Lyydi, Lyydia, Lydia..?

kaunistyttäreni<3

Kaunis prinsessatyttömme, 2vk on vailla nimeä.
Miehemme kanssa olemme miettineet näitä Ly-alkuisia nimiä, mutta kaipaisimme vähän apuja tässä valinnanvaikeus-tilanteessa. Eli olemme miettineet nimiä

- Lyydi, joka on suosikkimme tällä hetkellä, mutta kaipaisimme siitä muidenkin mielipiteitä. Se on meistä paitsi kaunis ja soma, myös vanha ja harvinainen nykylapsilla.

- Lyydia, joka ei kuitenkaan iske ihan niin kovasti kuin Lyydi. Se on myöskin aika yleinen nykyään.

- Lydia, joka on kauniimpi kuin Lyydia. Emme kuitenkaan suosi ulkomaalaisperäisiä nimiä, vaan tykkäämme ihan (peri)suomalaisista. Se myöskin on vähän vaikea sanoa yhdellä y:llä, mutta emme myöskään haluaisi sen kirjoitusasun olevan erilainen kuin ääntämisen.

- Lyyli, joka olisi vanha ja myös suht. harvinainen näinä päivinä. Tykkäämme ns. mummonimistä, joten se ei ole haittapuoli, jos siltä kuulostaa. Olisi nätti ja hauska valinta.

- Lyyti, jota on myös mietitty. Meistä ei oikeastaan hirveän kaunis verrattuna muihin, ja tulee mieleen ruuti ja jööti ymsyms. Asumme kuitenkin pohjanmaalla ja tuo d-kirjain vääntyy usein ärräksi. Sen takia Lyyti olisi parempi kuin Lyydi, ja ihan hauska valinta.

Mielipiteitä siis näistä:)

9

2986

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lylylylyly

      Lydia on kaunein näistä.

    • -ada-

      Lydia on kaunein! Miten ois Lilli tai Lili, Lilian, Liisi, Linda?

    • ...

      Lyydi mielestäni paras.

    • lyydia,

      Lyydia noista kaunein, vaikka lieneekin suosittu.

    • NimiTäti

      Lyydian kannalla.

    • ????

      Lydia
      Lyydia
      Lyydi on harvinaisempi muoto...on ok.

      Vaikea sanoa, mikä on paras.
      Sievin muoto on ehkä Lydia.
      Lyydia kuulostaa runolliselta ja ehkä hienostelevammaltakin??
      Lyydi kuulostaa tomerammalta.. persoonallisemmalta ja on kauniimpi kuin Lyyti.
      Lyyti ja esim Lyyli ovat supisuomalaisia, kansanomaisia muotoja.

      Mikä sopii lapselle...on kiva ja persoonallinen nimi??
      Olen huomannut, että jo 3-vuotiaana lapsi erottaa ja hänellä on mielipide/ajattelee, mikä on kaunis nimi....vertailee omaa nimeään esim. sisarusten nimiin ja naapurien lasten nimiin (välttämättä ei kerro sitä ääneen).

      Se nimi on paras, mikä kuulostaa hyvältä pienenä ja vielä "isonakin".

    • <3<3lyydimme

      Kiitos kaikille:)

      Tytöstä tuli LYYDI. :)

    • Anonyymi

      Minun nimeni on lyydia joten kannataisin. Mutta sattui kuinka vähän kirjoitetiin minun nimestäni ja vain pahaa.

    • Anonyymi

      LYTTYNAAMA , LYUORA, LYLLERÖ, LYYPEKKI, LYÖN, LYIJY.LYPSYLEHMÄ,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1984
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1730
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1380
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      79
      1375
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1038
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      936
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      933
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      892
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      866
    10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      863
    Aihe