Kummasta tilaaminen tulee halvemmaksi, jos ei ole käytössä luottokorttia? Voiko kumpaankaan maksaa tilisiirtoa EU-maksuna, jolloin ei menisi tilisiirtokuluja? Mitenkäs postiennakon laita?
Ny-camera vs. Pixmania
6
2343
Vastaukset
- Tuomas
Pixmaniasta en tiedä, mutta NY-Camerasta ostaminen on sattumasta kiinni. Hyvällä onnella tavara tulee nopeasti (ensimmäinen tilaukseni), mutta huonolla onnella voit joutua odottamaan kuukausitolkulla (toinen ja viimeinen tilaukseni).
Itselläni on nyt ollut tilaus sisällä kesäkuun puolestavälistä. Rahat firma kyllä huoli, mutta tavarasta ei ole tietoakaan. En ole viitsinyt valittaa sinne, koska netissä liikkuvien tietojen mukaan valitukset kaikuvat kuuroille korville. Sen sijaan tilaukseni Pixass:sta (www.pixass.de) tuli hienosti pari viikkoa tilauksen jälkeen. Kyseistä nettifirmaa kannattaa ainakin käydä katsomassa.
Jos nyt välttämättä haluat kuitenkin testata NY-Cameran omalta osaltasi, niin voit tosiaan maksaa sinne tuotteen etukäteen EU-maksuna. NY-Camera kuittaa maksun saapuneeksi, mutta sen jälkeen ei ehkä sitten kuulu yhtään mitään.- Mike
Itse olen tilannut sieltä kaksi kameraa, enkä voi moittia toimituksia. Molemmat tulivat 2 viikon sisällä.
- Tuomas
Mike kirjoitti:
Itse olen tilannut sieltä kaksi kameraa, enkä voi moittia toimituksia. Molemmat tulivat 2 viikon sisällä.
Ilmeisesti käsittelyn nopeus NY-Camerassa riippuu tilattavasta tuotteesta ja tilauksen käsittelystä. Jos tuote on heillä hyllyssä eikä käsittelijänä ole Graham Maclean, niin tilaus onnistuu. Herra Macleanista taas on muillakin kuin minulla huonoja kokemuksia.
Jokainen tekee tietysti miten itse tahtoo, mutta omalta osaltani jätän NY-Cameran rauhaan. Jätin oman tilaukseni 12.6.2004 ja odotan yhä tuotteita. Koska en tilannut mitään tärkeää, en ole toistaiseksi valittanut tilauksesta. Mielestäni ei ole asiakkaan velvollisuus muistuttaa yritystä, että heidän pitää käsitellä saamansa tilaukset.
- jope
postiennakolla tilaukseen lisätään hinta tuotteen painon mukaan 1kg16eur 2kg22eur.
tilaa sähköpostilla niin saat tuotteen jopa viikossa ja tilaus menee perille - Tuomas
Kannattaa rekisteröityä www.digicamera.net:n foorumeihin. Siellä on asiallinen viestiketju otsikolla "Jos kaupat epäonnistuivat Ny-Camerasta". Muutama turhautunut asiakas on jo ottanut yhteyttä kuluttajasuojaan. Erään ketjun kirjoittajan mukaan "Kuluttajansuojasta kertoivat että ny-cameralla on ollut vakavia ongelmia, tarkemmin ei kertonut."
- JoPo
Ostin KonicaMinolta A2:n postiennakolla Ny-camerasta ja minun kohdallani kaikki sujui hienosti. Kameran saatavuudesta en löytänyt tietoa heidän nettisivuiltaan ja niinpä soitin sivuilta löytyneeseen palvelunumeroon. Sain asialliset vastaukset kaikkiin kysymyksiini. Heti tilauksen jälkeen sähköpostiin tupsahti tieto tilauksen onnistumisesta ja pari päivää tämän jälkeen tuli uusi sähköposti jossa kerrottiin, että paketti on lähtenyt liikkeelle ja että sen pitäisi saapua 4-7 päivän kuluessa. Paikalliseen postiin paketti saapui seitsemässä päivässä, eli luvatun ajan puitteissa. Tämän kokemukseni perusteella antaisin mitä tahansa vastaavaa kaupantekoa suunnittelevalle neuvon, että jos joku asia epäilyttää tai mietityttää, käyttäkää puhelinta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513525Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1062311Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5922256Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192016- 201638
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431638KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar731610Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1351491- 281436
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?921391