Latvia autioituu ja harmaantuu
20.5.2012 11:10 | 13 |
STT–AFP
Riika. Latviaa uhkaa vakava väestökato jo lähivuosikymmeninä, varoittavat väestötutkijat. Yhä useammat nuoret muuttavat töiden ja paremman elannon perässä ulkomaille ja syntyvyysluvut putoavat, minkä seurauksena maa sekä autioituu että muuttuu vanhusvaltaiseksi.
Tilastot ovat karut. Niiden mukaan Latviassa asui vielä vuonna 2000 noin 2,2 miljoonaa ihmistä, mutta vuonna 2011 enää 2,0 miljoonaa. Valtiovarainministeriön laskelman mukaan väestö romahtaa parissakymmenessä vuodessa 1,6 miljoonaan, jos katoa ei saada katkeamaan.
"Jo vuoteen 2020 mennessä työikäisen väestön määrä putoaa 15 prosentilla", varoittaa talousministeri Daniels Pavluts.
Etenkin nuorten maastamuutto on paha ongelma. 80 prosenttia latvialaisemigranteista on alle 35-vuotiaita, ja tutkimusten mukaan heistä vain murto-osa harkitsee paluuta kotimaahansa.
Hallitus on esittänyt lääkkeiksi muun muassa lastenhoidon kohentamista ja EU-varojen käyttöä ulkomaille muuttaneiden houkuttelemiseksi takaisin.
TÄÄLLÄ ON NYT TILAA
KRUISAILLAAAN
1
87
Vastaukset
- cCCCc
Aivan yks v!tun hailee...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1101621- 1671561
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671472Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise231278Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys901154Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c70951Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su143938- 89809
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr184772Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud205743