Sandemo-fanit lukekaa tämä!

Dragonella

On jo aikakin toimia!

Suunnitelmissani on luoda adressi, jonka avulla yritämme saada jonkin kustantamon suomentamaan Noitamestarin jatkosarja. (Livet`s Rike)

Jos olet jo kaivannut jatkoa ja uutta materiaalia Sandemolta, osoita halukkuutesi ja olemassa olosi nyt!

Jos halukkaita löytyy tarpeeksi, ilmoitan sähköpostiosoitteeni tänne yhteydenottoja varten. Pistän tänne myös adressin alustavan ulkonäön, ja voitte antaa palautetta ja ehdotuksia siihen.

Tarkoitus olisi toimia "etanapostilla", jotta saataisiin luotettava ja vakuuttava kannan ilmaisu.

Sitä voisi viedä myös kirjastoihin ja kirjakauppoihin, jotta niiden asiakkaat voivat myös ottaa osaa.

Kaverit mukaan!

17

555

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sacri

      Aivan loistava idea!

    • K.R.

      Karita88@jippii.fi

      Olen mukana!

      • holppa

        eliseb@luukku.com

        Toivottavasti saadaan jotakin edistystä!


      • Anjushka
        holppa kirjoitti:

        eliseb@luukku.com

        Toivottavasti saadaan jotakin edistystä!

        Mukana olen!
        Olen harmissani siitä, että Sandemon kirjasarjat eivät ole saaneet mielestäni ansaitsemaansa huomiota.
        Olen lukenut kyseisen Noitamestaria seuraavan sarjan, Legenden om ljusets rike, ruotsinkielisenä (sen sai tilattua kirjakauppaan), mutta lukisin sen mielelläni suomenkielisenäkin.


    • Sacri

      Tuotas..miten homma edistyy?

    • Dragonella

      Oikean sähköpostini kanssa. Opinahjoni tarjoamassa sähköpostissani on ollut kesällä ongelmia, mutta nyt olen käynyt tekemässä itselleni toisen, hotmailista. Kirjoitelkaa siihen halutessanne osoitteenne, ideoita jne. jaakansantytar@hotmail.com Toivottavasti se toimii..

      Lisäksi olen odotellut lisää halukkaita, mutta kaiketi Sandemon ystävät ovat kesälomalla.. :)

      Yritän lähipäivinä saada adressista alustavan version tänne. (tekniikan epäihmelapsena liitteet jne. temppuilevat.. :( )

      Kiitos jo ilmoittautuneille!

    • Dragonella

      Ongelmanani on, etten tiedä millainen "lakisääteisen" adressin tulisi näyttää. Tässä on ensimmäinen ehdotukseni, antakaa palautetta.

      Toinen ongelmani on se, etten ole varma Noitamestari- sarjaa seuraavan sarjan alkuperäisestä nimestä. Onko se Livet´s rike vai Legenden om ljusets rike? (ilmeisesti viimeksi mainittu on norjalainen alkuperäisnimi?)

      Lisäksi meidän pitäisi valita kustantamo, johon se ensimmäiseksi lähetetään. (ja seuraavaksi, jos tarve vaatii) Koska siihen otetaan oikeat allekirjoitukset, versioita tulee olemaan vain yksi. Gummerus, Otava, Sanoma Osakeyhtiö, Wsoy?

      Ilmeisesti adressissa tulisi olla jotakin myös allekirjoituksen lisäksi, päivämäärä, nimenselvennys, asuinpaikka? Tietääkö joku tarkemmin?

      • Sacri

        Todennäköisesti netistä löytyy valmiita asiakirjamalleja.

        Noitamestari-sarjan oikea nimi on Häxmästaren, suomentamattomia sarjoja ovat: Legenden om ljusets rike ja De svarta riddarna.

        Kustantamoksi kannattaa aloittaa se kustannusyhtiö jolla on oikeus kustantaa Sandemon kirjoja. Tietääkseni se on ainoana tällä hetkellä Boknöje Ab (http://www.boknoje.se/) joka myös tietääkseni kääntänyt kirjat suomenkielelle ja painattanut ruotissa tms. Tietysti voihan muutkin kirjakustantamot kai ostaa oikeudet julkaista Sandemoa, joka vain tietäisi lisää rahaa itselleen Sandemolle. Kannattaa kuitenkin aloittaa tuosta alkuperäisestä.

        Useimmiten vetoomukset, joihin olen osallistunut netitse, pitää kirjoittaa etu- ja sukunimi, paikka ja aika. Sama pätee kirjallisissakin, mutta siihen tulee noiden lisäksi nimmari ja nimenselvennys.


    • Dragonella

      Me allekirjoittaneet vetoamme Teihin, jotta lukuelämyksemme voisi jatkua.

      Jo vuosia olemme odottaneet Sandemolta uutta tuotantoa, etenkin Legenden om ljusets rike:ä, joka jatkaa kesken jäänyttä Noitamestaria. Pettymykseksemme olemme saaneet kuulla, että jatkoa ei ole tulossa suomennettuna. Syyksi on ilmoitettu Margit Sandemon aikaisempien tuotosten huono myyntitulos Suomessa, sekä se, ettei aikaisempi kustantaja, Oy Kirjaviihde – Boknöje AB, enää ole aikoihin jatkanut toimintaansa maassamme.

      Me toivomme vakuuttavan teidät siitä, että Margit Sandemon kirjallisuudelle löytyy lukijoilta. Osa meistä on törmännyt mainitsemamme kirjailijan suosioon hänen kirjojaan etsiessä. Etenkin Jääkansa- ja Noitamestari-sarjan keräilijöillä on ollut vaikeuksia täydentää sarjansa.

      (ja tämän tekstin all viivat nimille ja muille tarpeellisille)

      Palautetta, parannus ehdotuksia, lisäyksiä jne. otetaan vastaan.

      • Sacri

        En tiedä miten vetoomus tehdään, mutta tuossa asiassa kannattaisi varmasti myös mainita että kirjat on haluttua tavaraa käytettyinäkin, kun uusia ei enää saa mistään. Pidempi, paljon pidempi ja hyvin perusteltu sen pitää kuitenkin olla.

        Esim. Ljusets rike ja svarta riddarna eivät ole kamalan moniosaisia sarjoja, joten niiden painattamiseen ei mene niin paljon kustannuksia kuin esim. jääkansan tarina-sarjan?

        Tai meille kelpaisi edes sarjat käännetyinä ja monistettuina paperinippuina, kunhan niitä voi vaan lukea.

        Paljon anelua ja Sandemon ylistystä, että samaa anoomusta voi hieman esim. muuttaa ja lähettää itselleen Sandemolle. ;) Tosin kuinka hyvin 80-vuotias enää lukee? :|


      • Sacri
        Sacri kirjoitti:

        En tiedä miten vetoomus tehdään, mutta tuossa asiassa kannattaisi varmasti myös mainita että kirjat on haluttua tavaraa käytettyinäkin, kun uusia ei enää saa mistään. Pidempi, paljon pidempi ja hyvin perusteltu sen pitää kuitenkin olla.

        Esim. Ljusets rike ja svarta riddarna eivät ole kamalan moniosaisia sarjoja, joten niiden painattamiseen ei mene niin paljon kustannuksia kuin esim. jääkansan tarina-sarjan?

        Tai meille kelpaisi edes sarjat käännetyinä ja monistettuina paperinippuina, kunhan niitä voi vaan lukea.

        Paljon anelua ja Sandemon ylistystä, että samaa anoomusta voi hieman esim. muuttaa ja lähettää itselleen Sandemolle. ;) Tosin kuinka hyvin 80-vuotias enää lukee? :|

        Jos tarvitset apua, autan mielelläni että saadaan rattaat pyörimään. On toisinaan melko turhauttavaa yksin taistella tuollaisten asioiden puolesta. Mulle saa laittaa mailia koska vaan asiaan liittyen: sacri@true-evil.net

        Toivottavasti et ole vielä luovuttanut.


    • Anjushka

      Itse asiassa, mua kiinnostaisi suomentaa kyseinen sarja! Jos kerta olen pystynyt lukemaan ja ymmärtämään sen ruotsinkielisenä, niin enköhän onnistuisi suomentamaan sen paperillekin.
      Suomentajan tiedossa olo voisi helpottaa kustannusprosessia...

      • sacri

        Jos ei tule diiliä minkään kustannusyhtiön kanssa tms, voithan sie alkaa sitä käsin suomentamaan, tallentamaan koneelle kaikki osat jne. Epäilen että jos kokonainen kirja on noin 250 sivua paksu, word dokkareilla sen pituus on joku 125 sivua? Eli jos sulla ois suhteellisen nykyaikainen tietokone, tuo ei olis pahakaan nakki. Itse suomensin avuttomasti englannista ja norjasta ljusets riken takakannet. Pitäs parannella niitä vielä paljon, ennenkuin niitä kehtaa laittaa julkisesti näytille.


    • Mansikka

      Vieläkö adressin suhteen pyörät pyörii? Mie oisin tulossa kans mukaan. =)
      mansikka3@hotmail.com

      • sacri

        Toivottavasti. Sillä tunnen kymmeniä ihmisiä jotka tuntee kymmeniä ihmisiä jotka varmasti allekijoittaisivat sen adressin.


    • Nimbula

      hummm miten sen adressin kanssa kävi? vähän myöhässä täsä!!

    • Myöskin kiinnostunut asiasta. Muutama kirjakin puuttuu välistä, mistäköhän niitä sais?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      121
      5795
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      477
      1902
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      22
      1276
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1233
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1093
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1005
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      971
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      916
    9. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      59
      885
    10. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      24
      884
    Aihe