Mikä olisi paras tapa siirtyä Marco Polon lentokentältä Venetsian keskustaan?
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Venetsian alla on liuta vinkkejä - tutkipas sieltä ;)
Vesibussi on ainakin helppo. Lentokentältä n. 5 min lähtöpaikalle, pääsee suoraan keskustaan saakka. Reitti lentokentältä laiturille selvästi merkitty. Hinta vajaa kymppi keskustaan. Kaudesta riippuen 2-3 eri reittiä, jotka on merkitty värikoodein.
Onko lentokentältä tai sen bussin päätepysäkiltä joku muu vene-kuljetus esim Marcuksen aukiolle, kuin Vaporeto (vesibussi)?
Kysyn siksi kun joskus kuulin, ett on upee 'sisääntulo' Venetsiaan jollain venekyydillä. Muttku me mentiin tollasella vaporetolla sitä kanaalia pitkin, niin ei se minusta mikään kauhian sykähdyttävä matka ollut. Toki niitä vanhoja rakennuksia kaanalin molemmin puolin saattoi ihailla...kin, mutt ei mikään Wov!
Tultiinko vika vuorokaudenaikaan vai oliko odotukset liian kovat vai reitti väärä?
Venetsiaan kun haluun uudelleen!
Reissu tuli tehtyä ja Venetsia nähtyä. Todettiin, että helpoin tapa päästä lentokentältä kaupunkiin on matkustaa paikallisella bussilla varsinkin, jos majoitus on keskustassa.
Lentokentältä pääsee vaporeton ja taksiveneen lisäksi bussilla Venetsiaan. Bussi ajaa Piazzale Romalle, josta pääsee eteenpäin myös Canal Grandea pitkin, joka on Venetsian hienoin sisääntulo vallankin aurinkoisena päivänä.
Täh!? ...bussillako Marco Polon aukiolle...? Ei hitossa pääse, ei! Ei siellä kulje ykskään auto. Jos pääsit bussilla perille, niin jäit väärälle puolelle kanaalia