeIsotPojatTeki

      Helpoiten ja halvimmalla pääset kun otat selvää mikä on mitsun takajousten halkasija ja korkeus. Sit lähet ettii ja kyselee mistä autosta löytyy samalla halkasijalla olevat mutta korkeemmat jouset. Siitä vaan bilteman jousia kattelee. Mihin autoon jouset on tarkoitettu niin sillä ei ole väliä ainoastaan halkaisijalla.

      • cossuworth

        itse laitoin sierraan taakse 17" renkaat ja edessä on 13" kyllä kummasti ilme muuttui
        ja on tosi hyvä ajaa vähn niinku cosworth.


    • 4"parru

      Sahaa 4" parrusta sopivat pätkät ja kiilaa ne taka-akselin ja korin väliin. Tuohon ei mene kuin 5€, jää vielä keulan pudottamiseen hilloa. Sen saat alemmas siten, että pillillä poltat ne joustintukien yläpäät pois. ehkä konepeltiin pitää tehdä pieniä muutoksia, mutta ne selviää tuon joustintukiamputaation jälkeen.

    • kl.--.

      osta motonetista 20e tunkki!

    • ei hyötyä

      Eikö ennemmin kannattai madaltaa nokkaa? Ainakin jos aerodynaamista hyötyä haluaa.

      Joka tapauksessa helpoimmin nostat perää ostamalla isommat takarenkaat, mikäli muuten nostat sitä jää iso rako renkaan ja lokasuojan väliin, mikä näyttää ainoastaan naurettavalta.

      Muutenkin perän nostaminen on aika homoa, se on tavallaan osoitus siitä että haluat perääsi työnnettävän jotain.

    • Jiiärrä

      Ei teillä arvon idiootti postailijat käyny mielessä että alottajalla saattaa olla ongelmana vaan se että takapää on valmiiksi alempana kun keula, joka on erittäin monen auton ongelma vaikka vaihdat uuden alkuperäisen alustan autoon, johtuen monesti toki, subi kotelo vahvistin vaimennusmateriaali painoista. En sen kummemmin lähde neuvomaan asiaan koska turvallista ja laillista hyvää keinoa ei olekkaan, mutta jotenkin toimiva ratkaisu on se että etsit jostain sopivan, aavistuksen korkeamman tai jäykemmän takajousen. Tai jotain...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      61
      1630
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      28
      1245
    3. 85
      1098
    4. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      42
      907
    5. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      67
      845
    6. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      92
      814
    7. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      15
      789
    8. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      735
    9. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      735
    10. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      701
    11. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      649
    12. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      632
    13. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      625
    14. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      76
      603
    15. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      601
    16. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      580
    17. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      566
    18. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      558
    19. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      25
      551
    20. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      19
      512
    Aihe