Santa Ponsa

Hei, Olemme menossa Heinäkuussa Santa Ponsaan, Casablanca hotelliin. Voisiko joku kertoa enemmän paikasta ja hotellista. Löysin kirjoituksia hotellista/paikasta jotka oli kirjoitettu vuonna 2007, tuoreempaa tietoa olisi kiva saada.. :)
61584
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mitä aluat tietää? Tänä keväänä olen siellä käynyt.
Huoneistohotellin puoli on kyllä varsin basic, mutta toimii kyllä. Itsesäädettävä ilmastointi on. Parveke ihan tilavaa mallia. Siivous 3 x viikko, ystävälliset siivoojat ja niin myös muu henkilökunta.Huoneistossa vanhan ajan pikku pikku matka tv. Perustarvikkeet keittiössä, mm kahvinkeitin, liedet, mikro, jääkaappi, paistinpannuja, kattiloita. Ei tietenkään tiskivälineitä. Kylppärissä amme , fööni. Saippuoita ei ollut.
Katselin matkatoimiston kuvia netistä ja ko hotellin huoneista. Ainakin meillä oli tuo varsin basic huoneisto, en tiedä sitten miten tuollaisen paremmin sisutelun huoneen voisi saada???
Allasalue rauhallinen ja ihan viihtyisä, allaspyyhkeitä ei saatavilla. Allasalueella baari josta saa pikkupurtavaa. Respassa tallelokerot, huoneissa ei.
Paikanpäällä voi hotellista ostaa edillisesti puolihoidon haluetsssaan. Ruoka ( aamupala ja buffet) on aiemmin ainakin ollut monipuolinen , hyvä ja edullinen. Toki voi käydä syömässä hotellissa vain joskus ja makssa sitten ruuan. Pukeutuminen iltaruokailuun vapaata, ilmastointi ruokasalissa joten ei tukahduttavan kuumaakaan.
Ihan vieressä pieni marketti josta saa kyllä monenlaista tavaraa, elintarvikkeita , juomia, hedelmiä, leipää, jne. Mutta halvemmaksi tulee käydä eroskissa jos enenmpi ruokia itselleen laittelee.
Hotellilta lyhyt matka paikalliseen "keskustaan" eli rantaan. Joitakin kauppoja on, löytyy nahkatavaraa, kosmetiikkaa , vaatetta. Lyhyt matka taksilla vaikka Pegueraan ja siellä myös monen sortin putiikkia. Palmaan pääsee kätevästi bussilla Santa Poncasta, mutta bussipysäkki usein tupaten täynnä bussin odottajia...
Mitä vielä haluisit tietää?

Äänestä

Palma nova ja Magaluf ihan vieressä taksilla alle 10€. Casablancan parvekkeelta varsin mahtavat maisemat. Hyviä ruokapaikkoja löytyy tarpeeksi monta ja iltaelämääkin piisaa vaikka sitten mäen päällä sijaitseva the Square jossa esiintyy joka ilta joku feikkibändi, Abba Queen... Ihan kiva mesta, mennään jo neljännen kerran.

Äänestä

magalufissa casablancan takapihalla on ghanalaisprostituoidut 50e "laaki" luultavasti sama meno santa ponsassa.
inferno on santa poncan kovin klubi ja essoja myydään vessassa hyvään hintaan. kannattaa tsekata

Äänestä

tosi hyvvä kommenti horas

Äänestä

Olin viime kesänä, minulle oli miinusta(tykkään parvekeella auringossa illalla istua) se, että vaikka parvekkeelta kyllä näkymiä, mutta suomalaisten parvekeet pohjoissuuntaan eli ei pahemmin aurinko paistanut partsille, ehkä tunnin paistoi vinottain illalla, Pohjoisen suunnasta johtuen huone ei ollut kyllä kuuma, että ei tarvittu ilmastointia käyttäää.
Alhaalle pääkadulle kun käveli niin siellä mukavia pikku kahviloita ja halpa olut.

Äänestä

Juuri tuon takia että parvekkeille ei pasta mahdollistaa sen että siellä voi päiväsaikaan istuskella. Allas alueelta löytyy aina vapaita aurinkotuolia toisin kuin Viva palmanovassa jossa ei koskaan vapaita (lopetimme siellä käynnit juuri sen vuoksi).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lomakuumejo kirjoitti:

Hei, Olemme menossa Heinäkuussa Santa Ponsaan, Casablanca hotelliin. Voisiko joku kertoa enemmän paikasta ja hotellista. Löysin kirjoituksia hotellista/paikasta jotka oli kirjoitettu vuonna 2007, tuoreempaa tietoa olisi kiva saada.. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu