Tiskikone hankinnassa

Kertokaapa rehellisiä mielipiteitä astianpesukoneista. En ole koskaan moista omistanut ja nyt hankinta tulee ajankohtaiseksi. Haluaisin kuulla,mikä merkki esim. on kestävin eli pitkäikäisin ja mihin kannattaa ostaessa kiinnittää huomiota. Ilmeisesti halvalla ei saa hyvää tässäkään asiassa,mutta minkä hintatason kone on sitten jo toimiva? Kiitos etukäteen

14

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei muovisia

      Teräslapa sekä ylhäällä että alhaalla, teräksiset kuppihyllyt (ei siis muovia). Tedräsrakenne kokonaan, ei muovipohjaa... Vedenkulutus pieni, alle 12 litraa. Alle 600 euroa ja hyvä tulee.

    • Muutama on ollut, selvästi paras tähänmennessä on nytkin tyhjennystä odotteleva Siemens tuossa keittiön nurkassa. Hiljainen, pesee hyvin... Kestävyydestä ei vielä tietoa, mutta kaksi kolmesta kriteeristä... Lisäplussaa yläosan erillisestä ateriainalustasta. Mahtuu kivasti kymmenen hengen ateriaimet, eikä vie tilaa muualta koneesta. Olikohan Mielen keksintöä aikoinaan?

      Huonoin kaikin puolin oli whirlpool. Astiat jäivät likaisiksi, kone oli meluisa ja vedet tulivat pihalle pariinkin otteeseen. Tulihan sitä kolmisen vuotta katseltua.

    • Kaksi parastas

      Miele made in germany tai Asko made in sweden, myöskin Upoa tehdään ruotsissa, mutta pitää tarkistaa, että koneessa lukee made in sweden, nimittäin Upon halvimmat mallit tehdään muualla ja ovat muoviosista, kun Ruotsissa valmistetut ovat terästä.

    • , nm -m ,-----,m-

      Joopas, johan kerkesi taas mielekauppias mainostamaan tuotteitaan :D

      Osta halpa ja helppokäyttöinen. Tiskarit kestäviä, riippuu tietenkin käytöstä, mutta kukaan ei tarvitse kotitalouteen ammattikoneita, mitkä on siis suunniteltu kestämään kovaakin käyttöä.

      Korit käytön kannalta tärkein. Se aterinkori ylhäällä parempi ratkaisu kuin laatikko alhaalla. Turhia nappuloita kannattais välttää, mutta elektroniikka halpaa, niitä ylimääräisiä nyt on joka koneessa.

      Ite tykkään, että pitää olla pieni energian kulutus ja hiljainen ääni. Ääntä vaikea arvioida desibeli-ilmoitusten mukaan. Ääni kun on subjektiivinen juttu, joku hiljaiseksi mainostettu saattaa olla todella ärsyttävän kuuloinen. Ja vesi nyt tahtoo lorista putkissa kuitenkin.

      Kiertele liikkeitä ja osta mieluinen. Yleensä lähes kaikki ostetaan kuitenkin tuntuman pohjalta, kunhan valintakiriteereitten järjestys on mietitty. Ei niissä tosin paljon eroja ole, siis koneissa.

    • Water Proof

      Myöskin Agua/stop/ Water control vesiturvasysteemi on hyvä olla, halvemmissa koneissa ei tälläistä ole. Mielessä on. Eikä tarvite olla mikään Miele/Asko kauppias, ymmärtäkseen vahvemman teräsrakennekoneen kestävyyden. Se yläkor on muutne MIelen patentti ja nyt kun patentti vanhentuntu, ovat jottku kuutkin kuten Siemens valmsitaneet vastaavan, eli Miele ollut edelläkävijä tässäkin.
      Vesiturva on tärkeä asia, ja hanaa ei saa sitten pitää päällä aina, kuten valitettavan monella ihmisellä on tapana, kun paine letkussa jatkuva, rasittaa se letkua, tiivisteitä, jopa konetta itseäänkin ja jos poissa ollessa tulee vesivuoto kun hana olut päällä, vakuutus ei välttämättä korvaa...
      Eli sulkekaa hana kun ette konetta käytä.24

      • Anu Saukko

        Työnnö se miele sinno omaan Per Saukkoon. Sinnehän se kuuluukin....


      • Mihin se vesi menee letkusta hanan sulkemisen jälkeen? Meinaan, että jos tuo paine on ongelma...


      • Koville ottaa
        Anu Saukko kirjoitti:

        Työnnö se miele sinno omaan Per Saukkoon. Sinnehän se kuuluukin....

        Näkyy oleva jonkun muovikoneen omistajalle paha paikka kun joku kehuu laadukkaampaa konetta, kuten Miele ja Asko vrt anu saukko..


      • Agua stop.
        The_Rat kirjoitti:

        Mihin se vesi menee letkusta hanan sulkemisen jälkeen? Meinaan, että jos tuo paine on ongelma...

        http://www.kuluttaja.fi/fi-FI/ostajan-oppaat/astianpesukoneet/kayttoonotto/

        Vedenpainee voi rasittaa koneen letkua ja venttiiliä..
        Rat otahan nyt se siemensin hana pois päältä se on tarkoitettu olemaan päällä vain silloin kun konetta käytetään.. Voiko se olla noin vaikeaa?


      • Agua stop. kirjoitti:

        http://www.kuluttaja.fi/fi-FI/ostajan-oppaat/astianpesukoneet/kayttoonotto/

        Vedenpainee voi rasittaa koneen letkua ja venttiiliä..
        Rat otahan nyt se siemensin hana pois päältä se on tarkoitettu olemaan päällä vain silloin kun konetta käytetään.. Voiko se olla noin vaikeaa?

        Tuota...

        Vesijohdossa x baaria painetta. Kun hana avataan ja kone EI ota vettä, tulee letkuun x baaria painetta. Kun hana sitten suljetaan, letkuun jää x baaria painetta.

        Tyhjennätkö letkunkin aina hanan suljettuasi, vai minne se paine häviää.

        Tiedän toki, että hana tulee sulkea kun konetta ei käytä. Mutta tuskin se paineeseen mitenkään liittyy. Pikemminkin siihen, että jos onnettomuus sattuu, lattialle tulee vaikkapa viisi litraa vettä, eikä esimerkiksi viisi kuutiota.


    • exluxiin erehtynyt

      Electroluxin konetta ei ainakaan voi suositella. Edes parhaassa=hiljaisimmassa mallissa ei ole äänieristeitä yhtään ja vesi kuulostaa kuin loiskuisi lattialle. Myös pesutulos jättää toivomisen varaa sekä ylähyllyn käyttö on hankalaa. mm. kuppeja/mukeja ei saa kunnolla asetettua sinne.

      • exluxiin erehtynyt

        Ai niin, kaupassa voi helposti tarkastaa onko äänieristeitä. Niissä kun ei ole yleensä kantta yläpuolella ja käsin kokeilee etupaneelin alta.


    • yksi yli muiden

      paras on miele ja vain miele.

    • Mieletö aina

      Tällä palstalla yksi miele-myyjä riehuu joka ketjussa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe