Hei, Olemme menossa Heinäkuussa Santa Ponsaan, Casablanca hotelliin. Voisiko joku kertoa enemmän paikasta ja hotellista. Löysin kirjoituksia hotellista/paikasta jotka oli kirjoitettu vuonna 2007, tuoreempaa tietoa olisi kiva saada.. :)
Santa Ponsa
6
1550
Vastaukset
- öaslöalsa'ölaö'la'
Mitä aluat tietää? Tänä keväänä olen siellä käynyt.
Huoneistohotellin puoli on kyllä varsin basic, mutta toimii kyllä. Itsesäädettävä ilmastointi on. Parveke ihan tilavaa mallia. Siivous 3 x viikko, ystävälliset siivoojat ja niin myös muu henkilökunta.Huoneistossa vanhan ajan pikku pikku matka tv. Perustarvikkeet keittiössä, mm kahvinkeitin, liedet, mikro, jääkaappi, paistinpannuja, kattiloita. Ei tietenkään tiskivälineitä. Kylppärissä amme , fööni. Saippuoita ei ollut.
Katselin matkatoimiston kuvia netistä ja ko hotellin huoneista. Ainakin meillä oli tuo varsin basic huoneisto, en tiedä sitten miten tuollaisen paremmin sisutelun huoneen voisi saada???
Allasalue rauhallinen ja ihan viihtyisä, allaspyyhkeitä ei saatavilla. Allasalueella baari josta saa pikkupurtavaa. Respassa tallelokerot, huoneissa ei.
Paikanpäällä voi hotellista ostaa edillisesti puolihoidon haluetsssaan. Ruoka ( aamupala ja buffet) on aiemmin ainakin ollut monipuolinen , hyvä ja edullinen. Toki voi käydä syömässä hotellissa vain joskus ja makssa sitten ruuan. Pukeutuminen iltaruokailuun vapaata, ilmastointi ruokasalissa joten ei tukahduttavan kuumaakaan.
Ihan vieressä pieni marketti josta saa kyllä monenlaista tavaraa, elintarvikkeita , juomia, hedelmiä, leipää, jne. Mutta halvemmaksi tulee käydä eroskissa jos enenmpi ruokia itselleen laittelee.
Hotellilta lyhyt matka paikalliseen "keskustaan" eli rantaan. Joitakin kauppoja on, löytyy nahkatavaraa, kosmetiikkaa , vaatetta. Lyhyt matka taksilla vaikka Pegueraan ja siellä myös monen sortin putiikkia. Palmaan pääsee kätevästi bussilla Santa Poncasta, mutta bussipysäkki usein tupaten täynnä bussin odottajia...
Mitä vielä haluisit tietää? - Figars
Palma nova ja Magaluf ihan vieressä taksilla alle 10€. Casablancan parvekkeelta varsin mahtavat maisemat. Hyviä ruokapaikkoja löytyy tarpeeksi monta ja iltaelämääkin piisaa vaikka sitten mäen päällä sijaitseva the Square jossa esiintyy joka ilta joku feikkibändi, Abba Queen... Ihan kiva mesta, mennään jo neljännen kerran.
- honas viidakosta
magalufissa casablancan takapihalla on ghanalaisprostituoidut 50e "laaki" luultavasti sama meno santa ponsassa.
inferno on santa poncan kovin klubi ja essoja myydään vessassa hyvään hintaan. kannattaa tsekata - essobar
tosi hyvvä kommenti horas
- S ponsa
Olin viime kesänä, minulle oli miinusta(tykkään parvekeella auringossa illalla istua) se, että vaikka parvekkeelta kyllä näkymiä, mutta suomalaisten parvekeet pohjoissuuntaan eli ei pahemmin aurinko paistanut partsille, ehkä tunnin paistoi vinottain illalla, Pohjoisen suunnasta johtuen huone ei ollut kyllä kuuma, että ei tarvittu ilmastointia käyttäää.
Alhaalle pääkadulle kun käveli niin siellä mukavia pikku kahviloita ja halpa olut. - Huevos con gas
Juuri tuon takia että parvekkeille ei pasta mahdollistaa sen että siellä voi päiväsaikaan istuskella. Allas alueelta löytyy aina vapaita aurinkotuolia toisin kuin Viva palmanovassa jossa ei koskaan vapaita (lopetimme siellä käynnit juuri sen vuoksi).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1748483KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4537657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763890Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521633726Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183074Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552865Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442081- 1262076
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231903Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211841