Tontin "siivous" ja muuta ongelmaa

mökkiunelmia

Nyt tarvitaan mökki-ihmisten apua!

Perin vanhempieni mökkitontin muutama vuosi takaperin. Olen lykännyt siellä käyntiä, sillä tiesin minua odottavan kaaoksen. Nyt kävin siellä ja hohhoi, mikä projekti edessä! Rakastan mökkipaikkaamme kyllä. Kotoisa minimaalinen saunamökki järven rannalla, iso tontti ja naapurit sopivan matkan päässä.

Kaikki muu onkin sitten rempallaan!
Ongelmakohdat:

1. Mökkitontti on kaikenlaisen puskan ja pienien puiden(käsivarren paksuisia) peitossa. Mukaanlukien mökkitie on rehujen vallassa.

- Millä konstilla tontilta saisi raivattua ison alueen tilaa tasaiseksi? Millä kasvillisuus kumoon? Ja sen jälkeen, pitääkö jotain kankaita/soraa/tm laittaa
päälle, jottei villiinny uudestaan ja että tulos on tasainen? Myrkkyjä en halua käyttää. Tavoitteena saada alue käyttöön, ehkä joskus hamassa tulevaisuudessa mökki sinne tai muuta. Mutta haluan toimia ajoissa, ennen kuin pikku puista kasvaa kunnon koivuja!

- Entäs mökkitie? Tielle on joskus laitettu soraa, mutta koska alla ei ollut mitään kankaita(tai mitä ikinä sinne alle laitetaankaan) niin tie on nyt täynnä pitkää heinää/rikkaruohoja/jotain.

2. Saunamökiltä laiturille on matkaa. Ja taival on täynnä kaikkea epämiellyttävää, haaveena olisi, että voisin kävellä paljain jaloin huoletta rantaan ja takaisin.
- Onko olemassa tähän tarkoitukseen maahan jotenkin kiinnitettäviä puusta/betonista/jostain materiaalista olevia laattajuttuja? Että saisin näpsäkän,
siistin "polun" rantaan asti?


Siinä nyt ensimmäisenä mieleen tulevat ongelmat. Olen aivan ulapalla. Yritän hahmottaa, mikä homma tässä kaikessa on ja minkälainen budjetti pitää varata.
Joten olen todella, todella kiitollinen, jos joku osaa vastata!!

4

515

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nikkinakertaja

      1. Mökkitontti on kaikenlaisen puskan ja pienien puiden(käsivarren paksuisia) peitossa. Mukaanlukien mökkitie on rehujen vallassa.

      V: Meillä on koneella tasattua aluetta jonkin verran ja sora/hiekka päälle. Muu alue olikin sitten juuri tuota puskaa täynnä. Ei muuta kuin vesuri saha moottorisaha käyttöön ja puskaa nurin. Pienellä porulalla tapahtuu oikeastaa aika pina, sitten risut yms pois, niin näyttää jo ihan toiselta. Kustannusarvio 0 euroa, jos ei koneella halua tasata..

      - Entäs mökkitie? Tielle on joskus laitettu soraa, mutta koska alla ei ollut mitään kankaita(tai mitä ikinä sinne alle laitetaankaan) niin tie on nyt täynnä pitkää heinää/rikkaruohoja/jotain.

      Katsot ettei tienpohjassa ole liian korkeita maakiviä tms, joka voi ottaa auton pohjaan. Sitten viikatteella hienät nurin ja sitten vaan ajoa tiellä. Kyllä se heinikko siitä väistää kun ajelee vakituisesti tieuralla. Kustannusarvio 0 euroa.

      2. Saunamökiltä laiturille on matkaa. Ja taival on täynnä kaikkea epämiellyttävää, haaveena olisi, että voisin kävellä paljain jaloin huoletta rantaan ja takaisin.
      - Onko olemassa tähän tarkoitukseen maahan jotenkin kiinnitettäviä puusta/betonista/jostain materiaalista olevia laattajuttuja? Että saisin näpsäkän,
      siistin "polun" rantaan asti?

      V: Maapohja siistiksi risuista yms ja tee pitkospuut, se on mökkiympäristöön sopiva ratkaisu, jollet sitten halua tehdä koneella oikein "tietä" sinne rantaan asti.

    • onkokäteistävaiei

      Voin tehdä työn kun on tuollaisesta kokemusta ja käytössä jämerämpikin saha mitä nykyään kaupoista saa.

      En lähde kyllä alle 6000EUR ennakkokäteistä tekemään mitään..

    • Ota yhteyttä vaikka mökkitalkkariin ja hän voi opastaa kuinka olisi järkevä toimia

    • raivausintoinen

      Yksi hyvä sijoitus mökkiisi on polttomoottorilla toimiva raivaussaha. Niitä saa kohtuullisella hinnalla ja helppo käyttää. Niillä pätkit vielä sormen pakuisia puskia, mutta sitä suuremmat vaativat moottorisahan.

      Mökkitien raivaaminen kasvillisuudesta menisi yhtä lailla raivaussahalla, mutta oman aikansa sekin tietenkin ottaa,. Joka tapauksessa työ täytyy tehdä joka kesä uudelleen ja jos olisin sinä selvittäisin onko paikkakunnalla ketään, joka parturoisi sinulle mökkitien pari kertaa kesässä. Meillä on vielä pitempi mökkitie ja paikallinen isäntä ottaa sen siistimisestä kaksi kertaa kesässä yhteensä 30 e. Toki eroja paikkakunnilla on, koska vastaavaa työtä vertaillessa jotkut joutuvat maksamaan suurempiakin summia. Lähin mökkinaapurisi todennäköisesti osaa neuvoa heti kenen puoleen kääntyä.

      Mitä tulee polkusi saunalta järveen, niin kaupat ovat pullollaan monenlaista laattaa ja suodatinkangasta.

      Jos olisin sinä kyselisin urakkohintoja paikallisilta ja varautuisin muutenkin jatkossa siihen, että mökkien ihanuus ja kamaluus on niiden loputon hoitaminen. Ainoa keino selvitä luonnosta on vetää asfaltti päälle, kaataa jokaikinen puu ja vahtia ritsan kanssa yli lentäviä lintuja ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      84
      1281
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      834
    3. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      77
      790
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      245
      723
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      601
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      585
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      80
      582
    8. 37
      532
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      25
      522
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      28
      497
    Aihe