Lyydi, Lyydia, Lydia..?

kaunistyttäreni<3

Kaunis prinsessatyttömme, 2vk on vailla nimeä.
Miehemme kanssa olemme miettineet näitä Ly-alkuisia nimiä, mutta kaipaisimme vähän apuja tässä valinnanvaikeus-tilanteessa. Eli olemme miettineet nimiä

- Lyydi, joka on suosikkimme tällä hetkellä, mutta kaipaisimme siitä muidenkin mielipiteitä. Se on meistä paitsi kaunis ja soma, myös vanha ja harvinainen nykylapsilla.

- Lyydia, joka ei kuitenkaan iske ihan niin kovasti kuin Lyydi. Se on myöskin aika yleinen nykyään.

- Lydia, joka on kauniimpi kuin Lyydia. Emme kuitenkaan suosi ulkomaalaisperäisiä nimiä, vaan tykkäämme ihan (peri)suomalaisista. Se myöskin on vähän vaikea sanoa yhdellä y:llä, mutta emme myöskään haluaisi sen kirjoitusasun olevan erilainen kuin ääntämisen.

- Lyyli, joka olisi vanha ja myös suht. harvinainen näinä päivinä. Tykkäämme ns. mummonimistä, joten se ei ole haittapuoli, jos siltä kuulostaa. Olisi nätti ja hauska valinta.

- Lyyti, jota on myös mietitty. Meistä ei oikeastaan hirveän kaunis verrattuna muihin, ja tulee mieleen ruuti ja jööti ymsyms. Asumme kuitenkin pohjanmaalla ja tuo d-kirjain vääntyy usein ärräksi. Sen takia Lyyti olisi parempi kuin Lyydi, ja ihan hauska valinta.

Mielipiteitä siis näistä:)

9

2885

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lylylylyly

      Lydia on kaunein näistä.

    • -ada-

      Lydia on kaunein! Miten ois Lilli tai Lili, Lilian, Liisi, Linda?

    • ...

      Lyydi mielestäni paras.

    • lyydia,

      Lyydia noista kaunein, vaikka lieneekin suosittu.

    • NimiTäti

      Lyydian kannalla.

    • ????

      Lydia
      Lyydia
      Lyydi on harvinaisempi muoto...on ok.

      Vaikea sanoa, mikä on paras.
      Sievin muoto on ehkä Lydia.
      Lyydia kuulostaa runolliselta ja ehkä hienostelevammaltakin??
      Lyydi kuulostaa tomerammalta.. persoonallisemmalta ja on kauniimpi kuin Lyyti.
      Lyyti ja esim Lyyli ovat supisuomalaisia, kansanomaisia muotoja.

      Mikä sopii lapselle...on kiva ja persoonallinen nimi??
      Olen huomannut, että jo 3-vuotiaana lapsi erottaa ja hänellä on mielipide/ajattelee, mikä on kaunis nimi....vertailee omaa nimeään esim. sisarusten nimiin ja naapurien lasten nimiin (välttämättä ei kerro sitä ääneen).

      Se nimi on paras, mikä kuulostaa hyvältä pienenä ja vielä "isonakin".

    • <3<3lyydimme

      Kiitos kaikille:)

      Tytöstä tuli LYYDI. :)

    • Anonyymi

      Minun nimeni on lyydia joten kannataisin. Mutta sattui kuinka vähän kirjoitetiin minun nimestäni ja vain pahaa.

    • Anonyymi

      LYTTYNAAMA , LYUORA, LYLLERÖ, LYYPEKKI, LYÖN, LYIJY.LYPSYLEHMÄ,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      145
      6783
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      614
      2488
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      47
      1700
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1391
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      89
      1252
    6. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      71
      1097
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1055
    8. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1053
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      1049
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      63
      966
    Aihe