Outo oppisopimuspaikka

20+14

Miksi työnantaja olettaa oppisopimuspaikkaa hakevan olevan jo ammattilainen?
Eikö oppisopimuspaikat ole siksi, että siinä kouluttautuu kyseiselle alalle?
Eräs työnantaja ilmeisesti hakee ilmaisia ideoita ja puoli-ilmaista kesätyövoimaa, sääli.
Oikeasti hävettää, että tuollaista vielä on.
Vai pitäisikö TE-keskuksen vähän tarkentaa kyseiselle työnantajalle, että mistä oppisopimuskoulutuksessa on kyse.
Ja miksi jossain työhaastattelussa kysytään miten haluan viettää kesäni tai millainen on suhteeni eläimiin! WTF
Ja kyse ei ole pieneläinhoitajan tehtävistä....

3

514

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tzauh

      Joo oon huomannu aivan saman, oon nyt etsinyt oppisopimuspaikkaa hotelli ja ravintola-alalta ja aina työnantaja keneltä olen työpaikkaa tiedustellut on sanonut että sinullahan on pohjakoulutus tai sinullahan on työkokemusta.... EI OLE, koska haluan kouluttautua oppisopimuksella, huoh.

    • Aikamoinen ihme. Opparillahan voi vaihtaa ammattiakin. Sitähän tässon itekkin mienannu. Mutta ei se tuollainen työnanataja vielä mitään. Mulle 1 1:llä huoltsikalla et sillon vasta enskeväänä töitä. Mä sanoin sihhen, etten voi odottaa sinne asti, tässo mitään järkee jos jatkuvasta joutuu oleen työttömänä. Kerrankin joku puhuu täälläkin asiaa.

    • Chiyo

      Tuo on kyllä oikiasti aika ihme juttu. Itellä ei oo viellä tullu haastatteluja vastaan ja kyselyjäkään mistään sillä lailla, mutta myös kuullu tuollasista tapauksista. Tullee oikiasti sellaa olo että mitähän ihmettä ne oikein miettii O.o Eihän ne sais siviilisäätyäkään kysellä meitiltä jos olen oikein käsittäny?
      Pitäis varmaan aina, jos kyselee paikkaa meilin kautta, laittaa liitteeksi sellanen tiedosto mis kerrotaan kaikkea sopparista ja vielä varmuueksi korostaa ne kohdat siellä missä lukee että oppilaan pitäs oppia kaikki siellä työpaikalla ja muuta vastaavaa :D?
      Mutta yu, itse hakemassa kanssa sopparipaikkaa, kaupanalalta luulis löytyvän mutta ei oikeen onnistu.

      Jos hakemisessa on vaikeuksia ni suosittelen kyllä laittaan esimerkiksi mol.fi-sivustolle netti-CV ja kertoo siellä että hakee sopparipaikkaa, olisin saanu sitä kautta mutta ko kone oli korjauksessa ni se paikka ehti mänee sivu suun. Oli aika sääli! Mut oikeesti, kannattaa! (:
      Onnea kaikille yrittämiseen! Se palkitaan viellä! (x

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      106
      2444
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      44
      1690
    3. 120
      1238
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1179
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1091
    6. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      60
      1043
    7. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      91
      982
    8. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      55
      901
    9. 63
      851
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      841
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      48
      798
    12. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      794
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      93
      759
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      44
      753
    15. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      678
    16. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      59
      603
    17. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      30
      580
    18. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      58
      569
    19. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      555
    20. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      30
      532
    Aihe